Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:38:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia krakowska  |  Wątek: KRAKÓW
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 83 Drukuj
Autor Wątek: KRAKÓW  (Przeczytany 297538 razy)
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #120 dnia: Czerwca 12, 2009, 22:58:34 pm »

To niedlugo Pan do Bonifratrow uczeszcza.

Niedługo. Nieco ponad rok. Cóż to jest wobec wieczności? :)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #121 dnia: Czerwca 13, 2009, 01:28:05 am »

Dziwi mnie to, że tradsi to by biskupa na ambonę wpędzali, żeby kazanie głosił - no cóż, nie pierwszy to przypadek :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #122 dnia: Czerwca 13, 2009, 10:15:43 am »

A może ambona jest w złym stanie? Za to ławki to mistrzostwo świata wygody w pozycji klęczącej.

Ambona wyglada na dosc dobrze utrzymana, jak caly Kosciol. Wydaje mi sie, ze x. Wojciech zaprzestal dwa lata temu uzywac ambony, jak Bonifratrzy powiesili na ambonie jakas nowoczesna instalacje posoborowa - wowczas dopoki wisiala na ambone nie dalo sie wejsc. Potem instalacje zdjeto (co jakis czas pojawiaja sie nowe z okazji roznych okazji  :) )  a nasz x. Wojciech sie rozleniwil i zostal na dole  :(
Laweczki to rzeczywiscie mistrzostwo, jakby stworzone specjalnie do Mszy Swietej Wszechczasow (chyba zreszta rzeczywiscie tak jest, bo zdaje sie ze pochodza jeszcze z b.dobrych czasow) - mozna cala Msze Sw. przekleczec rozmodlony bez rozpraszajacego modlitwe bolu kolan. Swiety czlowiek musial je robic, pewnie braciszkowie sami za dawnych lat. To sie czuje  :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #123 dnia: Czerwca 13, 2009, 13:02:00 pm »

Dziwi mnie to, że tradsi to by biskupa na ambonę wpędzali, żeby kazanie głosił - no cóż, nie pierwszy to przypadek :)

Tak ogólnie: z ambony lepiej słychać - po to je robiono.

Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #124 dnia: Czerwca 13, 2009, 13:53:46 pm »

Oj ludzie...biskup z ambony na mszy pontyfikalnej...litości...
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #125 dnia: Czerwca 13, 2009, 13:58:03 pm »

To ogłoszenia parafialne - prawdziwe tradycyjne kazanie głosi się z ambony  ;D

W życiu nie widziałem żeby ksiądz użył ambony.
To zapraszamy do Opola ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #126 dnia: Czerwca 13, 2009, 16:10:42 pm »

Oj ludzie...biskup z ambony na mszy pontyfikalnej...litości...

Moja uwaga miała charakter ogólny, a nie szczególny.

Skoro jest okazja, to może warto, by Pan przedstawił w jakich sytuacjach biskup używał ambony?
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #127 dnia: Czerwca 13, 2009, 22:56:21 pm »

W kontekście biskupa i ambony muszę powiedzieć, że w mojej rodzinnej parafii na własne oczy widziałem biskupa głoszącego kazanie właśnie z ambony podczas mszy z okazji sakramentu bierzmowania. Tyle, że to było trzydzieści lat temu ...
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #128 dnia: Czerwca 13, 2009, 23:08:26 pm »

Czy Panowie naprawdę uważają, że biskup celebrujący od tronu, z diakonami honorowymi powinien głosić kazanie z ambony? Proszę zaznaczać ironię/żarty uśmieszkami, bo jestem skłonny uznać, że Panowie tak na serio...

@ Sigfried
Chyba Pan nie uważa, że przed soborem każdy ksiądz każde kazanie głosił z ambony...
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #129 dnia: Czerwca 13, 2009, 23:16:42 pm »

Jaw poprzednim poście mówiłem o NOM-ie, zatem trudno porównywać to do realiów trydenckich (odprawianie od tronu, etc.).
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #130 dnia: Czerwca 13, 2009, 23:37:16 pm »

Kojarzę zdjęcie z ingresu abpa Baraniaka, ale był wtedy w kapie i nie wiem czy to właściwie kazanie było czy nie.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #131 dnia: Czerwca 13, 2009, 23:55:32 pm »

Dziwi mnie to, że tradsi to by biskupa na ambonę wpędzali, żeby kazanie głosił - no cóż, nie pierwszy to przypadek :)

Tak ogólnie: z ambony lepiej słychać - po to je robiono.
Ja piszę o biskupie, a nie o kazaniach z ambony ogólnie
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #132 dnia: Czerwca 14, 2009, 09:36:40 am »

@ Sigfried
Chyba Pan nie uważa, że przed soborem każdy ksiądz każde kazanie głosił z ambony...

Kazdy na pewno nie, modernisci, ulepszacze rzeczywistosci, prosci wylamywacze jak tez najzwyklejsze lenie istnieli zawsze i istniec beda. Rowniez przed soborem, gdyby nie oni nie byloby "najtrafniejszych" reform posoborowia.
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 326


« Odpowiedz #133 dnia: Czerwca 14, 2009, 13:13:23 pm »

Ja był w Krakowie vice-generał fssp to kazanie było z ambony, jak był x.John Berg chyba też.

Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #134 dnia: Czerwca 14, 2009, 14:14:02 pm »

odnoszę wrażenie, że dyskusje o miejscu głoszenia kazania przysłoniły pytanie o jego treść. Dlatego je ponawiam :)
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 83 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia krakowska  |  Wątek: KRAKÓW « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!