Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 03:33:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255288 razy)
Patryk C.
adept
*
Wiadomości: 10

« Odpowiedz #1830 dnia: Maja 07, 2010, 23:02:58 pm »

Czy w Watykanie nie używa(ło) się korporału ??

http://www.youtube.com/watch?v=WAbmRut5Z7w&feature=related
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1831 dnia: Maja 08, 2010, 11:37:00 am »

Na tym nagraniu rzeczywiście korporału nie widać, ale myślę, że nawet za czasów arcyszkodnika liturgicznego nie było to stałą praktyką. Wszak za czasów x. Guido Mariniego do liturgii sprawowanej przez Papieża powrócił nawet papieski asterysk :)
Zapisane
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #1832 dnia: Maja 08, 2010, 14:02:41 pm »

papieski asterysk

A cóż to takiego?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1833 dnia: Maja 08, 2010, 14:49:46 pm »

Na tym nagraniu rzeczywiście korporału nie widać, ale myślę, że nawet za czasów arcyszkodnika liturgicznego nie było to stałą praktyką. Wszak za czasów x. Guido Mariniego do liturgii sprawowanej przez Papieża powrócił nawet papieski asterysk :)
wcześniej tez go widziałem nie przesadzajmy.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1834 dnia: Maja 08, 2010, 16:42:59 pm »

Nawet Jan Paweł II użył kiedyś asterysku, widzimy to np. tutaj: ;)

Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1835 dnia: Maja 08, 2010, 17:16:31 pm »

Ooo... dzięki za to zdjęcie! Znana jest może Przedmówcy data tej Mszy świętej?
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1836 dnia: Maja 08, 2010, 17:25:39 pm »

.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1837 dnia: Maja 08, 2010, 20:38:07 pm »

Ooo... dzięki za to zdjęcie! Znana jest może Przedmówcy data tej Mszy świętej?
To Pan tych zdjęć wcześniej nie widział? :P
http://easterncatholichymns.homestead.com/popemass.html
http://easterncatholichymns.homestead.com/popemass2.html

Miało to miejsce albo 7 lipca 1996 albo 27 października 1996.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1838 dnia: Maja 08, 2010, 21:14:47 pm »

Piękne dzięki! Nie widziałem wcześniej tych zdjęć. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś info, zdjęcia etc. dot. asterysku w lit. papieskiej, to będę wdzięczny, gdyby tu umieścił. Póki co znalazłem to: http://www.newliturgicalmovement.org/2008/04/use-of-asterisk-in-papal-masses.html - niestety, większość lików podanych w komentarzach już jest nieaktywnych.
Zapisane
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1839 dnia: Maja 08, 2010, 21:22:03 pm »

Panie Nathanael, proszę zauważyć, ze to jest liturgia bizantyjska, gdzie się asterysku używa powszechnie i z tego względu IMHO nie do końca się nadaje jako przykład użycia go w liturgii papieskiej...
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1840 dnia: Maja 08, 2010, 21:45:22 pm »

Panie Nathanael, proszę zauważyć, ze to jest liturgia bizantyjska, gdzie się asterysku używa powszechnie i z tego względu IMHO nie do końca się nadaje jako przykład użycia go w liturgii papieskiej...

Tak, tak - jako miarodajny przykład nie, ale jako ciekawostka tak :) W między czasie znalazłem to, czego chciałem - niedługo umieszczę wszystkie materiały razem :)
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1841 dnia: Maja 09, 2010, 09:51:09 am »

Ooo... dzięki za to zdjęcie! Znana jest może Przedmówcy data tej Mszy świętej?
To Pan tych zdjęć wcześniej nie widział? :P
http://easterncatholichymns.homestead.com/popemass.html
http://easterncatholichymns.homestead.com/popemass2.html

Miało to miejsce albo 7 lipca 1996 albo 27 października 1996.

Muszę dopytać, bo za nic nie mogę znaleźć: to były dwie osobne celebracje, czy jedna tylko możliwe są dwie daty? Takie zdjęcie jeszcze znalazłem [ta - te same celebracje?]:

Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1842 dnia: Maja 09, 2010, 13:59:06 pm »

Te zdjęcia, które podesłałem są z tej samej Boskiej Liturgii - widać to po tym, że wszyscy mają identyczne szaty itd. Co do daty, to wiem, że Boska Liturgia była odprawiana w Rzymie z okazji 350. rocznicy Unii użhorodzkiej i 400. rocznicy Unii brzeskiej i nie wiem z jakiej okazji odprawiana była Boska Liturgia, którą możemy zobaczyć na zdjęciach.

To zdjęcie, które Pan podesłał oczywiście nie pochodzi z tamtych celebracji, co widać gdy porównamy z tym zdjęciem:


Pańskie zdjęcie pochodzi akurat z Boskiej Liturgii, którą papież odprawił na lotnisku Czajka w Kijowie 25 czerwca 2001. Na tym zdjęciu możemy zaobserwować coś bardzo ciekawego: otóż diakon stojący po lewej ma na sobie rzymską dalmatykę i greckie epimanikia. Takie mieszanie szat jest niedopuszczalne - w czasie Boskiej Liturgii używa się szat obrządku własnego Kościoła, chyba że ma się pozwolenie na birytualizm.
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2010, 14:01:02 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1843 dnia: Maja 09, 2010, 16:22:08 pm »

Po lewej nie jest diakon tylko wschodni biskup, zresztą tak jak i po prawej. Tylko że nie wiadomo czemu jeden z nich ma założoną mitrę a drugi nie. A jak wiadomo wschodni biskupi do liturgii zakładają taką specjalną szatę, która jest identyczna z zachodnią dalmatyką.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #1844 dnia: Maja 09, 2010, 17:08:03 pm »

Jakie ozdoby mogą, a jakie muszą znajdować się na ornatach? Na nowo produkowanych często widuje naklejone podobizny świętych ale podobno jest to nadużycie, czy jest jakiś przepis dot. tego? Z drugiej strony wiele starych ornatów w mojej parafii jest pozbawionych jakichkolwiek el. religijnych (np. wyhaftowanego krzyża) natomiast są pięknie haftowane kwiaty. Ten brak krzyża jest dla mojego proboszcza jednym z argumentów przeciw używaniu starych ornatów.
Zapisane
Strony: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!