Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:04:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich  (Przeczytany 10566 razy)
OPen
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 19, 2009, 20:56:59 pm »

o. Michel van Aerde OP - organizator imprezy określił ów "young" jako 23 - 35 lat.
Tam nie ma o. Schillebecxa - nawet nie wiem, czy on jeszcze żyje...
Klasztor w Brukseli to projekt nietypowy: podlega Generałowi OP (patronat sprawuje Konferencja Episkopatów UE - COMECE i Espace), są tam tylko zakonnicy z prowincji OP, które są w UE. ojcowie służą sakramentami, modlitwą i pomocą duszpasterską pracownikom instytucji UE w Brukseli oraz "zwykłym" wiernym. Klasztor prowadzi też hotel (w nazwie ma coś a'la Dominicus, dawno tam nie byłem, nie pamiętam), pub w piwnicy niedaleko klasztoru. Część ojców wykłada w pobliskim Louvain (tam też jest, jeśli dobrze pamiętam, pub OP).  ;D
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 19, 2009, 21:14:28 pm »

[...]
Tam nie ma o. Schillebecxa - nawet nie wiem, czy on jeszcze żyje...
[...]

Wygląda na to, że tak, choć już w bardzo podeszłym wieku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Schillebeeckx
Więcej o nim: http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content/article/20040215134032468.htm
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 19, 2009, 21:50:50 pm »

Cytuj
pracownikom instytucji UE w Brukseli oraz "zwykłym" wiernym. Klasztor prowadzi też hotel (w nazwie ma coś a'la Dominicus, dawno tam nie byłem, nie pamiętam), pub w piwnicy niedaleko klasztoru.

Błagam, niech Ojciec nie zapomni  ;) aparatu fotograficznego. Relację do KNO trzeba zrobić. Oczyma wyobraźni widzę ten "ryt brukselski" :)
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 20, 2009, 08:08:52 am »

postaram się  :D
zawsze, jak jadę na zachód, to przeżywam szok na liturgii, czasem nawet w naszych (OP) klasztorach i kościołach.

w ogóle to nawet miałem już kilka fajnych fotek do KNO, ale jakby to wyglądało - co prawda nie dotyczyły OP, ale... bohaterowie KNO donoszą  do KNO...nie, niech się KNO same postara o "njusy"; zresztą, nawet nie wiem, w którym katalogu te zdjęcia umieściłem)  ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 20, 2009, 13:26:35 pm »

Czyżby Ojcu dostało się od KNO ? ;-)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 20, 2009, 13:46:40 pm »

Cytuj
wspaniały kapłan !!
Tak, a księdzem został w wieku 43 lat; przy wyjeździe mówił o Brukseli, może tylko po drodze.
A on chyba jest Belgiem z pochodzenia? (pytam bo jego bytność w Polsce przypadała w czasach, gdy ja sie jeszcze nie ztrydentalizowałem)


chyba 100 % Walończykiem :) Ale o tem akurat z x Erykiem nigdy nie rozmawiałem.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 20, 2009, 16:42:23 pm »

Jeden z niewielu rozsądnych biskupów niemieckich:

Mile mnie to zaskoczyło. Ale boję się, że teraz masowe odejścia z Kościoła zmuszą biskupa do rezygnacji.

hierarcha oczekuje od profesorów, że w ramach uznania Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, w tym Soboru Watykańskiego II, naukowcy powinni złożyć przed nim Wyznanie Wiary oraz przysięgę wierności (...).  Jeśli teolodzy nie spełnią oczekiwań biskupa, muszą liczyć się "z dalszymi krokami"

U-la-laaa! Ciekaw jestem co zrobią! Może sobie troszkę poschizmują... I co zrobi biskup, bo skoro tak stanowczo (i odważnie!!!!!!) to już konsekwentnie trzeba.

- Pismo biskupa jest zdumiewające i trudne do zrozumienia ? powiedziała prof. Demel.

No właśnie, rozpieszczone dzieciaki zawsze się dziwią jak ktoś im pogrozi palcem.


Z kolei prof. Porzelt wyraził zdziwienie faktem, że biskup nie podjął próby rozmowy z teologami."

Racja. Jak złodziej coś ukradnie, to należy z nim przedyskutować, czy naprawdę chciał ukraść a może tylko pożyczyć, a w ogóle to miał trudne dzieciństwo, był bezstresowo chowany i może bardziej tego potrzebuje niż właściciel

A tak na poważnie. Takich teologów jest być może nawet większość. To nie do końca ich wina. Całe życie żyli w przekonaniu, że mówić można w demokratycznym Kościele co się chce (byle nie dobrze o lefebvrystach). I teraz taki szok!
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 20, 2009, 23:28:47 pm »

@ jp7


 :)   nie miałem tego zaszczytu, choć już moi Współbracia z roku tak  ;)

Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 24, 2009, 12:26:20 pm »

@ jp7

 :)   nie miałem tego zaszczytu, choć już moi Współbracia z roku tak  ;)

Mam nadzieję, że słusznie. Czy wyróżnieni Współbracia wyrażali skruchę?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
OPen
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 24, 2009, 12:30:19 pm »

nie skomentuję  ;)
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 25, 2009, 08:42:14 am »

nie skomentuję  ;)
Pierwszego, czy drugiego zdania?
Wydaje mi się, że drugiego, a to z powodu tej wypowiedzi:
To także dzięki temu Forum, czyli Państwu, mogłem podzielić się ze Współbraćmi swoimi uwagami na ten temat i coś tam, jak widać, ruszyło. Choć opór jest.
Ale jak widzicie, zmienia się.

Czy głosi Ojciec rekolekcje po różnych parafiach na zaproszenia? Jeśli tak, skoro już Ojciec zna Tradycję Kościoła, proponowałbym na takich rekolekcjach, niech rekolekcjonista odprawia KRR. Jako, że "rekolekcje" to z angielskiego :) "re - collect" czyli powtórne pozbieranie skarbów, a takim skarbem jest stara Msza, to taką Mszę również ludziom przypomnieć.
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2009, 08:44:11 am wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 25, 2009, 10:24:57 am »

To przykre, że wśród duchownych jest opór przed Tradycją - że prędzej zorganizują dni Judaizmu niż dni Tradycji. Ale to już tylko i wyłącznie fatalnie o nich świadczy.
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!