Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 09:27:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 97 98 [99] 100 101 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255515 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1470 dnia: Stycznia 19, 2010, 22:17:17 pm »

Ryt '67 nie OK
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1471 dnia: Stycznia 19, 2010, 22:48:03 pm »

Przepraszam za krótkie, naiwne, błahe i trywialne pytanie, (bo już sprawdzać i szukać mi się nie chce), a znających się w tej materii na FK mamy:

Jak to jest u Prawosławnych ze spowiedzią? (pardon, z sakramentem pojednania)? 
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1472 dnia: Stycznia 19, 2010, 22:51:28 pm »

Przepraszam za krótkie, naiwne, błahe i trywialne pytanie, (bo już sprawdzać i szukać mi się nie chce), a znających się w tej materii na FK mamy:

Jak to jest u Prawosławnych ze spowiedzią? (pardon, z sakramentem pojednania)? 

W jakim sensie? Normalnie się idzie do księdza i się spowiada z grzechów, dostaje się pokutę i rozgrzeszenie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1473 dnia: Stycznia 19, 2010, 23:32:01 pm »

Przepraszam za krótkie, naiwne, błahe i trywialne pytanie, (bo już sprawdzać i szukać mi się nie chce), a znających się w tej materii na FK mamy:

Jak to jest u Prawosławnych ze spowiedzią? (pardon, z sakramentem pojednania)? 

W jakim sensie? Normalnie się idzie do księdza i się spowiada z grzechów, dostaje się pokutę i rozgrzeszenie.

Dziękuję. Rozumiem. Ale.... "się idzie do księdza" ? Jak to się idzie? Po południu? Na plebanię? Kiedy? Skoro konfesjonałów nie ma. Się idzie? Towo ja poniał. Izwinitie batjuszka, ja chotiełby isdpowiedowat' griechy moiji? A gdie ispowiedalnia?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2010, 23:36:31 pm wysłana przez Fidelis » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1474 dnia: Stycznia 20, 2010, 00:49:30 am »

Jak to jest u Prawosławnych ze spowiedzią? (pardon, z sakramentem pojednania)? 
Prawosławni dość rzadko przystępują do komunii świętej, a przed Boską Liturgią, na której mają przystąpić do komunii idą do spowiedzi. Czasami więc może dojść do tego, że kapłan powie iż nikt nie przystępuje dziś do Komunii (no bo dziś nikt się u niego nie spowiadał).

Co do tego co napisał x. Konstantyn to małe sprostowanie: można dostać, albo pokutę, albo rozgrzeszenie. Pokuta, czyli επιτίμιον to jest ćwiczenie, które może zadać spowiednik (choć czyni to niezbyt często) wiążące się z odłożeniem rozgrzeszenia do czasu wykonania tegoż ćwiczenia.

Tutaj ma Pan tekst obrzędu pokajanija w j. polskim http://www.liturgia.cerkiew.pl/euch/pokuta/obrzed_pokuty.pdf

Co do czasu: przed Boską Liturgią, miejsce: cerkiew przed analogionem (anałojem) z ikoną/księgą Ewangelii/krzyżem, szczególnie po północnej stronie cerkwii twarzą w stronę wschodu, u Słowian na stojąco, a w Grecji stoi się na samo rozgrzeszenie (przedtem się siedzi). Na plebanię to można też iść, ale batiuszka pomyśli sobie:
a) ten to pewnie ładnie nagrzeszył
b) pewnie to jakiś bardzo gorliwy wierny

No i parę zdjęć


« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2010, 00:55:04 am wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Klemens
adept
*
Wiadomości: 41


ora et labora

« Odpowiedz #1475 dnia: Stycznia 20, 2010, 08:43:31 am »

Prawosławni maja obowiązek spowiedzi cztery razy w roku. Spowiadają się bez konfesjonałów jak to wyżej na fotografiach przedstawiono. Grzesznik podchodzi do takiego niby stoliczka , nie wiem jak to nazwać, nachyla głowę a batiuszka (ksiądz, ojczulek tak się to tłumaczy) nakrywa głowę stułą i słucha spowiedzi. Jak rozgrzesza to trzeba palcami stuka po głowie  znacząc krzyż. :D
Zapisane
Robert Kalinowski
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #1476 dnia: Stycznia 20, 2010, 11:25:17 am »

Czy prawosławna Spowiedź jest ważna? A jeżeli prawosławny wyspowiada się w obliczu śmierci u swojego księdza i otrzyma rozgrzeszenie, to jest w stanie łaski uświęcającej i idzie prosto do nieba?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1477 dnia: Stycznia 20, 2010, 11:28:56 am »

Fanie by bylo. Lepiej by bylo wowczas chodzic do spowiedzi do prawoslawnych niz do novusowcow.

