Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:42:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: pytanie do forumowiczów - duchownych katolickich ;)
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: pytanie do forumowiczów - duchownych katolickich ;)  (Przeczytany 2968 razy)
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« dnia: Lutego 20, 2009, 13:30:30 pm »

pytanie brzmi: czy grzechem jest wypowiedź "nie wiem czy w trakcie NOM dochodzi do Przeistoczenia, wierzę, ale nie mam takiej pewności, natomiast jestem tego pewien jeśli chodzi o Mszę Św. Wszechczasów". Dzięki za odpowiedź!
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 20, 2009, 13:43:04 pm »

Przede wszystkim jest nielogiczna. Co to znaczy "wierzę, ale nie mam takiej pewności"?
Wiara oznacza przyjęcie czegoś za pewnik, mimo że nie ma się na to coś materialnego dowodu. Za pewnik.

PS. Odpowiedziałem, chociaż dopiero teraz przeczytałem do końca tytuł wątku - "do duchownych"... Nie jestem duchownym...  :-[
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2009, 13:45:27 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 20, 2009, 14:42:04 pm »

Nie mozna stopniowac waznosci obu form rytu rzymskiego. Nie powinno byc zadnej roznicy miedzy pewnoscia czegos czy wiara w cos w KRR i w NOMie. Takie jest nauczanie Kosciola i to papiez podkreslil w SP.

Oczywiscie pytanie dodatkowe jest o roznice miedzy "wierze" a "jestem pewien" (czy mozna w wierze powiedziec "jestem pewien, bo tak mocno wierze", czy wiara polega na pewnosci, czy pewnosc jest w ogole wiara, czy wiara, ktora jest pewnoscia, jest jeszcze wiara  itd)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 20, 2009, 17:03:20 pm »

pytanie brzmi: czy grzechem jest wypowiedź "nie wiem czy w trakcie NOM dochodzi do Przeistoczenia, wierzę, ale nie mam takiej pewności, natomiast jestem tego pewien jeśli chodzi o Mszę Św. Wszechczasów". Dzięki za odpowiedź!
Wypowiedź z całą pewnością nie jest grzechem (chyba, że jest świadomym kłamstwem). Inna sprawa, czy grzechem nie są wątpliwości w tej sprawie. Temat jest źle sformułowany.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 20, 2009, 18:05:07 pm »

zgadzam się z JP7 - ta wypowiedź jest nielogiczna
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 20, 2009, 18:33:44 pm »

Inna sprawa, czy grzechem nie są wątpliwości w tej sprawie.
Wątpliwości w wierze mogą nas nachodzić bez udziału woli i wtedy grzechem nie są.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: pytanie do forumowiczów - duchownych katolickich ;) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!