Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 04:06:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 135 136 [137] 138 139 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255305 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2040 dnia: Lipca 27, 2010, 12:55:50 pm »

Jak wnosi się trumnę ze zmarłym do kościoła, to czy nogi zmarłego powinny być w stronę wyjścia z koscioła czy w stronę ołtarza?
jesli ma byc msza, to zmarly ma byc nogami do oltarza (tak, by "widzial"  ;))
a jezeli tylko na eksportacje, to i tak powinno sie niesc nogami do przodu a potem obrocic, ale z lenistwa robi sie tak, jak latwiej


« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2010, 13:04:17 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2041 dnia: Lipca 27, 2010, 12:57:54 pm »

Chciałabym zapytać kto to jest  "postindultowiec"
ktos kto uczeszcza na msze sprawowane niegdyś z indultu np. u sw. Benona,
a nie do fsspx, x. Trytka, na msze "powstale" po motu proprio itd.
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2010, 13:05:27 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2042 dnia: Lipca 27, 2010, 13:05:48 pm »

Czy w cerkwiach jest miejsce na którym leży mszał? Byłem wiele razy na Boskiej Liturgii u ojców bazylianów, ale żadnego mszału tam nie widziałem. Kapłani posługują się małymi książeczkami. Więć powstaje pytanie czy w obrządkach wschodnich jest taka księga jak mszał u łacinników?

Mszał Rzymski jest taki obszerny przede wszystkim dlatego, że każdy obchód liturgiczny ma tu więcej tekstów własnych (modlitw, pieśni) niż w liturgii bizantyjskiej. U wschodniaków, z tego co się orientuję, kapłanowi wystarcza książeczka z Ordo Missae - całą resztę "obstawia" służba liturgiczna i chór. W obrządku łacińskim na upartego dałoby się podobnie skrócić Mszał, gdyby nie dominacja Mszy bez lewitów i gdyby nie ten dziwny, XIV-wieczny pomysł (po części szczęśliwie wyrugowany przez reformy lat 50-tych), by kapłan nawet podczas Mszy uroczystej odczytywał kwestie śpiewane przez chór, subdiakona i diakona.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2043 dnia: Lipca 27, 2010, 13:06:52 pm »

Dziękuję za odpowiedź.
Pewnie nie raz była tutaj  o tym mowa, więc przepraszam, ze pytam ale jak odróżnić Mszę indultową od  Mszy powstałej na mocy motu proprio?

a po co? czy jedne są koszerniejsze od drugich?  ;D
stare miejsca to chyba tylko warszawa, wroclaw, rzeszow i krakow (ale sie moge mylic, bo nie pamietam  :) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2044 dnia: Lipca 27, 2010, 13:15:46 pm »

Dziękuję za odpowiedź.
Pewnie nie raz była tutaj  o tym mowa, więc przepraszam, ze pytam ale jak odróżnić Mszę indultową od  Mszy powstałej na mocy motu proprio?
Technicznie nie ma takiej mozliwości. Jedynie rys historyczny każdego miejsca może coś o tym powiedzieć.
Poza tym po co?? To ta sama Msza.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
MilesChristi
uczestnik
***
Wiadomości: 145


« Odpowiedz #2045 dnia: Lipca 27, 2010, 13:30:45 pm »

Dziękuję za odpowiedź.
Pewnie nie raz była tutaj  o tym mowa, więc przepraszam, ze pytam ale jak odróżnić Mszę indultową od  Mszy powstałej na mocy motu proprio?
Ten podział jest bez znaczenia, ponieważ generalnie ludzie uczęszczający na Msze św. sprawowane obojętnie czy to na mocy indultu (do 2007 r.), czy to na mocy motu proprio SP (od 2007 r.), czy to przez kapłanów FSSP albo IBP, są zazwyczaj określani mianem "indultowców/postindultowców".
Niech się Pani nie przejmuje tego typu definicjami. ;) Powstają one w wyniku głupich podziałów oraz zaszufladkowań i są używane głównie w różnych głupich i bezcelowych dyskusjach, które się uskutecznia m.in. na tym forum. :P
Zapisane
Kimże jest Ta,
która świeci z wysoka jak zorza, 
piękna jak księżyc,
jaśniejąca jak słońce, 
groźna jak zbrojne zastępy?

(Pnp 6,10)

Ave Maria!
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #2046 dnia: Lipca 27, 2010, 13:32:21 pm »

Niech się Pani nie przejmuje tego typu definicjami. ;) Powstają one w wyniku głupich podziałów oraz zaszufladkowań i są używane głównie w różnych głupich i bezcelowych dyskusjach, które się uskutecznia m.in. na tym forum. :P
100% zgoda :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #2047 dnia: Lipca 27, 2010, 14:39:56 pm »


Jeszcze jedno pytanie do sympatyków FSSPX ( proszę nie dopatrywać się jakiejś uszczypliwości)
skoro NOM jest nieważnie odprawiany to czy powinnam się według Was wyspowiadać, ze przez 30 lat uczestniczyłam w takiej Mszy?Jeśli chodziłam do Kościoła częściej niż w niedzielę to czy paradoksalnie mam więcej grzechów?I jeszcze dzieci tak nauczyłam?
Poproszę o odpowiedź.

