Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:52:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeszcze słowo do Pana Adama (Bp.Williamson...)
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: Jeszcze słowo do Pana Adama (Bp.Williamson...)  (Przeczytany 12767 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 27, 2009, 13:30:27 pm »

status prawny jednych i drugich księży i katolików jest taki sam, natomiast cieszy, że Bractwo - dla dobra swoich wiernych - wycofało się w bieżącej sytuacji ogólnokościelnej ze slubów udzielanych bez jurysdykcji zwyczajnej, które można łatwo uznać za nieważne przed dowolnym sądem biskupim
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 27, 2009, 18:56:34 pm »

Panie Waldemarze,

do ważności sakramentu małżeństwa konieczna jest jurysdykcja - takie są postanowienia Kościoła od czasów Trydenty, których wdrażanie trwało niemal do ... początków XX wieku. KPK 1917 jest tu jednoznaczny

mówią o tem kanony od 1094 do 1098

ważne podług prawa kanonicznego jest tylko małżęństwo, które zawarto wobec proboszcza lub miejscowego ordynarjusza lub kapłana przez nich delegowanego. Jeśli - poza warunkami zagrożenia życia - niemożliwe jest dotarcie do nich w trakcie miesiąca, można zawrzeć małżeństwo wobec 2 świadków.

Osobiście uważam, że zarówno lefebrysci jak i sedewakantyści powinni z szacunku dla jurysdykcji zwyczajnej stosowac sie do tych zasad. A więc zasady jurysdykcji nadzwyczajnej powinny określać slub przed świadkami a nie przed nieposiadajacym zwyklej jurysdykcji kaplanem, ktory celebrowalby dopiero Msze za nowozencow
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 28, 2009, 11:05:17 am »

Czyli rozumiem, że przy najbliższej sposobności wybierze się pan do Bractwa celem skorzystania ze spowiedzi?
Nie. Choć gdybym był w stanie (i odpowiedniej dyspozycji) "wymagającym spowiedzi" - to nie widział bym przeszkód. Niestety - ostatnimi czasy rzadko bywam na Garncarskiej.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 28, 2009, 12:31:38 pm »

Cytuj
Osobiście uważam, że zarówno lefebrysci jak i sedewakantyści powinni z szacunku dla jurysdykcji zwyczajnej stosowac sie do tych zasad. A więc zasady jurysdykcji nadzwyczajnej powinny określać slub przed świadkami a nie przed nieposiadajacym zwyklej jurysdykcji kaplanem, ktory celebrowalby dopiero Msze za nowozencow
O ile FSSPX do tego się stosuje (przynajmniej gdzieniegdzie z tego co przeczytałem) to w przypadku sedewakantystów trudno mi to sobie wyobrazić, jeżeli już tylko swoich księży uważają za katolickich a ogromną część księży i biskupów nie-sedweaknatystów za nieważnie wyświęconych.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeszcze słowo do Pana Adama (Bp.Williamson...) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!