Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:19:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich  (Przeczytany 10568 razy)
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« dnia: Lutego 19, 2009, 09:03:15 am »

"Głęboki kryzys w Kościele" niepokoi teologów katolickich
KAI /jk

Katoliccy teolodzy z krajów europejskich wyrazili ?głębokie zatroskanie? w związku z obecną ?kryzysową sytuacją w Kościele?.
Według kierownictwa Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej (ET), obradującego 18 lutego w Gandawie, sytuacja ta jest skutekiem bezwarunkowego zniesienia ekskomuniki w stosunku do czterech suspendowanych biskupów z Bractwa św. Piusa X. Związane z tym wydarzenia grożą wewnętrznej jedności Kościoła i zachwiały wiarygodnością jego świadectwa w świecie.

Obecnie członkowie innych Kościołów chrześcijańskich powątpiewają w powagę, z jaką będą podejmowane w Rzymie konkretne kroki na rzecz ekumenicznego zbliżania Kościołów, stwierdza oświadczenie opublikowane na zakończenie obrad ET. Zdaniem jego autorów znaczna większość chrześcijan straciła zaufanie, że Rzym będzie z całą powagą kontynuował odnowę zapoczątkowaną przez II Sobór Watykański. Kryzys ?jest bardzo głęboki?, stwierdzili teolodzy wyrażając jednocześnie nadzieję, że szybko zostaną podjęte środki odbudowujące zaufanie.

Oświadczenie europejskich teologów podkreśla, że należy wyraźnie przypomnieć zasadnicze przesłania II Soboru Watykańskiego, w tym dynamiczny charakter Objawienia, tradycji, nauczania i liturgii, kolegialne kierowanie Kościołem, pełne poszanowanie wolności sumienia i wyznania oraz aktywny wkład w dialog ekumeniczny i międzyreligijny.

Europejskie Towarzystwo Teologii Katolickiej skupia ponad 800 teologów z całej Europy, w ty, również z Polski.

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1234993926
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 19, 2009, 09:48:25 am »

Deo gratias. To pokazuje tylko poziom współczesnej teologii.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 19, 2009, 09:54:25 am »

Europejskie Towarzystwo Heretyków - bardziej by do nich pasowało. A przy okazji widać, że jednak strach u d... wisi.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2009, 09:58:41 am wysłana przez PTRF » Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 19, 2009, 09:57:51 am »

No i paradoks!
Z błędnych przesłanek dotarli do właściwego wniosku.
Dostrzegli kryzys. Ale jedną z miar kryzysu w Kościele jest funkcjonowanie takich szkodników w jego łonie.

Z drugiej strony ja dostrzegam pozytywy tej całej nagonki na Kościół i Ojca Świętego. Chyba więcej osób dostrzeże też prawdziwe źródło kryzysu. I chyba więcej modlitwy popłynie w intencji Papieża i zażegania kryzysu w Kościele.

+
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 19, 2009, 10:18:17 am »

i Towarzystwo i miejsce spotkanie bardzo wymowne. tam już nic nie ma. byłem niedawno   :-\
po Wielkanocy wybieram się na "Young Dominicans Meeting in EU Structures" do Brukseli. pozdrowić kogoś od Państwa?  :D
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2009, 11:15:35 am wysłana przez OPen » Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 19, 2009, 11:55:29 am »

Jeden z niewielu rozsądnych biskupów niemieckich:

"Jak już informowaliśmy wcześniej, zawiązała się inicjatywa teologów rzymskokatolickich mająca na celu obronę dziedzictwa Soboru Watykańskiego II po kontrowersyjnej decyzji papieża Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupów Bractwa Św. Piusa X. Tymczasem trzech teologów, którzy sygnowali Petycję Vaticanum 2, musi liczyć się z konsekwencjami swojego ordynariusza.
Przypomnijmy: Petycja Vaticanum 2 zainicjowana przez prof. Norberta Scholla opowiada się za bezwarunkowym uznaniem postanowień Soboru i krytykuje decyzję papieża o rehabilitacji biskupów-lefebrystów. Tymczasem bp Gerhard Ludwig Müller, ordynariusz diecezji Ratyzbony, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że profesorowie Fakultetu Teologii Katolickiej, którzy podpisali się pod petycją, zdyskwalifikowali się sami jako teolodzy katoliccy. Chodzi o profesor Sabine Demel z Katedry Prawa Kanonicznego oraz dwóch teologów pastoralnych Heinza-Günthera Schöttlera oraz Burkarda Porzelta.
Biskup Müller zarzuca teologom, że swoim podpisem zarzucili Benedyktowi XVI działanie na szkodę Kościoła, ponieważ "papież miał rzekomo dopuścić do odrzucenia postanowień soboru. Sugestia ta pozbawiona jest jakichkolwiek podstaw." Müller zażądał od teologów zdystansowania się od petycji w ciągu dwóch tygodni oraz przeproszenie papieża.