Kurcze, prosze poczytac w dobrym katechizmie rozdzial o tym sakramencie, a potem zadawac pytania.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1478 dnia: Stycznia 20, 2010, 11:34:24 am »

Chyba lepiej się wyspowiadać w cerkwii grekokatolickiej niż u schizmatyków prawosławnych. Zresztą nawet nie wiem czy prawosławni by chcieli słuchać spowiedzi katolika. Dziwne pytania zadaje pan Marcin
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1479 dnia: Stycznia 20, 2010, 11:49:48 am »

@ Maksym
"Prawosławni maja obowiązek spowiedzi cztery razy w roku. "
A może poda Pan jakieś źródło... Pierwszy raz o czymś takim słyszę tym bardziej, że typowy Grek przystępuje do Komunii tylko na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

"Grzesznik podchodzi do takiego niby stoliczka , nie wiem jak to nazwać, "
Przecież napisałem wyżej, że to jest z greckiego analogion, a po słowiańsku anałoj.

"nakrywa głowę stułą"
Epitraichilionem (względnie epitrachelionem, jeśli odwołujemy się do starej wymowy). W cs jest to jepitrachił.

Czy prawosławna Spowiedź jest ważna? A jeżeli prawosławny wyspowiada się w obliczu śmierci u swojego księdza i otrzyma rozgrzeszenie, to jest w stanie łaski uświęcającej i idzie prosto do nieba?
W tym kontekście zdecydowanie tak - kan 976 KPK ale piszę tu tylko w kontekście niebezpieczeństwa śmierci.

@ryszard1966
"Chyba lepiej się wyspowiadać w cerkwii grekokatolickiej niż u schizmatyków prawosławnych."
Tylko lepiej przygotować się np na coś w tym stylu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/%D0%98%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%8C_%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80.jpg

"Zresztą nawet nie wiem czy prawosławni by chcieli słuchać spowiedzi katolika."
Ależ wręcz przeciwnie! A że będą oczekiwać wyznania grzechu schizmy to inna sprawa. Lepiej nie próbować tego np na Górze Athos, bo jeszcze kapłan zaproponuje chrzest sub conditione itd :P
Zapisane
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #1480 dnia: Stycznia 20, 2010, 17:04:21 pm »

Oczywiście nie chodziło mi o to, czy katolik może się spowiadać u prawosławnego księdza, ale czy ksiądz prawosławny ważnie spowiada swoich wiernych, znaczy czy po takiej spowiedzi są w stanie łaski uświęcającej mimo przynależności do schizmy.
(Druga sprawa - chyba prawosławni nie mają jurysdykcji?)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2010, 17:06:09 pm wysłana przez Marcin_ » Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1481 dnia: Stycznia 20, 2010, 18:07:10 pm »

W sąsiedniej parafii jest figura św Wojciecha. Jest on ubrany w albę, kapę, ma pastorał w ręce i mitrę na głowie, ale ma na albie dalmatykę. Czy w KRR biskup nosi dalmatykę i tunicelę pod kapą?
Zapisane
Taki sobie o...
Klemens
adept
*
Wiadomości: 41


ora et labora

« Odpowiedz #1482 dnia: Stycznia 20, 2010, 18:14:39 pm »

@ Maksym
"Prawosławni maja obowiązek spowiedzi cztery razy w roku. "
A może poda Pan jakieś źródło... Pierwszy raz o czymś takim słyszę tym bardziej, że typowy Grek przystępuje do Komunii tylko na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

 

Kiedyś rozmawiałem z prawosławną osobą i tak mi powiedziała, że cztery razy do roku.
Zapisane
Robert Kalinowski
Klemens
adept
*
Wiadomości: 41


ora et labora

« Odpowiedz #1483 dnia: Stycznia 20, 2010, 18:22:13 pm »

@ryszard1966
"Chyba lepiej się wyspowiadać w cerkwii grekokatolickiej niż u schizmatyków prawosławnych."
Tylko lepiej przygotować się np na coś w tym stylu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/%D0%98%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%8C_%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80.jpg

"Zresztą nawet nie wiem czy prawosławni by chcieli słuchać spowiedzi katolika."
Ależ wręcz przeciwnie! A że będą oczekiwać wyznania grzechu schizmy to inna sprawa. Lepiej nie próbować tego np na Górze Athos, bo jeszcze kapłan zaproponuje chrzest sub conditione itd :P
[/quote]

U prawosławnych księży chyba nie wolno katolikom przyjmować sakramentów św. w sposób ciągły. Chodzi tu, że raz idę do kościoła raz do cerkwi. Jednak są wyjątki np pogrzeb, chrzest, itd...
Zapisane
Robert Kalinowski
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1484 dnia: Stycznia 20, 2010, 19:27:16 pm »

Czy prawosławna Spowiedź jest ważna?
Paradoksalnie - spowiedź katolika u prawosławnego kapłana jest ważna. Natomiast wobe prawosławnego - taki kapłan nie ma jurysdykcji. Ale z reguły myśli, że ma, podobnież wierny - stąd - zwykle jest ważna. Inna sprawa to kwestia odpowiedzialności za bycie w schizmie.

Cytuj
A jeżeli prawosławny wyspowiada się w obliczu śmierci u swojego księdza i otrzyma rozgrzeszenie, to jest w stanie łaski uświęcającej i idzie prosto do nieba?
Jeśli spełnione są warunki spowiedzi -  to tak.

Kurcze, prosze poczytac w dobrym katechizmie rozdzial o tym sakramencie, a potem zadawac pytania.
Dział to pytania liturgiczne błahe i trywialne
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 97 98 [99] 100 101 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!