Raczej nikt (albo prawie nikt) z sympatyków FSSPX nie twierdzi, że NOM jest co do zasady nieważny.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2048 dnia: Lipca 27, 2010, 15:12:54 pm »

Wrecz przeciwnie : kazdy kandydat do kaplanstwa w FSSPX musi podpisac, ze uznaje waznosc nowego rytu, jak w deklaracji z 5 maja 1988 podpisanej przez abpa Lefebvre'a (I§4) :
Cytuj
Ja, Marceli Lefebvre, arcybiskup, biskup-emeryt Tulle, jak również członkowie założonego przeze mnie Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X (...) deklarujemy uznanie ważności Ofiary Mszy i sakramentów sprawowanych z intencją czynienia tego, co czyni Kościół, według rytów wskazanych w wydaniach typicznych Mszału Rzymskiego i Rytuałów Sakramentów promulgowanych przez papieży Pawła VI i Jana Pawła II.

Teza o systematycznej niewaznosci mszy  (oraz niektorych innych sakramentow) wg nowego rytu to teza sedewakantystow, i to tych glupszych.

Chodzenie na NOM nie jest grzechem jezeli nie jest sie swiadomym wad tego rytu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2049 dnia: Lipca 27, 2010, 15:24:19 pm »

Stąd pytanko do życzliwych: kiedy mi się to jakoś wyrówna?

Raczej nigdy ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
MilesChristi
uczestnik
***
Wiadomości: 145


« Odpowiedz #2050 dnia: Lipca 27, 2010, 15:30:31 pm »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Pytam o znaczenie niektórych rzeczy ponieważ chcę lepiej rozumieć o czym Państwo dyskutujecie  :)
Nie chcę oceniać rytów, ani czyichś poglądów.Na razie zbieram informacje.
Nie wszystkie dyskusje warto czytać. ;)

Z perspektywy kilku miesięcy "bycia tradsem" mogę tylko powiedzieć, że
1)nigdy przed poznaniem KRR nie mogłam na Mszy osiągnąć takiego "modlitewnego skupienia" ( wiem ,ze to określenie bardzo ogólne, ale myślę, że wiecie o co chodzi)
2)z ogromną przykrością zauważam , ze na Mszy Novus Ordo ( uczestniczę tak rzadko jak się da) prawie wszystko mnie denerwuje
To całkowicie normalne i chyba każdy to rozumie, bo przeżywał lub przeżywa to samo. :) Dopiero kiedy pozna się liturgię klasyczną, zaczyna się dostrzegać wady i braki NOM-u.

Stąd pytanko do życzliwych: kiedy mi się to jakoś wyrówna?
Nikt nie gwarantuje, że kiedykolwiek. ;D
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2010, 15:36:25 pm wysłana przez MilesChristi » Zapisane
Kimże jest Ta,
która świeci z wysoka jak zorza, 
piękna jak księżyc,
jaśniejąca jak słońce, 
groźna jak zbrojne zastępy?

(Pnp 6,10)

Ave Maria!
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #2051 dnia: Lipca 27, 2010, 20:00:36 pm »

stare miejsca to chyba tylko warszawa, wroclaw, rzeszow i krakow (ale sie moge mylic, bo nie pamietam  :) )

W rzeczy samej myli się Pan, gdyż zapomniał o Poznaniu - Kolebce Wszystkich Polskich Indultów  ;)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2052 dnia: Lipca 27, 2010, 21:30:19 pm »

Mater & Magistra ;D


pokornie błagam o wybaczenie albowiem zgrzeszyłem wielce owym zaniedbaniem...

 ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2010, 21:47:04 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
amersand
bywalec
**
Wiadomości: 66

« Odpowiedz #2053 dnia: Lipca 27, 2010, 22:31:08 pm »

Mam pytanie.
Jest teraz taka moda, że na dużych uroczystościach podczas Modlitwy Wiernych na wezwanie "Ciebie prosimy" chór odpowiada Kyrie Eleison. O ile się nie mylę to Kyrie... tłumaczy się jako "Panie zmiłuj się" a nie "wysłuchaj nas Panie". Ponieważ niedawno śpiewałem w takim chórze, miałem w rękach nuty z tym Kyrie i zauważyłem, że prawa do tego utworu ma cośtamcośtam z Taize. Czy któreś (sic!) OWMR przewiduje  w ogóle zastąpienie odpowiedzi przez "Kyrie"?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2054 dnia: Lipca 27, 2010, 22:36:13 pm »

@ amersand

Na danym terenie obowiązuje tylko jedno IGMR i żadne tegoż wydanie nie precyzuje tych kwestii.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2010, 19:13:03 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Strony: 1 ... 135 136 [137] 138 139 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!