Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 04:35:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1250474 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1140 dnia: Października 31, 2009, 20:01:57 pm »

W nowej książce p. Milcarka zamieszczona jest wypowiedź opata Fontgombault podsumowująca dziesięciolecie motu proprio Jana Pawła II "Ecclesia Dei", w której mówi on, że tamtejsza wspólnota mnichów przyjęła za własny Mszał z 1962 roku, ale za pozwoleniem Komisji Ecclesia Dei dodali do niego pewne elementy z Mszału wydanego w 1969 roku. O jakie elementy chodzi? W jakim zakresie zostały dokonane te modyfikacje?

Uprzejmie proszę:
http://adflicta.free.fr/barroux.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1141 dnia: Października 31, 2009, 21:45:28 pm »

W nowej książce p. Milcarka zamieszczona jest wypowiedź opata Fontgombault podsumowująca dziesięciolecie motu proprio Jana Pawła II "Ecclesia Dei", w której mówi on, że tamtejsza wspólnota mnichów przyjęła za własny Mszał z 1962 roku, ale za pozwoleniem Komisji Ecclesia Dei dodali do niego pewne elementy z Mszału wydanego w 1969 roku. O jakie elementy chodzi? W jakim zakresie zostały dokonane te modyfikacje?

Uprzejmie proszę:
http://adflicta.free.fr/barroux.html

Dziękuję pięknie! Powracam także tutaj do mojego pytania, czy istnieje jakaś wspólnota będąca w pełnej jedności z Rzymem, sprawująca kult Boży jedynie według ksiąg liturgicznych sprzed bł. Jana XXIII.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1142 dnia: Listopada 01, 2009, 00:18:20 am »

Czy w podanym przeze mnie linku, we fragmentach na które wskazałem (dotyczące tłumaczeń Mszału) są jakieś kłamstwa, nieprawdziwe dane, informacje? Rozumiem, że tak i potrafią to panowie wykazać, skoro zapałaliście takim świętym oburzeniem.
Rozumiem także, że dla Panów nawet jakby była zawarta jakaś prawdziwa informacja w danym źródle, ale źródło to zostało napisane przez nieodpowiednią osobę lub wykazuje w innych miejscach nieodpowiednie treści, to tym samym ta prawdziwa informacja staje się sama z siebie nieprawdziwą?

Nie znalazł Pan w polskiej sieci żadnego bardziej wartościowego artykułu (...)
Gdybym znalazł (jakbym w ogóle szukał - o artykule o. Kwietnia po prostu pamiętałem), to bym przecież podał link i do o. Kwietnia i do tej drugiej wiadomości

Panie Eligiuszu: co do tekstu p. FB to śmieszne i dziecinne są tego rodzaju słowa, nawet jakbym wstawił tutaj cytat z jakiegoś dzieła abp. Bugniniego. Zresztą nie wiem, czemu to miało być wylewaniem "z mojego nocnika", tak jakbym miał coś wspólnego z tym artykułem. I użyłem liczby mnogiej, bo niepoważne jest zarówno tekst o "nocniku", jak i o "bez uprzedzenia" - p. ryszard1966 pytał o jakieś informacje na dany temat, a nie o moja analizę krytyczną artykułu pod względem innych zawartych w nim kwestii. Proszę pozwolić p. ryszardowi1966 pozostawić ocenę tego, czy ten link był przydatny czy nie, czy może chociaż nakierował go na inne źródła.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #1143 dnia: Listopada 01, 2009, 14:15:10 pm »

Mam pytanie, czy w taką niedzielę jak dzisiaj, albo tydzień temu, gdy jednocześnie wypada Uroczystość Chrystusa Króla lub Wszystkich Świętych, powinna być kommemoracja z niedzieli?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #1144 dnia: Listopada 01, 2009, 14:35:13 pm »

Bylo tutaj:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,17.msg55402.html#msg55402
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1145 dnia: Listopada 01, 2009, 20:33:17 pm »

Co oznaczają 3 i 4 skrzydła na biretach?

Podobno przed soborem Watykańskim II 4 oznaczają proboszcza lub doktora liturgiki, a po soborze wolna amerykanka i znaczenie zależne od regionu ?

Co to oznacza wśród tradycyjnego duchowieństwa (ostatnia pielgrzymka do Częstochowy)?
Ciekawe skąd te informacje :P troszkę Pan pokręcił.
Ogólnie mamy dwa rodzaje biretów - doktorskie i "liturgiczne".
Biretów doktorskich przy wypełnianiu funkcji liturgicznych używać nie można, niezależnie od tego jak ten biret wygląda, a że często zdarza się, że wykładają także kapłani, to też możemy zobaczyć fotki kapłanów noszących birety doktorskie jak np.


