Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 04:59:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 140 141 [142] 143 144 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255328 razy)
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #2115 dnia: Sierpnia 11, 2010, 23:37:14 pm »

Tak, nie tylko do summy.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2116 dnia: Sierpnia 12, 2010, 09:35:02 am »

Większość rubrycystów uznaje, że dwóch ministrantów może służyć do mszy czytanej, jeśli odprawia się ona z licznym udziałem wiernych i z okazji jakiegoś bardziej uroczystego obchodu.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2117 dnia: Sierpnia 13, 2010, 10:24:56 am »

Jak to jest z komunią świętą pod dwoma postaciami? Czy ryt trydencki całkowicie jej zakazuje? Bo w NOM jest dozwolona, nawet kilka razy przyjmowałem komunię pod dwoma postaciami. I powstaje pytanie, czy w tej sprawie nie ma całkowitej sprzeczności między dwoma formami rytu rzymskiego?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2118 dnia: Sierpnia 13, 2010, 10:39:52 am »

Jak to jest z komunią świętą pod dwoma postaciami? Czy ryt trydencki całkowicie jej zakazuje?

Tak:

Zdaniem zwierzchnika kościelnego sądownictwa powinna zostać zachowana podstawowa zasada, że przy celebrowaniu mszy i innych obrzędów według ksiąg sprzed posoborowej reformy liturgii należy generalnie zachowywać przepisy dyscyplinarne dotyczące tych obrzędów obowiązujące przed reformą.
http://rzymskikatolik.blox.pl/2010/08/Msza-trydencka-bez-ministrantek-i-swieckich.html

I powstaje pytanie, czy w tej sprawie nie ma całkowitej sprzeczności między dwoma formami rytu rzymskiego?

Oczywiście, że jest. Między oboma rytami jest przecież wiele innych sprzeczności, w sprawach zasadniczych.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2119 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:08:06 am »

Ale jak Pan uważa, czy świecki katolik może przyjmować komunię pod dwoma postaciami? Czy nie jest to jakieś nadużycie? NOM dopuszcza to, ale .... Kiedyś  w czasach reformacji toczono o  to boje, Luter wysuwał takie postulaty, a w Polsce komunię pod dwoma postaciami wprowadzili mariawici, zachowując liturgię trydencką w języku polskim. Mam jakieś mieszane uczucia w tej sprawie, może dlatego że kilka razy w życiu zdarzyło mi się przyjąć komunię pod dwoma postaciami.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2010, 11:14:03 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #2120 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:11:41 am »

Jezeli robi sie cos nieswiadomie to nie ma powodow do mieszanych uczuc. Takie dreczenie sie przynosi zle owoce duchowe. To co bylo zostawiamy za soba i staramy sie zeby bylo dobrze :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2121 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:31:05 am »

Ale jak Pan uważa, czy świecki katolik może przyjmować komunię pod dwoma postaciami?

Nie widzę przeciwwskazań.

w Polsce komunię pod dwoma postaciami wprowadzili mariawici

Komunię pod dwiema postaciami rozdzielało się w Kościele wiernym powszechnie do mniej więcej XV wieku. W Polsce jeszcze w pół wieku po Soborze Trydenckim - w diecezji śląskiej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2122 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:32:44 am »

Dziękuję bardzo za odpowiedż w tej sprawie
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2123 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:42:59 am »

Ale jak Pan uważa, czy świecki katolik może przyjmować komunię pod dwoma postaciami?

Nie widzę przeciwwskazań.


Ja widze.

Jedna natury dogmatycznej : jesli udzielana i przyjmowana jest w taki sposob, ze oslabia to wiare w Rzeczywista Obecnosc w jednej postaci.

Druga natury dyscyplinarnej : ryt tradycyjny ma swoje formy i przepisy tworzace pewna calosc bedaca wynikiem organicznego rozwoju. Nie ma sensu implementowac tam obcych elementow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2124 dnia: Sierpnia 13, 2010, 11:46:11 am »

Jedna natury dogmatycznej : jesli udzielana i przyjmowana jest w taki sposob, ze oslabia to wiare w Rzeczywista Obecnosc w jednej postaci.

W takich okolicznościach - pełna zgoda.

Druga natury dyscyplinarnej : ryt tradycyjny ma swoje formy i przepisy tworzace pewna calosc bedaca wynikiem organicznego rozwoju. Nie ma sensu implementowac tam obcych elementow.

O tym pisałem wyżej. Pytanie dotyczyło Mszału Pawła VI.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2125 dnia: Sierpnia 13, 2010, 16:48:40 pm »

Co to za kołnierzyki mają ministranci na tym zdjęciu:


Za: http://www.newliturgicalmovement.org/2010/08/st-patricks-wallsend-australia.html

---

Na niektórych zdjęciach z Mszy podobne kołnierzyki widziałem przy tunicellach i dalmatykach. Jak to się nazywa? Kto może tego używać i na jakich zasadach?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2126 dnia: Sierpnia 13, 2010, 22:08:28 pm »

Przy dalmatykach i tunicellach to po prostu kroj hiszpanski. Skad sie wzial i czemu akurat w Hiszpanii ? Pojecia nie mam.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #2127 dnia: Sierpnia 13, 2010, 22:23:00 pm »

Chwila - ale o ile ja dobrze kojarzę to nie kołnierzyk alby, ornatu, czy dalamatyki, a humerału. Jako ciekawostkę można napisać, że ten kołnierzyk to np. jeden z latynizmów w rycie ormiańskim (obok np. infuły biskupiej, czy ost. Ewangelii).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #2128 dnia: Sierpnia 14, 2010, 09:46:43 am »

To pozostałosc po tym jak albę i kaptur zdobiono parurami (parures) które symbolizowały 5 ran Chrystusa, na rękach przybierały formę prostokątów na rekawach i na dole alby z tyłu i przodu.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2010, 09:48:16 am wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #2129 dnia: Sierpnia 14, 2010, 13:17:34 pm »

Na niektórych zdjęciach z Mszy podobne kołnierzyki widziałem przy tunicellach i dalmatykach. Jak to się nazywa? Kto może tego używać i na jakich zasadach?
W miejscu gdzie rozpoczynałem służbę nosiło się jeszcze inne. Tu w tej galerii jest na kilku zdj takie cudo widoczne:
http://www.klaryski.odnowa.org.pl/galeria/galeria.php?kategoria=10
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Strony: 1 ... 140 141 [142] 143 144 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!