Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 03:42:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255296 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1290 dnia: Grudnia 03, 2009, 08:20:43 am »

A co w przypadku mnichów - pustelników ? Przypadek co prawda nieczęsto spotykany, ale jednak...
Na przykład kiedyś (jak jest teraz nie wiem) każdy wyświęcony mnich Kameduła miał w swoim domku kapliczkę z ołtażem, miał prawo przechowywać tam Najświętszy Sakrament, no i odprawiać Mszę św.
Moze w takim razie o okreslonej godzinie przychodzil jakis braciszek i mu uslugiwal :-\
Albo usługiwali sobie nawzajem? Tak czy siak, ciekawe pytanie.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1291 dnia: Grudnia 03, 2009, 09:47:40 am »

Chyba sobie nawzajem, zresztą znane sa przypadki papiezy co swoim sekretarzom usługiwali do mszy więc powyższa opowiedź wydaje mi się najbardziej prawdopodobna.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #1292 dnia: Grudnia 03, 2009, 10:11:16 am »

Bardzo prawdopodobne. Na potwierdzenie znalazłem taki fragment o św. Charbelu Makhlouf, libańskim (maronickim) mnichu - pustelniku (1828-1898) :
 "W 1875r. otrzymał pozwolenie wycofania się dopustelni św.Piotra i Pawła, nie bardzo oddalonej od klasztoru (...). To w tym odosobnionym sanktuarium spędził pozostałe 23 lata swego życia, praktykując surowe umartwienia. Jego towarzysze zanotowali, że nosił włosienicę, praktykował dyscyplinę cielesną, spał na gołej ziemi i jadał tylko jeden posiłek dziennie (...). (...) cechowało go niezwykłe nabożeństwo do Przenajświętszej Eucharystii oraz że wybierał odprawianie codziennej Mszy św. o godz. 11 przed południem, tak aby móc spędzić prawie cały ranek na przygotowaniu się, a pozostałość dnia - na dziękczynieniu.
W roku 1898 podczas odprawiania Mszy Świętej dostał ataku apopleksji, tak, że kapłan asystujący przy Najświętszej Ofierze zmuszony był wydrzeć Najświętszą Eucharystię z jego uścisku. Świątobliwy mnich umarł osiem dni później w Wigilię Bożego Narodzenia (...)"

Ale co w przypadku wyświęconych mnichów - rekluzów ? Może po prostu nie odprawiali Mszy św. ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2009, 10:53:08 am wysłana przez PTRF » Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1293 dnia: Grudnia 04, 2009, 17:28:44 pm »

Czy konopeum jest oznaka,ze w tabernakulum znajduje sie Najswietszy  Sakrament.?Jesli tak to istnieje obowiazek zdjecia konopeum gdy Go nie ma.?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1294 dnia: Grudnia 04, 2009, 17:40:29 pm »

Nie, wtedy się je odsłania, a drzwiczki zostawia otwarte na oścież, tylko chyba zwyczajowo zdejmuje się w Wielki Piątek.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2009, 18:33:40 pm wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1295 dnia: Grudnia 04, 2009, 17:41:42 pm »

dzieki wielkie :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #1296 dnia: Grudnia 11, 2009, 14:52:18 pm »

Czy jest specjalny moment w którym momencie Mszy Trydenckiej ksiądz modli się w wyznaczonej intencji? W NOM jest modlitwa powszechna w której padają słowa w rodzaju "módlmy się za duszę, zdrowie, itd...)
Jak nie ma kazania to uczestnicy w zasadzie mogą nie wiedzieć za kogo jest Msza...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1297 dnia: Grudnia 11, 2009, 14:58:29 pm »

Cytuj
Jak nie ma kazania to uczestnicy w zasadzie mogą nie wiedzieć za kogo jest Msza...
Nie wystarczy, że wie to Pan Bóg?
Nie był Pan na Mszy w intencji "Panu Bogu wiadomej"?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1298 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:03:05 pm »

Kanon - Memento (pierwsze - za żywych, drugie - za umarłych).

A czy wierni muszą wiedzieć w jakiej intencji sprawowana jest Msza święta? Moim zdaniem: nie. Zawsze można też ogłosić to przed Mszą świętą, jak już ma być to tak istotne, no chyba, że zależy od tego głębsze uczestnictwo wiernych we Mszy...
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #1299 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:04:04 pm »

Cytuj
Jak nie ma kazania to uczestnicy w zasadzie mogą nie wiedzieć za kogo jest Msza...
Nie wystarczy, że wie to Pan Bóg?
Nie był Pan na Mszy w intencji "Panu Bogu wiadomej"?

pytania na pytanie jak widzę...

Mam nadzieję jednak, że znajdzie się, że tak się wyrażę, profesjonalna odpowiedź...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #1300 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:06:47 pm »

czy można tu normalnie zadać pytanie bez wywoływania burzy w szklance wody?
Której już...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1301 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:35:35 pm »

Kolejne pytanie: Czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące pocztu sztandarowego na Mszy Świętej w jednej i drugiej formie Rytu? Głównie chodzi mi o wytyczne kościelne, ale świeckie także mogą być.
Zapisane
Taki sobie o...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1302 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:46:11 pm »

Panowie jp7 i Nathanael!

Ksiądz jest tylko człowiekiem i może mu się zdarzyć pomylić karteczki z intencjami. Wiernym taki namacalny znak jak odczytanie intencji na głos też jest potrzebny. Nie potępiajmy w czambuł starego jak Wawel zwyczaju czytania intencji przed sprawowaniem Ofiary (tuż przed Mszą albo na zakończenie kazania, z dołączoną np. Zdrowaśką) tylko dlatego, że się nam kojarzy z pewnymi wynaturzeniami. Bo jeśli pójdziemy tym tropem, to zakwestionujemy więcej ludowych zwyczajów jak na ten przykład "wymijanki".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2009, 15:49:57 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1303 dnia: Grudnia 11, 2009, 15:58:05 pm »

pytania na pytanie jak widzę...
Bo myślę, że Pan doskonale wie...

Mam nadzieję jednak, że znajdzie się, że tak się wyrażę, profesjonalna odpowiedź...
Nie ma miejsca w KRR, w którym kapłan musiałby wyrazić explicite intencji, w kórej odprawiana jest Msza święta. Zatem uczestnicy mogą nie wiedzieć. Niektórzy kapłani (np. w kościele p.w. św. Benona) czytają intencję przy okazji kazania. Ale to bardziej "grzeczność" niż reguła.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #1304 dnia: Grudnia 11, 2009, 16:08:03 pm »

Bo myślę, że Pan doskonale wie...


Po prostu gdy nie było kazania nie słyszałem intencji, ale nie byłe pewien czy w jakimś momencie Mszy ksiądz wypowiada ja w cichy sposób.
Czy Pan uważa, że ja zadaję podstępne, faryzejskie pytania mające na celu np wykazanie wyższości NOM-u?  ;)
NAPRAWDĘ - NIE wiedziałem!!!

« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2009, 16:09:39 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Strony: 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!