Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 08:40:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255493 razy)
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #1725 dnia: Marca 26, 2010, 16:20:38 pm »

po prostu przepisy sobie, a życie sobie. Także i przed soborem tak bywało niestety. A tak na marginesie wiele spotkałem osób starszych, którzy po uczestnictwie w KRR u św. Benona twierdziły, że kiedyś za ich młodości msza wyglądała inaczej.

Może pamiętają Mszę z okresu przejściowego pomiędzy KRR a wprowadzeniem NOM? Ks prałat odprawiający w Dąbrowie ma własnie dużo takich naleciałości.
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1726 dnia: Marca 26, 2010, 16:23:32 pm »

W codziennej parafialnej rzeczywistości najczęściej to była Msza cicha - to też trzeba mieć na uwadze.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1727 dnia: Marca 26, 2010, 23:42:22 pm »

Ja mam bardzo głupie pytanie, ale chciałbym się dowiedzieć. Otóż w najnowszym NeV jest tabela polskich biskupów, którzy odprawili Mszę Świętą tzw. trydencką. I tam są zwroty typu: asystował do Mszy Świętej (Missa coram episcopo); uczestniczył we Mszy Świętej; odprawił Mszę pontyfikalną od tronu. Czy to oznacza to samo?
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1728 dnia: Marca 27, 2010, 14:17:14 pm »

Nie.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1729 dnia: Marca 27, 2010, 14:23:55 pm »

Nie.

Pozostając w temacie, czy w tabeli, przy bp Pieronku nie ma herbu z powodu pomyłki lub chochlika, czy też odnalezienie herbu tego biskupa było niemożliwe?  ;)
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1730 dnia: Marca 27, 2010, 14:41:15 pm »

Nie.

Pozostając w temacie, czy w tabeli, przy bp Pieronku nie ma herbu z powodu pomyłki lub chochlika, czy też odnalezienie herbu tego biskupa było niemożliwe?  ;)

Nie wiem :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1731 dnia: Marca 27, 2010, 16:07:40 pm »

Witam,
Co oznacza podniesienie ornatu przez ministranta w czasie Podniesienia Hostii bądź Kielicha?
Witam!
Gest ten pozostał z czasów kiedy ornaty były tak ciężkie, że kapłan nie dałby rady unieść rąk (albo kosztowało by go to zbyt wiele wysiłku).
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1732 dnia: Marca 27, 2010, 16:08:10 pm »

Witam,
Co oznacza podniesienie ornatu przez ministranta w czasie Podniesienia Hostii bądź Kielicha?
Łaski spadające z nieba wtedy po ornacie niczym Małysz po skoczni i leca w stronę wiernych  ;D
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #1733 dnia: Marca 27, 2010, 16:25:29 pm »

Szukałem w internecie herbu bp Pieronka i nie znalazłem.
Zapisane
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #1734 dnia: Marca 30, 2010, 22:20:21 pm »

Czy "De Missa Solemni Vespertina in Cena Domini" oznacza Msza Święta Wieczerzy Pańskiej?
A co oznacza sam zwrot "in Cena Domini"?

Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1735 dnia: Marca 30, 2010, 22:42:54 pm »

De Missa Solemni Vespertina in Cena Domini -  O mszy wieczornej wieczerzy Panskiej.

Zapisane
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #1736 dnia: Marca 30, 2010, 23:01:36 pm »

Dziękuję ślicznie.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1737 dnia: Marca 31, 2010, 12:29:45 pm »

Czy podczas łączenia godzin brewiarzowym można/należy opuścić zakończenie godzin odmawianych najpierw?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #1738 dnia: Marca 31, 2010, 13:20:21 pm »

po prostu przepisy sobie, a życie sobie. Także i przed soborem tak bywało niestety. A tak na marginesie wiele spotkałem osób starszych, którzy po uczestnictwie w KRR u św. Benona twierdziły, że kiedyś za ich młodości msza wyglądała inaczej.

Może pamiętają Mszę z okresu przejściowego pomiędzy KRR a wprowadzeniem NOM? Ks prałat odprawiający w Dąbrowie ma własnie dużo takich naleciałości.
Nalezy sobie raz na zawsze powiedziec, ze wspolczesna praktyka odprawiania Msza trydenckich zasadniczo rozni sie od Mszy przedsoborowej z punktu widzenia przygotowania i zaangazowania wiernych, przygotowania sluzby liturgicznej i rodzaju odprawianych Mszy. Moze to trzeba nazywac neotridentiną :)


Zreszta Polak zyjacy w wieku XVIII tez by twierdzil, ze Msza z jego czasow wygladala inaczej niz ta z lat 60-tych XX wieku. Mszal ten sam, ale jednak oprawa sie zmienia.
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1739 dnia: Marca 31, 2010, 20:11:43 pm »

Czy komunikowanie wiernych "wielką" Hostią jest zgodne z przepisami? Chodzi mi o sytuację, gdy kapłan przyjmuje połowę Hostii a drugą połowę łamie i wkłada do cyborium poczym idzie komunikować wiernych.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Strony: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!