Pozostałe birety, niedoktorskie, które ja nazwałem liturgicznymi często różniły się kształtami. Współcześnie jeśli chodzi o kształt, to mamy birety z trzema i czterema rogami. Ilość tychże rogów zależy od tradycji obecnej w danej kapitule, czy w zakonie, lub bardziej generalnie - w danym kraju, tak więc z trzema rogami noszone były i są np. we Włoszech, a cztery np. w Niemczech i w zakonie premonstrantensów. Mamy jeszcze birety hiszpańskie, które mają dość osobliwy kształt

Mit mówiący, że każdy biret z czterema rogami jest biretem doktorskim wziął się z błędnej interpretacji dubium z 6 września 1895 S. Jacobi de Chile, w której pytany czy można "adhibere birretum doctorale cum quatuor apicibus" na co Rzym odparł "negative, quoad birretum formae doctoralis, iuxta decretum in Venusina, 7 Dec. 1844." Pytanie było o to czy można używać biretu doktorskiego z czterema rogami, co nie oznacza, że każdy biret z czterema rogami jest doktorski. Kongregacja odpowiada, że doktorskiego używać nie można, lecz o czterech rogach nie wspomina.
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2009, 21:26:34 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1146 dnia: Listopada 01, 2009, 20:47:53 pm »

Panie Kalistrat jest Pan fenomenalny!
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1147 dnia: Listopada 01, 2009, 21:37:54 pm »

Jak to z tymi świecami na requiem jest-chciałbym jakaąs podkładke pod uzasadnienie że powinny być ciemne, czy ktoś ma jakieś przepisy na to?
Zapisane
trident
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #1148 dnia: Listopada 01, 2009, 22:15:24 pm »

Mam takie pytanie a propos biretów. W których momentach Mszy Św mógł mieć na głowie kapłan uczestniczący we Mszy lecz nie celebrujący jej, a w których momentach celebrujący. Nie ma przepisów co do używania biretu w NOM-ie, ale przez analogię, jak można by go używać, pytam się bo dziś podczas Mszy Św z okazji uroczystości Wszystkich Świętych na Mszy na cmentarzu używałem biretu i zastanawiam się czy dobrze to robiłem.
Zapisane
kuba
Gość
« Odpowiedz #1149 dnia: Listopada 01, 2009, 22:20:28 pm »

czy Msza we Wszystkich Świętych powinna być sprawowana na cmentarzu czy raczej w kościele?
Zapisane
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #1150 dnia: Listopada 01, 2009, 22:28:56 pm »

Mam pytanie o ubiór x. Grygla podczas wrocławskiego jubileuszu (np. tutaj: http://www.sanctus.pl/foto/Missa/Wroclaw/Wroclaw-jubileusz-06.JPG)
1. Jak nazywa się ta czarna pelerynka jaką x. Wojciech ma na sobie?
2. To strój liturgiczny/codzienny?
3. Założenie jej wiązało się w jakiś sposób z funkcją x. Wojciecha na Mszy?
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #1151 dnia: Listopada 01, 2009, 22:55:11 pm »

Ilość tychże rogów zależy od tradycji obecnej w danej kapitule, czy w zakonie, lub bardziej generalnie - w danym kraju, tak więc z trzema rogami noszone były i są np. we Włoszech, a cztery np. w Niemczech i w zakonie premonstrantensów.
Jaka jest tradycja w Polsce odnośnie ilości rogów i czy do ilości rogów była kiedykolwiek dorabiana jakaś symbolika?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #1152 dnia: Listopada 02, 2009, 00:10:35 am »

Mam pytanie o ubiór x. Grygla podczas wrocławskiego jubileuszu (np. tutaj: http://www.sanctus.pl/foto/Missa/Wroclaw/Wroclaw-jubileusz-06.JPG)
1. Jak nazywa się ta czarna pelerynka jaką x. Wojciech ma na sobie?
2. To strój liturgiczny/codzienny?
3. Założenie jej wiązało się w jakiś sposób z funkcją x. Wojciecha na Mszy?
1. mucet
2. chórowy
3. nie

Jaka jest tradycja w Polsce odnośnie ilości rogów i czy do ilości rogów była kiedykolwiek dorabiana jakaś symbolika?
U nas był zwyczaj noszenia z czterema rogami, choć współcześnie większość to te z trzema. Akurat w tym wypadku najważniejszy jest zwyczaj - w danym miejscu stale nosi się taki biret, to wyskakiwanie z innym, bo tak się komuś podoba jest nie na miejscu.

Mam takie pytanie a propos biretów. W których momentach Mszy Św mógł mieć na głowie kapłan uczestniczący we Mszy lecz nie celebrujący jej, a w których momentach celebrujący. Nie ma przepisów co do używania biretu w NOM-ie, ale przez analogię, jak można by go używać, pytam się bo dziś podczas Mszy Św z okazji uroczystości Wszystkich Świętych na Mszy na cmentarzu używałem biretu i zastanawiam się czy dobrze to robiłem.
Nosić biret w czasie wszelkich procesji (także na wejście i wyjście) a także wtedy, kiedy się siedzi, na czas oddawania rewerencji biret zdejmujemy. Oczywiście pod warunkiem, że nie przebywamy w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu. To są podstawowe reguły, myślę że to wystarczy.

Jak to z tymi świecami na requiem jest-chciałbym jakaąs podkładke pod uzasadnienie że powinny być ciemne, czy ktoś ma jakieś przepisy na to?
To zależy z kim się rozmawia. Na zwykłego, niedociekliwego miśka powinien wystarczyć pkt 671 z Ceremoniału Parafialnego :P
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1153 dnia: Listopada 02, 2009, 07:55:16 am »

Danke:)
Zapisane
Buntek
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #1154 dnia: Listopada 02, 2009, 13:44:03 pm »


Natomiast dopóki się ich nie nauczy, to korzystanie ze ściągawek jest złem koniecznym, ale nie może być zasadą.
Jest to zło konieczne i tak jak Pan i p.Ceasar piszecie jest wyjątkiem dopóki (bardzo szybko) kapłan się nie nauczy tych tekstów na pamięć. Ale czy pod względem prawnym, moralnym (grzech?) można tak zrobić? Czy taki kapłan nie zaciąga jakieś winy?
Zapisane
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!