Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 14, 2024, 22:10:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232001 wiadomości w 6631 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wprowadzanie SP w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Wprowadzanie SP w Polsce  (Przeczytany 2846 razy)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« dnia: Grudnia 10, 2009, 08:28:01 am »

Nie wiem, moze to odgrzewany kotlet, jesli tak mozna usunac.

Wszyscy oczywiscie znaja list KEP "precyzujacy" jak stosowac SP. Dowiedzialem sie dzisiaj , ze w mojej diecezji i nie tylko, czesc proboszczow i dziekanow myslala nad wprowadzaniem celebracji w NFRR przynajmniej w glownych kosciolach diecezjalnych. Pytano w tej kwestii biskupow, ale odpowiedz nadeszla dopiero w formie owych wytycznych KEP. Co prawda nie mozna wyrokowac na podstawie takich informacji, ale doszedlem do wniosku, ze o ile kler nizszy mial zamiar zrealizowac SP nawet troche na wyrost, o tyle ze strony biskupow byla wyrazna niechec. Proboszczowie dali sobie spokoj, bo nie bylo zadnego odzewu kurii, wiec o sprawie zapomniano.
Oczywiscie moze to tylko przypadek mojej diecezji i paru przyleglych parafii, ale wiem to z wiarygodnego zrodla. Przyznam nie wiedzialem, ze byl jakikolwiek odzew i ze sprawa rozbila sie o KEP :(
Pozdrawiam
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 10, 2009, 20:49:22 pm »

Proboszczowie nie mają potrzeby ani obowiązku pytać Kurii o zgodę. mają prawo odprawiać Tridentinę, kiedy tylko zachcą bez niczyjej zgody. Po co piszą do biskupów? Papież stoi wyżej w hierarchii. Roma locuta causa finita
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 10, 2009, 21:05:07 pm »

Po co piszą do biskupów? Papież stoi wyżej w hierarchii. Roma locuta causa finita

Bo się boją?
Papiez stoi wyżej, ale biskup jest blizej ;-)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 10, 2009, 21:06:50 pm »

Slusznie, poza tym pani cabbage to byla chyba kwestia zagubienia. chciano cos robic, poproszono bp o opinie i okazalo sie ze jak nie ma musu to nie trzeba. Ale pierwszy raz slysze, ze ksieza wykazali inicjatywe, tak ot, sami z siebie.
Zapisane
jedam
uczestnik
***
Wiadomości: 136

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:40:19 pm »

Proboszczowie nie mają potrzeby ani obowiązku pytać Kurii o zgodę. mają prawo odprawiać Tridentinę, kiedy tylko zachcą bez niczyjej zgody. Po co piszą do biskupów? Papież stoi wyżej w hierarchii. Roma locuta causa finita

Proszę mi wybaczyć ale takie słowa piszą Ci, którzy ani jednej Mszy tradycyjnej nie zorganizowali. Biskup umie i może uprzykrzyć życie księdzu proboszczowi który wyraził zgodę na celebrację w sposób całkiem zgodny z obowiązujacą praktyką zarządu diecezjami i zasobami księżowskimi w owych diecezjach. Realia są jakie są. Rzym jest daleko, ingerecja nastąpi o ile to po dość długim czasie. Dlatego zamaist utrudniać sobie życie walką o coś czego się nie kocha a za co mogą na nas spaść gromy proboszczowie dają sobie spokój.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:52:24 pm »

Nie załatwiałam trydenckiej w swojej parafii, na razie przygotowuję grunt. Żeby posiać, trzeba zaorać, więc teraz urabiam proboszcza, kupując mu np. "Ducha liturgii" na Mikołajki--> notabene, zachęcam do kupienia swoim proboszczom tej książki na prezent Bożonarodzeniowy ;)

W kwestii przepisów prawa, pytać nie muszą biskupa, o to mi chodziło. Więc też jeśli zaczną odprawiać, a biskup im pogrozi palcem, to mogą mu się odwdzięczyć machając przed nosem SP. ;) Wiem, że upraszczam sprawę, ale Roma locuta, causa finita ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:57:41 pm »

Roma locuta.... fajnie jakby to bylo takie proste i gdyby machanie SP przed nosem przynosilo cos dobrego. Zamiast wchodzic z buta z drzwiami, lepiej pukac do skutku az otworza. Poza tym dochodzi kwestia malomiasteczkowych parafii, gdzie proboszcz jest bardzo niezalezny, daleko od kurii, rzadzi po swojemu, a walka z nim, na jakies listy czy wymachiwanie papierami skonczy sie tym, ze wszystkich pogoni i gadal z nikim nie bedzie.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:08:35 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 19:10:06 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:18:49 pm »

W kwestii przepisów prawa, pytać nie muszą biskupa, o to mi chodziło. Więc też jeśli zaczną odprawiać, a biskup im pogrozi palcem, to mogą mu się odwdzięczyć machając przed nosem SP. ;) Wiem, że upraszczam sprawę, ale Roma locuta, causa finita ;)
I proboszcz będzie ryzykował przenosiny do najdalszego od cywilizacji zakątka diecezji??
Rzym daleko, Biskup blisko...

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:23:59 pm »

I to jest właśnie CHORE >:(
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:33:45 pm »

Chore jest to, że biskupi są uprzedzeni do jednego z rytów Kościoła Partykularnego w którym są....
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:36:40 pm »

Owszem, chore.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 13, 2009, 20:45:46 pm »

I to jest właśnie CHORE >:(
To jest naturalny konserwatyzm Kosciola, ktory uchronil Go przed wieloma wynaturzeniami. Gdybyscie mieli tylko Msze trydencka w parafii a przychodziliby do proboszcza neoni z Neonium Pontificum to byscie sie cieszyli, ze parafia nie chce przyjac tych nowinek.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 13, 2009, 20:50:55 pm »

I to jest właśnie CHORE >:(
To jest naturalny konserwatyzm Kosciola, ktory uchronil Go przed wieloma wynaturzeniami. Gdybyscie mieli tylko Msze trydencka w parafii a przychodziliby do proboszcza neoni z Neonium Pontificum to byscie sie cieszyli, ze parafia nie chce przyjac tych nowinek.

Nie, to nie jest naturalny konserwatyzm. Naturalny konserwatyzm chroni przed nieprzemyślanymi nowinkami, a tutaj jest wykorzystywany do promowania nowości kosztem tego, co było.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 13, 2009, 21:01:07 pm »

I to jest właśnie CHORE >:(
To jest naturalny konserwatyzm Kosciola, ktory uchronil Go przed wieloma wynaturzeniami. Gdybyscie mieli tylko Msze trydencka w parafii a przychodziliby do proboszcza neoni z Neonium Pontificum to byscie sie cieszyli, ze parafia nie chce przyjac tych nowinek.

Nie, to nie jest naturalny konserwatyzm. Naturalny konserwatyzm chroni przed nieprzemyślanymi nowinkami, a tutaj jest wykorzystywany do promowania nowości kosztem tego, co było.
Nie,proboszczowie skrzetnie konserwuja to czego ich w  seminariach nauczono. Nowinką dla nich jest to czego nie znaja z semianrium i z kurii z gory nie przyszlo.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wprowadzanie SP w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!