Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 07:13:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 123 124 [125] 126 127 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255423 razy)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1860 dnia: Maja 14, 2010, 15:37:02 pm »

Proszę o przetłumaczenie:
"Pietre vive con Cristo pietra viva, ofriamo sacrifici a Dio graditi" - to jest tekst śpiewany na przygotowanie darów przez scholę papieską od kilku lat jeśli pamięć mnie nie myli w Wielkanoc.

Zdaje się, że jest to parafraza tekstów biblijnych. Google może więcej pomoże - nie chcę dokonywać autorytatywnego tłumaczenia, bo nie znam włoskiego nawet w podstawach :)
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1861 dnia: Maja 14, 2010, 22:22:46 pm »

Cytuj
Żywe kamienie z Chrystusem żywą opoką, składamy ofiarę przyjemną Bogu.
:)chyyyyyba
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1862 dnia: Maja 15, 2010, 09:18:25 am »

Dziękuję
Zapisane
Taki sobie o...
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1863 dnia: Maja 15, 2010, 12:29:00 pm »

Ewentualnie "ofiary przyjemne Bogu" :)
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1864 dnia: Maja 17, 2010, 18:33:35 pm »

Myślę, że niezwykle ciekawe zdjęcia: http://www.newliturgicalmovement.org/2010/05/icrss-in-ireland.html - Msza sprawowana w Irlandii przez kapłana ICRSS. Dlaczego ciekawe? Ponieważ, mimo, że w kościele jest "stary" ołtarz, czyli dawny ołtarz główny, Msza św. była celebrowana przy "nowym" ołtarzu. I tu mam dwie wątpliwości - pytania, które krótkim wstępem poprzedzę. Wiadomo, że ICRSS jest najbardziej ortodoksyjnym i konserwatywnym liturgicznie Instytutem z ramienia Ecclesia Dei i daję sobie rękę uciąć, że gdyby tylko mogli, to sprawowaliby Mszę właśnie przy starym ołtarzu, dlatego: słyszałem/czytałem kiedyś o wskazaniach mówiących, że jeśli w kościele jest "nowy" ołtarz stały i "stary ołtarz" (ołtarz główny), to Mszę św. tzw. trydencką należy sprawować przy tym pierwszym - czy to prawda? I drugie pytanie, a raczej obserwacja: nawet, jeśli odpowiedź na moje pierwsze pytanie jest twierdząca, to i tak między dwoma ołtarzami jest bardzo niewiele miejsca i ciężko byłoby odprawiać Mszę św., a co dopiero z asystą (tak jak się odprawiała). Tylko pytanie kolejne: czy "nowy" ołtarz jest stały? Bardzo możliwe, że tak, bo raz, że jest wykonany z kamienia (lub innego podobnego materiału), a dwa, że nie ma pod nim dywanu. Gdyby jednak ten ołtarz nie był stały, to byłbym ogromnie zdziwiony :)
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #1865 dnia: Maja 18, 2010, 05:53:55 am »

To ze Msze powinno sie odprawiac przy nowym glownym oltarzu wynika z przepisow NOM-owych, jedna nigsy nie spotkalem sie z takim twierdzeniem w stosunku do starej Mszy. Wynika to z OWRM ale ono nie ma zadnego zastosowania wobec nadzwyczajnej formy rutu rzymskiego. Patrzac natomiast na zdjecia mozna zauwazyc dosc waski stopien przed starym oltarzem a i zuwagi na ogolne uksztaltowanie przestrzeni mysle za zadecydowaly wzgledy praktyczne. Poza tem w nowym oltarzu mogl byc rowniez poprtatyl. No i prosze pamietac ze stary ryt nie wymusza celebrowania zawsze przy oltarzu glownym.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1866 dnia: Maja 18, 2010, 07:24:59 am »

Gdzie w obrządkach wschodnich jest przechowywany Najświętszy Sakrament po mszy? Na pewno nie ma adoracji poza mszą, ale gdzie przechowuje się nie spożyte komunikanty?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1867 dnia: Maja 18, 2010, 08:26:43 am »

Tak przechowuje się, ale nie ma "niespożytych komunikantów" bo komunikantów nie ma. konsekruje się w celu przechowywania i chowa w atroforionie na ołtarzy czasem na on formę małego grobu lub nawet tak jak u nas to było w pierwszym tysiącleciu kształt gołębicy. Głownymi motywami przechowywania są komunia chorych i liturgia darów uprzednio konsekrowanych. dawniej przechowywali je w pastoforium  lub w diakonikonie.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1868 dnia: Maja 18, 2010, 08:37:15 am »

Dziękuję za wyjaśnienia. Jadę przed Bożym Ciałem na kilka dni Warmię. tam nie ma KRR, więc chodzę tam na liturgię do cerkwii grekokatolickiej, ale rozumiem że u grekokatolików nie ma święta Bożego Ciała?. Coż inna duchowość.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1869 dnia: Maja 18, 2010, 16:05:09 pm »

od czasu reform unici używali monstrancji i w ogóle robili różne katolickie rzeczy :)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1870 dnia: Maja 18, 2010, 20:44:54 pm »

ale już chyba od dawna grekokatolicy nie używają monstrancji? To musiało być dawno.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1871 dnia: Maja 18, 2010, 21:05:15 pm »

nie wiem dokładnie kiedy, ale chyba zreformowano go na ukrainie dopiero po oficjalnym odtworzeniu w latach 90. (kiedy w polsce to zupelnie nie wiem)

przestano uzywac monstrancji, rozanca, zastapiono ukrainskim jezyk scs, chyba ograniczono kleczenie (bo zdaje mi sie, ze wczesniej pod lacinskim wplywem przyjmowali komunie kleczac). wszystko w celu zblizenia z prawoslawiem (tak! szczegolnie znoszac uzywany w cerkwi ros. scs...)
nie wiem... moze niech ktos bardziej obyty w unitach sie wypowie :)


ale ławek jakos nie zniesli...

« Ostatnia zmiana: Maja 18, 2010, 21:07:47 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1872 dnia: Maja 18, 2010, 21:12:08 pm »

To że upadabniają się bardziej do duchowości wschodniej to chyba dobrze? Akurat różaniec, kult Najświętszego Sakramentu, Droga Krżyżowa  to duchowośc zachodnia, łacińska. Trudno by im było pozyskiwać prawosławnych do unii proponując im łacińskie formy modlitwy.
« Ostatnia zmiana: Maja 18, 2010, 21:13:50 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1873 dnia: Maja 19, 2010, 14:40:38 pm »

nie wiem jak to jest z konwersjami prawosławie -> unityzm w ostatnich latach, ale wiem na pewno, ze zrobil sie z tego kosciol narodowy, a to moim zdaniem nie za  dobrze
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1874 dnia: Maja 19, 2010, 23:56:16 pm »

Adorowanie Najświętszego Sakramentu z punktu widzenia tradycji wschodniej jest całkowicie bez sensu, bo ryt został tak ułożony, by wierny świecki nie miał możliwości oglądania Ciała Pańskiego. Jedyna procesja teoforyczna, to Wielkie Wejście w czasie Liturgii Преждеосвященных Даров, kiedy to kapłan przenosi Ciało Pańskie z żerwiennika na prestol, a wierni "stoją na kolanach" co widać w 3 minucie filmu http://www.youtube.com/watch?v=_mqAT5MVOz0 Stąd też, by zachować spójność rytu, to wierni w czasie takiego wystawienia Najświętszego Sakramentu, powinni czołami dotykać ziemi, co trochę mija się z celem wystawienia.
Zapisane
Strony: 1 ... 123 124 [125] 126 127 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!