Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 22:11:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 38 39 [40] Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 228752 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #585 dnia: Grudnia 05, 2022, 19:13:27 pm »

Ordo Divini Officii dla diecezji polskich na 2023 r. (zawiera wyłącznie święta obchodzone we wszystkich diecezjach polskich; bez świąt obchodzonych tylko w niektórych diecezjach albo obchodzonych w odmiennej randze):
https://drive.google.com/file/d/1AgnNz8d8Bvx-yEIChB9kqnYKc_QI7g0u/view?usp=sharing
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #586 dnia: Grudnia 06, 2022, 10:44:42 am »

Bóg zapłać!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #587 dnia: Września 11, 2023, 11:31:36 am »

Czy istnieją gdzieś w necie propia do pobrania po polsku ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 572


dawniej Bambin

« Odpowiedz #588 dnia: Września 11, 2023, 15:54:53 pm »

Czy istnieją gdzieś w necie propia do pobrania po polsku ?

Wystarczy wpisać w internecie: Propia Poloniae

http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/propria/proprium-poloniae
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #589 dnia: Września 11, 2023, 17:07:38 pm »

Zile się wyraziłem chodziło mi o antyfony, czytania itp z brewiarza.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #590 dnia: Października 08, 2023, 20:19:08 pm »

Opiszę trochę swoje doświadczenié prywatnégo odmawiania brewjarza. W sprawach brewjarzowych trzeba przyjąć, że jestem samoukiem (i bez znajomości rubryk). Jeszcze kilkanaście lat temu próbowałem podchodzić do posoborowéj Liturgii Godzin korzystając ze strony brewiarz.katolik.pl; w bardzo niewielkim zakrésie odmawiałem ją także wspólnie z innymi przy jakichś okazjach. W roku 2020, gdy wstrzymano publiczné odprawianié Mszy, uznałem, że wolą Bożą jest odmawiać psalmy, i zacząłem to robić w niedziele z pomocą strony Divinum Officium. Przy piérwszych próbach odkryłem — i tu ostrzeżenié dla nowych —, że tradycyjné Matutinum cum Laudibus (a jeszcze bardziéj tradycyjnie: vigiliae & matutinum) to nie jest takié hop-siup; za piérwszym razem zajęło mi to łącznie bodajże trzy godziny i doszedłem do wniosku, że jednak "czuwania nocné" (vigiliae nocturnae — nazwa historyczna i słuszna zimą) trzeba sobie darować. Laudes matutini z przyległościami (historyczna jutrznia) — nawet po dobrym zaznajomieniu się z textem — uczciwie recytowané na głos nadal zajmują mi jakiéś pół godziny (według liturgii monastycznéj i w niedzielę). Na pozostałe godziny kanoniczné poświęca się kilka-kilkanaście minut.
Bardzo szybko, nie mając żony, zdecydowałem się odmawiać psalmy zasadniczo według reguły świętégo Benedykta (tę część brewjarza, którą odmawiałem, nie cały), ale z jednym wyraźnym odstępstwem: nie przerzucałem części psalmu CXVIII na poniedziałek, jak leniwi widać mnisi, tylko odmawiałem w niedzielnéj tercji, sexcie i nonie po 3*2*8 wersów, jak w liturgii kathedralnéj (nie 3*8, jak benedyktyni); w takim razie gdy zdarzało mi się odmawiać te godziny w poniedziałek, to odmawiałem te same cantica graduum, co w inné dni powszednié według liturgii monastycznéj (tertia: ad Dominum cum tribularer clamavi + levavi oculos meos ad montes + lætatus sum in his quæ dicta sunt mihi; sexta: ad te levavi oculos meos + nisi quia Dominus erat in nobis + qui confidunt in Domino; nona: in convertendo Dominus captivitatem Sion + nisi Dominus ædificaverit domum + beati omnes, qui timent Dominum). Odmawianié antyphony maryjnéj w końcu sobie darowałem, zwłaszcza, że nie lubię pokręconych modlitw z prośbą do Boga o wstawiennictwo świętégo; ale oracja gratiam tuam, quæsumus, Domine, mentibus nostris infunde jest piękna! Prymę odmawiałem bez żadnych dodatków: ani Reguły, ani Martyrologium, ani modlitwy za zmarłych; kompletę często podobnie bez rachunku sumienia.
Szczerze polecam odmówić sobie officium z Triduum, któré jest mniéj rozbudowané; choćby i w tym tygodniu, jeśli ktoś będzie miał czas, a nigdy tego nie robił: tutaj Wielki Czwartek.
Czytania brewjarzowé trzeba przeczytać. Nie co roku czytać, ale raz czy dwa się jako-tako z nimi zaznajomić, i to śmiało już w dwudziestoparoletnim wieku, albo nawet i nastoletnim. Uważam, że z jednéj strony podszedłem do tego za późno, ale z drugiéj dla mnie akurat ta lektura nie jest aż tak konieczna, ponieważ Złoty Łańcuch jest godnym zastępnikiem. W każdym razie florilegium w postaci brewjarza jest dobrym etapem przygotowawczym do samodzielnégo podejścia do świętéj Tradycyi a.k.a. łacińskiéj patrystyki (a jak jeszcze greckiéj, to cudownie).
Ostatnio spostrzegłem, że zamiast kolekty do sexty będzie pasowała modlitwa po Komunii (zakładam, że Msza jest po tercji), a do tercji można sobie dostosować sekretę (na przykład  zamiast hæc munera, quæ offerimus trzeba będzie powiedzieć illa munera, quæ offeremus seu quæ offerentur). Poza tym okazjonalnie odmawiałem na przykład orację z Triduum (Respice, quæsumus, Domine, super hanc familiam tuam...) w piątkowéj nonie albo zielonoświątkową kolektę Deus, qui corda fidelium w niedzielnéj tercji.
Głęboko współczuję wszystkim, którzy odmawiają brewjarz, bo muszą.
Życzę wszystkim dyskutantom, którzy odmawiają Liturgję Godzin, aby nigdy nie upadli ani przez zniechęcenié (co nie znaczy, że świecki musi wszystko odmówić!), ani przez przedwczesną próbę nadania sensu niejasnému textowi.