Ponadto hierarcha oczekuje od profesorów, że w ramach uznania Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, w tym Soboru Watykańskiego II, naukowcy powinni złożyć przed nim Wyznanie Wiary oraz przysięgę wierności według formuły przesłanej zainteresowanym przez kurię. Jeśli teolodzy nie spełnią oczekiwań biskupa, muszą liczyć się "z dalszymi krokami", w tym z pozbawieniem ich prawa nauczania teologii katolickiej. - Jestem odpowiedzialny za teologiczną edukację i formowanie studentów w kościelnym duchu - przypomniał Müller.
- Pismo biskupa jest zdumiewające i trudne do zrozumienia ? powiedziała prof. Demel. Z kolei prof. Porzelt wyraził zdziwienie faktem, że biskup nie podjął próby rozmowy z teologami."

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20090218174300149.htm

To ten sam biskup, który publicznie zdystansował się od baśni soborowych, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 19, 2009, 12:04:30 pm »

Ja pismo ks. biskupa zrozumialem, pani profesor teologii ma z tym problemy... No cóż. Bez dalszych komentarzy. Drugi profesor z kolei ciągle by tylko dialogował...
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 19, 2009, 12:09:17 pm »

Drugi profesor z kolei ciągle by tylko dialogował...

Cóż od różnych rzeczy można się uzależnić. Ja jednak wolę od tytoniu. W perspektywie wieczności to mniej szkodliwe.

I przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pozytyw całego tego hałasu. Oddzielają się ziarna od plew. Widać, że również w Niemczech są normalni biskupi. A do tej pory się o nich słyszało raczej mało...
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 19, 2009, 13:41:34 pm »

No i paradoks!
Z błędnych przesłanek dotarli do właściwego wniosku. Dostrzegli kryzys. Ale jedną z miar kryzysu w Kościele jest funkcjonowanie takich szkodników w jego łonie.
Tia.... Spalimy się, bo właśnie przyjechała straż pożarna.

po Wielkanocy wybieram się na "Young Dominicans Meeting in EU Structures" do Brukseli. pozdrowić kogoś od Państwa?  :D
A jest Ojciec egzorcystą? - Jeśli tak, to całe ET...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 19, 2009, 13:51:10 pm »

Cytuj
pozdrowić kogoś od Państwa?
Tak. x. Erica JACQMIN FSSPX. Po opuszczeniu Litwy był (jest?) w Brukseli. Przedtem Litwą był w Polsce. :). Dziękuję.

kunigas Erikas był w Antwerpii, a nie w Brukseli z tego co pamiętam ...

wspaniały kapłan !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Thomas
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 19, 2009, 13:53:44 pm »

Cytuj
kolegialne kierowanie Kościołem,
KKK-tu ich boli :D

"Teologowie wszystkich krajów - łączcie się !"
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 19, 2009, 14:02:09 pm »

Wspaniały głos bpa L. Muellera - BRAWO dla niego. I kapelusz kardynalski za takie poglądy.

A sobie pochlebiam, że też bez problemu zrozumiałem ten ,,bardzo trudny" przecież list. WOW, ale jestem gość !
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 19, 2009, 14:03:20 pm »

Cytuj
kolegialne kierowanie Kościołem,
KKK-tu ich boli :D

"Teologowie wszystkich krajów - łączcie się !"
Raczej: "Heretyki, hop do kliki!"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 19, 2009, 19:36:41 pm »

Cytuj
wspaniały kapłan !!
Tak, a księdzem został w wieku 43 lat; przy wyjeździe mówił o Brukseli, może tylko po drodze.
A on chyba jest Belgiem z pochodzenia? (pytam bo jego bytność w Polsce przypadała w czasach, gdy ja sie jeszcze nie ztrydentalizowałem)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 19, 2009, 19:43:30 pm »

i Towarzystwo i miejsce spotkanie bardzo wymowne. tam już nic nie ma. byłem niedawno   :-\
po Wielkanocy wybieram się na "Young Dominicans Meeting in EU Structures" do Brukseli. pozdrowić kogoś od Państwa?  :D
A będzie o. Aiden Nicols? (choć on chyba już nie jest "young")
A jak ojciec napotka o. Schielebeksa (tak to się pisze jego nazwisko?) to proszę skorzystać ze swego przenośnego stosika (który jak każdy szanujący sie dominikanin powinien ojciec mieć przypięty do paska :-) )
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Katoliccy teolodzy z krajów europejskich « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!