Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 02:38:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 126 127 [128] 129 130 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255239 razy)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1905 dnia: Maja 27, 2010, 16:38:16 pm »

... ale oni teoretycznie mogą spełnić niedzielny obowiązek w sobotę wieczorem(pozwolenie Piusa XII)...
Mógłby mi Pan to przybliżyć, bo dla mnie to jakaś nowość. Byłem przekonany, że antycypowanie niedzielnej Mszy w sobotę wieczorem jest oparte na nowym C.I.C. Mogę się mylić, bom nigdy tej sprawy nie zgłębiał.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
marcin
Gość
« Odpowiedz #1906 dnia: Maja 27, 2010, 17:02:27 pm »

myślę, że w niedziele to swobodnie można by powrócić do celebrowania mszy tylko do południa, a potem wieczorem sprawować tylko nieszpory. Natomiast w dni powszednie to już celebr wieczornych nie da się uniknąc. Wiadomo ludzie pracują i cięzko byc rano na mszy.
no nie wiem, i unici wprowadzają wieczorne niedzielne liturgie bo czasami nie ma możliwości odprawić 3-4 liturgii do 13! Nie wiem jak to wyszło ale słyszałem że i  na miodowej chcieli liturgie niedzielną dać o 17.30.
W dużych parafiach msze są co 2godziny od 8 do 18 czy 20 z przerwa na obiad jedynie i kościoły są pełne. Msze popołudniowe są więc koniecznością i także błogosławieństwem, ale to racy źle się czułem w niedziele rano tak że nie sposób było iść do kościoła a po południu mi się poprawiało i mogłem wskoczyć w auto i na 18 na mszę :)

Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #1907 dnia: Maja 27, 2010, 19:28:20 pm »

Myślę, że upowszechnienie oświetlenia elektrycznego też nie było tu bez znaczenia
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1908 dnia: Maja 27, 2010, 20:59:30 pm »

Drogi Księże Konstantynie. Wiadomość zaczęrpnąłem z Wikipediii. W przypisach powołują się na dokumenty watykańskie. Trudno mi w tej chwili zweryfikować tą informację. A co Ksiądz myśli, dlaczego wprowadzono mszę wieczorne, czy było to do końca uzasadnione? Dlaczego do lat 40 tych XX wieku kurczowo trzymano się mszy porannych? A czy pora mszy ma jakiekolwiek znaczenie? Pozdrawiam serdecznie
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1909 dnia: Maja 27, 2010, 21:15:44 pm »

Osobiście jestem zwolennikiem Mszy porannych z wielu powodów. Najważniejszy, że jest mi łatwiej się skopić, bo głowa nie jest zabsorbowana problemami mijającego dnia itd. Ale praktyka duszpasterska pokazuje, że ludzie chętniej korzystają z Mszy wieczornych.
Co do Wikipedii, to obawiam się, że tam pomylono pewne sprawy. Prawdą jest to, że śp. Pius XII pozwolił na odprawiania Mszy św. wieczorem. Ale wątpię bardzo, by pozwolił na antycypowanie Mszy niedzielnej w sobotę wieczorem.
Dlaczego Pius XII pozwolił na Msze wieczorne? Pewnie ze względów duszpasterskich i ze względu na rozluźnienie praktyki postu eucharystycznego.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1910 dnia: Maja 27, 2010, 21:28:17 pm »

http://miqra.blog.onet.pl/Reformy-liturgiczne-Piusa-XII,2,ID398964136,n
jest coś tu o tym Księże Konstantynie, ale czy to też jest do końca wiarygodne to nie wiem.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1911 dnia: Maja 27, 2010, 22:06:33 pm »

Blog tylko powtarza za wikipedią, ta z kolei powołuje się na dwa zarządzenia papieskie - z 1941 i 1949 roku, łagodzące nieco dyscyplinę postną, ale bez związku z postem eucharystycznym. Owszem, ruch liturgiczny postulował, by uczestnicząc we Mszy w sobotę wieczorem można było wypełnić obowiązek niedzielny, jednak pomysły te zrealizowano, tak jak ks. Konstantyn pisze, dopiero po II Soborze Watykańskim.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1912 dnia: Maja 28, 2010, 11:05:49 am »

Dlaczego okadza się celebransa i lud?
Zapisane
Taki sobie o...
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1913 dnia: Czerwca 02, 2010, 23:41:57 pm »

Jak właściwie powinno wyglądać leżenie krzyżem? Konkretnie jak powinny być ułożone ręce, rozłożone, czy pod głową? A może to bez znaczenia?
Zapisane
erykofm
Gość
« Odpowiedz #1914 dnia: Czerwca 03, 2010, 00:54:12 am »

Jak właściwie powinno wyglądać leżenie krzyżem? Konkretnie jak powinny być ułożone ręce, rozłożone, czy pod głową? A może to bez znaczenia?
Wygodnie jest trzymać dłonie pod czołem. Istotne jest też pamiętanie by zegarek nie odbił się na czole. Co może się  nieopatrznie przytrafić,  ku rozweseleniu gawiedzi.  ;D
Zapisane
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #1915 dnia: Czerwca 03, 2010, 14:39:25 pm »

Czy dopuszczone jest niesienie Najświętszego  Sakramentu w procesji przez kapłana ubranego w  prałacki strój chórowy, stułę i welon ?
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1916 dnia: Czerwca 05, 2010, 18:46:10 pm »

ostatnio będąc w muzeum widziałem przepiękne zestawy naczyń liturgicznych, w śród których były min. łyżeczki. czy ktoś wie do czego służyły, czy i kiedy zostały zakazane/zniesione ?
dziękuję za odp.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #1917 dnia: Czerwca 05, 2010, 19:01:25 pm »

Nie chodzi po prostu o łyżeczki do nalewania wody z ampułki do kielicha ? Ewentualnie do zasypywania kadzidła, w zestawie z łódką :)
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1918 dnia: Czerwca 05, 2010, 19:17:25 pm »

do kielicha. a dlaczego się tego już nie używa?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1919 dnia: Czerwca 05, 2010, 19:19:44 pm »

No to zależy od tego czy to jest łyżeczka bizantyńska czy łacińska, bo jak bizantyńska, to służyła do udzielania Komunii świętej, a jak łacińska, to są trzy opcje:
- do nalewania wina i wody
- do mieszania olejów przy konsekracji Krzyżma św.
- do zasypywania kadzidła

Jeśli chodzi o użycie łyżeczki do nalewania wody, to zwyczaj ten nie został zniesiony, a i nawet przed soborem użycie łyżeczki było ad libitum, w Polsce mniej popularne niż na zachodzie Europy.

EDIT: To czy akurat jest to łyżeczka liturgiczna, czy też nie trudno osądzić, skoro i łyżeczki przeznaczone do świeckiego użytku miały krzyżyki itd.
Zapisane
Strony: 1 ... 126 127 [128] 129 130 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!