Myślę sobie od jakiégoś czasu, że projekt "ahmed" trzeba już zwijać, choć może jeszcze parę razy z tego konta coś napiszę. To były opinje wypowiedziané anonimowo w wieku młodzieńczym; téraz już nie będzie wypadać tak się kryć. Pozdrawiam wszystkich, spotkamy się!
Ernest
« Ostatnia zmiana: Października 08, 2023, 21:30:05 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #591 dnia: Października 10, 2023, 15:12:35 pm »

Całą ideą Jutrzni (Matutinum) jest właśnie nocne czuwanie, dlatego musi być długa, chociaż z mojego doświadczenia odmówienie świątecznego oficjum (3 nokturny po 3 psalmy) + Laudesów zajmuje ok. 1 godzinę, może 1h15min. Śpiewana Jutrznia z Laudesami to ok. 2 godziny. Zupełnym nieporozumieniem jest to co zrobiono w posoborowej Liturgia Horarum, kompletnie zatracając aspekt czuwania (wigilii).
Ale oczywiście z tego też względu nigdy nie była ona powszechną praktyka świeckich, tylko osób duchownych, za wyjątkiem niedziel i świąt, kiedy to pierwotnie wierni gromadzili się w kościele na czuwaniu właśnie tak samo tłumnie jak na Mszy w dzień (oczywiście mówimy o miastach), jeszcze w początkowych czasach nowożytnych nawet (później to ograniczyło się tylko do Jutrzni Bożonarodzeniowej i Świętego Triduum no a dziś zanikło całkiem) i to byłaby moim zdaniem dobra praktyka, aby świeccy dzisiaj odmawiali pełną (nie tą skróconą z 1962) tradycyjną Jutrznię z Laudesami (która jest najważniejszą i najstarszą godziną kanoniczną nadającą charakteru danemu dniowi i przygotowującą na przeżycie Mszy Św.) właśnie w nocy lub wieczorem w sobotę i przed większymi świętami. Problemem są jedynie lekcje, które nie wszystkie są dostępne po polsku, a które zawierają ogromny wręcz skarbiec katolickiej Tradycji, mam nadzieję że kiedyś doczekamy się pełnych łacińsko-polskich wydań tradycyjnego brewiarza, tak jak to mają Anglicy w postaci przetłumaczonego całego 4-tomowego wydania brewiarza jeszcze sprzed reform Piusa X.

Ze swej strony polecam także (jeśli ktoś posiada już brewiarz) dokupienie Martyrologium i nie omijania go przy odmawianiu Prymy, dzięki temu można się lepiej zaznajomić już z Kościołem Tryumfującym.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #592 dnia: Grudnia 01, 2023, 16:32:39 pm »

Ordo Divini Officii dla diecezji polskich na 2024 r. (zawiera wyłącznie święta obchodzone we wszystkich diecezjach polskich; bez świąt obchodzonych tylko w niektórych diecezjach albo obchodzonych w odmiennej randze):
https://drive.google.com/file/d/1RBJEzBBQ04axCvbBSBnZ9IW-4cmVYZDR/view?usp=sharing
Gdyby ktoś w trakcie korzystania zauważył błędy, to sprostowania będą mile widziane.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 38 39 [40] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!