Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:10:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia gdańska  |  Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!!
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!!  (Przeczytany 24913 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 11, 2009, 10:59:57 am »

Do tego jeśli ktoś twerdzi że zastępuje tylko kolory radosne to się myli bo o ile wiem to czerwony radosnym kolorem nie jest bo dotyczy wspomnień męczenników którzym do śmiechu nie było jak umierali.
Racja, ale dostąpili oni już chwały nieba i tam są już szczęśliwi. Kolor czerwony może być w tym wypadku tłumaczony jako wzór do naśladowania ich postawy. Nie bali się oddać życia za wiarę.

Przynajmniej to forum nigdy nie zawodzi.

A ostatnio?  :P
Zapisane
jedam
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 11, 2009, 11:08:22 am »

Ale Chrystus Pan tez już pokonał śmierć i króluje razem z Ojcem i Duchem Św. w niebie. Więc dlaczego dalej rozpamiętujemy w żałobny sposób jego śmerć? O to własnie chodzi że rok liturgiczny to czas kołowy przeplatających się cyklów sanctoralnego i temporalnego.
Zapisane
xtmoch
adept
*
Wiadomości: 6


Si Deus pro nobis, quis contra nos?

Strona domowa
« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 11, 2009, 11:14:34 am »

nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet.

Jest czerwony
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 11, 2009, 11:20:37 am »

nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet.

Jest czerwony

Tylko w liturgii Męki Pańskiej. Przez cały dzień jest fiolet.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 11, 2009, 11:21:25 am »

nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet.

Jest czerwony

Tylko w liturgii Męki Pańskiej. Przez cały dzień jest fiolet.

A wielki czwartek? złoty?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 11, 2009, 11:24:33 am »

nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet.

Jest czerwony

Tylko w liturgii Męki Pańskiej. Przez cały dzień jest fiolet.

A wielki czwartek? złoty?

Zarówno w Mszy Krzyżma jak i w Mszy Wieczerzy Pańskiej jest biały. Po procesji, jeśli są jakieś nabożeństwa kapłan używa już szat fioletowych. Rano w Wielki Piątek, jeśli jest Ciemna jutrznia szaty też są fioletowe
Zapisane
jedam
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 11, 2009, 11:30:05 am »

A wielki czwartek? złoty?

W latach 50-tych Wielki Tydzień był w większości czarny, to Pius XII coś tam zamieszał że tylko Wielki Piątek ma być czarny.
Zresztą nie ma co porównywać czasu karnawałowego Przepościa z Wielkim Tygodniem. Adwent też żałobny nie jest, choć z drugie strony nie jest też jak chce moderna radosny. Złoty to nie kolor radosny a kolor zamienny i uroczysty. Radosny jest biały.

Skończmy już tę dyskusję.
Zapisane
jedam
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 11, 2009, 13:23:43 pm »

http://www.piotripawel.diecezja.gda.pl/ogloszenia.html

Na Mszę prymicyjną pozwolił sam papież więc dość tych wątpliwości ;D zaś miesiąc później wizytę duszpasterską złoży ks. arcybiskup T. Gocłowski ;D
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 11, 2009, 13:38:11 pm »

Ojciec Święty zezwolił w ogóle na celebracje Mszy św w KRR a nie tylko tej szczególnie, jak wynika z tekstu ogłoszeń.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 11, 2009, 13:57:36 pm »

No prosze, abp Głódź zleca abpowi Goclowskiemu robienie wizytacji w swoich parafiach...
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 12, 2009, 01:51:00 am »

Cytuj
Po soborze złoty nie zastępuje już fioletowego bo fioletowy skupia w sobie znaczenie czarnego i fioletowego, nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet.

Nie prawda. OWMR mówi co innego

 W dni bardziej uroczyste można używać okazalszych szat liturgicznych, chociaż nie są w kolorze dnia. (chyba że uznamy że jak coś jest na fioletowo to nie może być uroczyste)
Tak tylko chciałam skorygować o ile się nie mylę.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
slavko
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 18, 2009, 05:17:48 am »

   No to jeszcze moje trzy grosze. A czy nie jest tak ze Msza prymicyjna, poza innymi przywilejami jakie posiada prymicjant, moze zawsze byc Msza wotywna?   (to apropos problemow z kolorem westimentow)
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2009, 17:19:19 pm wysłana przez slavko » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 19, 2009, 16:41:07 pm »

No prosze, abp Głódź zleca abpowi Goclowskiemu robienie wizytacji w swoich parafiach...
A co w tym dziwnego?
Zapisane
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 22, 2009, 21:48:12 pm »

Byłem! Spóźniłem się nieco, wszedłem na kazanie i źle przez to usiadłem, przez co nie zostałem okadzony, ale nic to...
Było ok. 50 osób, razem ze mną księży chyba trzech (tzn. kaznodzieja, ja i jakiś kapłan, który siedział całkiem z tyłu), trzech kleryków (chyba miejscowi), schola męska 4-5 osobowa (Missa VIII, Credo III, tradycyjne pieśni polskie). Msza celebrowana na posoborowym ołtarzu-stole (szkoda, ale inaczej się nie dało ze względu na remont świątyni chyba). Atmosfera podniosła i bardzo modlitewna, dawno nie uczestniczyłem w Tridentinie, więc tym bardziej przeżyłem.
P.S. Proszę mnie poprawić lub uzupełnić, jeśli coś źle oceniłem.
Zapisane
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 22, 2009, 22:04:22 pm »

No ludzi było może ciut więcej, ale słabo przygotowani.

Ale generalnie, to pięknie było.

Ksiądz proboszcz przed Mszą mówił, że "jest bardzo zainteresowany tym rytem".
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia gdańska  |  Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!