Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 13:43:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: procesja z darami
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: procesja z darami  (Przeczytany 26589 razy)
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #30 dnia: Marca 02, 2009, 23:34:44 pm »

Najlepsze jest to, że oaza wszędzie wprowadzała (w parafiach, gdzie działały jakieś grupy) właśnie postawę stojącą podczas procesji z darami... a tu psikus wyciął wszystkim EP.

Pamiętam, że w mojej parafii to oaza sprawiła, że ludzie zaczęli siedzieć, jak pojawiło się OWMR, które wprowadziło przepis, że podczas procesji się siedzi.
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #31 dnia: Marca 02, 2009, 23:45:51 pm »

Niesienie w procesji tzw. darów symbolicznych jest sprzeczne z przepisami liturgicznymi. Słyszałem o przypadku, że niesiono do ołtarza drzwi (sic!) jako symbol tego, że nasze serca są otwarte. Widziałem też na własne oczy smboliczne dary: kamień, buty, opony.

OWMR podaje, że "Pożądane jest także przynoszenie przez wiernych lub zbieranie w kościele pieniędzy albo innych darów przeznaczonych na potrzeby ubogich lub kościoła; składa się je w odpowiednim miejscu obok stołu eucharystycznego".

W Wielki Czwartek, w dzień miłości, na jednej parafii był zwyczaj, że podczas mszy św. wierni nieśli dar czy dary na rzecz potrzebujących współparafian. Można by przeprowadzić w Wielkim Poście zbiórkę na rzecz ubogich parafian, potem zanieść w Wielki Czwartek te pieniądze do ołtarza. Tak właśnie powinny wyglądać procesje z darami.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #32 dnia: Marca 03, 2009, 00:08:55 am »

Niesienie w procesji tzw. darów symbolicznych jest sprzeczne z przepisami liturgicznymi. Słyszałem o przypadku, że niesiono do ołtarza drzwi (sic!) jako symbol tego, że nasze serca są otwarte. Widziałem też na własne oczy smboliczne dary: kamień, buty, opony.
Ja podobnie (na pielgrzymce): do tego jeszcze worki na śmieci, krótkofalówki czy lizaki (służby porządkowe niosły)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #33 dnia: Marca 03, 2009, 14:18:01 pm »

I tak musza przyjsc miejsca siedzace zajac wiec 15 min przed to jest optimum :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: procesja z darami « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!