Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 02:06:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 113 114 [115] 116 117 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255218 razy)
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #1710 dnia: Marca 22, 2010, 12:53:59 pm »

Natrafiłem też w sieć na zdjęcia z zakrytymi obrazami i tabernakulum na czarno, czy to się okrywa w Wieli piątek czy w Niedziele Palmową ?
Czy krzyż też się zasłania czarnym materiałem ?

Obrazy zasłania się na fioletowo w I niedzielę Męki Pańskiej, odsłania się w czasie Wigilii Paschalnej.
Czarne konopeum na tabernakulum to chyba tylko w czasie mszy żałobnych.

Czarnego konopeum nie ma, wszak Jezus żyje i ma się dobrze.
Obrazy także w fiolety się ubiera.

Na Dominica in Palmis krzyż procesyjne jest z fioletową oponą wespół z fioletową wstążeczką do przywiązania palmy potrzebną. Przed ołtarzem leży dywan a na nim krzyż bez opony na fioletowej poduszce oparty.
Co do Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Pańskiej: krzyż osłonięty oponą fioletową. Krzyż procesjonalny także okryty jest oponą fioletową.

Na podstawie "Ceremonjału parafialnego" x. bp. A. J. Nowowiejskiego.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1711 dnia: Marca 22, 2010, 13:50:23 pm »

Natrafiłem też w sieć na zdjęcia z zakrytymi obrazami i tabernakulum na czarno, czy to się okrywa w Wieli piątek czy w Niedziele Palmową ?
Czy krzyż też się zasłania czarnym materiałem ?

Obrazy zasłania się na fioletowo w I niedzielę Męki Pańskiej, odsłania się w czasie Wigilii Paschalnej.
Czarne konopeum na tabernakulum to chyba tylko w czasie mszy żałobnych.

Czarnego konopeum nie ma, wszak Jezus żyje i ma się dobrze.
Obrazy także w fiolety się ubiera.

Na Dominica in Palmis krzyż procesyjne jest z fioletową oponą wespół z fioletową wstążeczką do przywiązania palmy potrzebną. Przed ołtarzem leży dywan a na nim krzyż bez opony na fioletowej poduszce oparty.
Co do Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Pańskiej: krzyż osłonięty oponą fioletową. Krzyż procesjonalny także okryty jest oponą fioletową.

Na podstawie "Ceremonjału parafialnego" x. bp. A. J. Nowowiejskiego.

Co do konopeum nie mam pewności, sprawdzę.
Natomiast następne uwagi są niestety nieakatualne w związku z reformą obrzędów Wielkiego Tygodnia Piusa XII
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1712 dnia: Marca 22, 2010, 14:05:45 pm »

właśnie. Może do książki arcybiskupa Nowowiejskiego potrzebna jest errata, wyjaśniająca zmiany w liturgii od wydania dzieła arcybiskupa do roku 1962, kiedy wydano mszał używany powszechnie przez kapłanów tradycjonalistycznych. O którym wspomina SP 
Zapisane
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #1713 dnia: Marca 22, 2010, 14:33:57 pm »

właśnie. Może do książki arcybiskupa Nowowiejskiego potrzebna jest errata, wyjaśniająca zmiany w liturgii od wydania dzieła arcybiskupa do roku 1962, kiedy wydano mszał używany powszechnie przez kapłanów tradycjonalistycznych. O którym wspomina SP 

W takim razie:
Mszał Rzymski (reprint)
Pallotinum
Poznań 1963
Wielki Piątek Męki i Śmierci Pańskiej
Część trzecia: uroczysta adoracja Krzyża
"Diakon udaje się do zakrystii, skąd w otoczeniu dwu ministrantów trzymających zapalone świece przynosi wielki krzyż okryty fioletową zasłoną."
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1714 dnia: Marca 22, 2010, 14:38:01 pm »

mnie w poście o erracie chodziło by napisać tylko co w liturgii zmieniło się do 1962 roku. Np. przecież kiedyś nie było mszy wieczornych.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1715 dnia: Marca 22, 2010, 14:39:08 pm »

Konopeum i antepedium nigdy nie powinny byc czarne- nawet księża udzielający komunii podczas requiem a nie celebrujący powinni miec stuły fioletowe a nie czarne.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1716 dnia: Marca 22, 2010, 14:39:49 pm »

Errata nie ma sensu. Najlepsze rozwiązanie to opracowanie "Ceremoniału" i dostosowanie go do rubryk aktualnych w 1962 roku.
Zapisane
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #1717 dnia: Marca 22, 2010, 16:19:08 pm »

a jaka jest symbolika zasłaniania krzyża na biało w Wielki Czwartek?
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1718 dnia: Marca 23, 2010, 07:34:11 am »

W moim kościele parafialnym główny ołtarz jest cały drewniany, nawet (blat ołtarza ) .
Moje pytanie jest następujące czy to nie dopatrzenie czy odstąpienie od przepisów, ołtarz jest z przed soboru Watykańskiego ?

Będąc w kościele przyjżałem się ołtażom bocznym z XIX wieku i też są całe drewniane beż żadnej kamiennei płytki.
Widać to bo nie są przykryte obrusami.

Jak to się w wszystko ma do przepisów  i norm stosowanych w tamtym czasie ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1719 dnia: Marca 23, 2010, 08:26:01 am »

W moim kościele parafialnym główny ołtarz jest cały drewniany, nawet (blat ołtarza ) .
Moje pytanie jest następujące czy to nie dopatrzenie czy odstąpienie od przepisów, ołtarz jest z przed soboru Watykańskiego ?

Będąc w kościele przyjżałem się ołtażom bocznym z XIX wieku i też są całe drewniane beż żadnej kamiennei płytki.
Widać to bo nie są przykryte obrusami.

Jak to się w wszystko ma do przepisów  i norm stosowanych w tamtym czasie ?

Nijak się ma. Odkrycie, że przed soborem również zdarzał się liturgiczny tumiwisizm musi być bolesne.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1720 dnia: Marca 23, 2010, 08:47:02 am »

po prostu przepisy sobie, a życie sobie. Także i przed soborem tak bywało niestety. A tak na marginesie wiele spotkałem osób starszych, którzy po uczestnictwie w KRR u św. Benona twierdziły, że kiedyś za ich młodości msza wyglądała inaczej.
Zapisane
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #1721 dnia: Marca 23, 2010, 12:22:40 pm »

Relikwie mogą być także w środku ołtarza a nie tylko w mensie.
Warto jest też mieć w pamięci, że relikwie mogły być ustawiane na ołtarzu na czas mszy.  U św. Benona relikwie są w pobliżu ołtarza. 

Inaczej bo przecież np. czytania nie były wykonywane po polsku, a jak już były to przed czy po Mszy.

Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1722 dnia: Marca 23, 2010, 14:00:52 pm »

Ale przedsoborowe drewniane ołtarze tak nie rażą, bo nie przypominają stołów.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #1723 dnia: Marca 23, 2010, 23:39:41 pm »

Mam pytanie odnośnie ubierania kapłanów do trumny, a mianowicie:
1. Czy biskupa ubierano w szaty pontyfikalne, i jak to jest obecnie ?
2. Jak było i jest z duchowieństwem posiadającym przywileje pontyfikaliów ?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1724 dnia: Marca 24, 2010, 01:12:42 am »

1. Tak, 1a pewnie tak samo.
2. Tak samo.
Zapisane
Strony: 1 ... 113 114 [115] 116 117 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!