Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:12:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242905 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1020 dnia: Września 18, 2009, 08:50:22 am »

Widziec, to ja rozmaite hybrydy juz widzialem, ale jak to sie ma do przepisow ?
A taką hybrydę to u FSSPX widziałem na tym filmiku właśnie:
http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74
He, he : ten filmik to nie jest zdecydowanie cos od czeego nalezy zaczynac zaznajamianie sie z rytem tradycyjnym. Mialem kiedys sporoa polemike na ten temat z jednym z piusowskich atkywistow, dla ktore wszystko co robi ks. Stehlin jest swiete. Zreszta FSSPX, indult, parafia etc. - wszystko jedna matryca. Gdybym sfilowal msze jaka niedawno widzialem w IDP, to byl by niezly temat na watek "rubrycystyczny" :( Musze przyznac, ze jako calosc jedynie Instytut Chrystusa Krola wybija sie pozytywnie na tle calego nurtu tradycyjnego dbaloscia o rubryki.


A co do dwóch ministrantów na Mszy śpiewanej:
http://ministrant.krzyz.org/spiewana.htm

OK. "we mszach czytanych, zastępujących msze uroczyste". Bardzo jasne kryterium.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1021 dnia: Września 18, 2009, 10:31:39 am »

Widziec, to ja rozmaite hybrydy juz widzialem, ale jak to sie ma do przepisow ?
A taką hybrydę to u FSSPX widziałem na tym filmiku właśnie:
http://www.youtube.com/watch?v=aErGtpTtg74

Przepraszam. Grzecznie spytam; co jest hybrydowego w Mszy przedstawionej na tym (starym i znanym już) filmiku?

(To chyba jeszcze pionierskie nagranie z końca lat 90-tych. Mam tę Mszę na kasecie video i zawsze traktowałem z należną rewerencją żadnej "hybrydowatości" nie zauważając. Co więcej, służyła mi jako "pomoc dydaktyczna w propagowaniu MT. Oglądający byli wzruszeni.)
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1022 dnia: Września 18, 2009, 10:47:55 am »


OK. "we mszach czytanych, zastępujących msze uroczyste". Bardzo jasne kryterium.
Ja tego zwrotu  nie rozumiem do konca :'(
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1023 dnia: Września 18, 2009, 11:12:23 am »



Przepraszam. Grzecznie spytam; co jest hybrydowego w Mszy przedstawionej na tym (starym i znanym już) filmiku?

Nie ma zasadnicze czegoś takiego jak msza z kadzeniem na 2 ministrantów, w sumie to nawet na jednego i turyfera.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1024 dnia: Września 18, 2009, 11:33:01 am »

Celebrans nie wspomaga scholi spiewajac Gloria od oltarza.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1025 dnia: Września 18, 2009, 11:52:39 am »

Cytuj
Msza śpiewana może mieć dwóch ministrantów; obaj przybrani w komże posługują zupełnie tak, jak do mszy czytanej, gdy dwóch ich jest do posługi (zob. nr. 328 i dalsze).
Może tak bardziej po naszemu Kuraku: jak masz stara Msze w niedzielę, a masz tylko dwóch ministrantów, to mimo to może ona być śpiewana, jeżeli się chce, żeby była bardziej uroczysta.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1026 dnia: Września 18, 2009, 11:58:44 am »

Cytuj
Msza śpiewana może mieć dwóch ministrantów; obaj przybrani w komże posługują zupełnie tak, jak do mszy czytanej, gdy dwóch ich jest do posługi (zob. nr. 328 i dalsze).
Może tak bardziej po naszemu Kuraku: jak masz stara Msze w niedzielę, a masz tylko dwóch ministrantów, to mimo to może ona być śpiewana, jeżeli się chce, żeby była bardziej uroczysta.
Dzieki sliczne,mam rozwiane wszystkie watpliwosci :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Eremita
Gość
« Odpowiedz #1027 dnia: Września 18, 2009, 11:59:33 am »

Skąd dawniej ksiądz po mszy św. niedzielnej czytał ogłoszenia parafialne ? Chodzi mi o miejsce w kościele przy ołtarzu czy ambony ?
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2009, 12:16:25 pm wysłana przez Eremita » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1028 dnia: Września 18, 2009, 12:06:51 pm »

Skąd dawniej ksiądz po mszy św. niedzielnej czytał ogłoszenia parafialne ?
Z koniecznosci.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1029 dnia: Września 18, 2009, 12:09:54 pm »

Skąd dawniej ksiądz po mszy św. niedzielnej czytał ogłoszenia parafialne ?
Z koniecznosci.
U nas czyta np. przed :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1030 dnia: Września 18, 2009, 13:21:43 pm »



Przepraszam. Grzecznie spytam; co jest hybrydowego w Mszy przedstawionej na tym (starym i znanym już) filmiku?

Nie ma zasadnicze czegoś takiego jak msza z kadzeniem na 2 ministrantów, w sumie to nawet na jednego i turyfera.

Dziękuję. Nie wiedziałem. Ale myślę sobie;  daj nam Panie Boże jak najwięcej takich "hybryd"!
Zapisane
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #1031 dnia: Września 18, 2009, 13:29:43 pm »

+
gdy sobie pomyślę jak widziałem celebrowane Msze święte we Francji, to ciesze że jestem w Polsce. Dla wszystkich "idealistów" liturgicznych polecam taka wycieczkę "szlakiem tradycyjnych mszy we Francji", a gwarantuje że można sie wyleczyć z "rubrycyzmu", patrząc jak odprawiają księża francuscy. Ba, można nawet dojść do wniosku, że u nas w Polsce nie jest tak źle, a miejscami to nawet na głowę bijemy. Na uwagi z mojej strony często słyszałem, że w "Polsce były zbyt duże wpływy ducha niemieckiego", dlatego Polacy tak dbają o detale...
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1032 dnia: Września 18, 2009, 13:57:06 pm »

Dziękuję. Nie wiedziałem. Ale myślę sobie;  daj nam Panie Boże jak najwięcej takich "hybryd"!
To lepiej myśleć w duchu: daj nam Panie jeszcze dodatkowych dwóch ministrantów :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1033 dnia: Września 18, 2009, 14:31:39 pm »

Dziękuję. Nie wiedziałem. Ale myślę sobie;  daj nam Panie Boże jak najwięcej takich "hybryd"!
To lepiej myśleć w duchu: daj nam Panie jeszcze dodatkowych dwóch ministrantów :)

....byle nie okazali się też "hybrydami".  :)

I tak sobie również myślę, że jeśli zaczniemy już tak drobiazgowo i szczegółowo brać pod lupę wszelkie aspekty poprawności "rubrystycznej" Mszy Wszechczasów (pomijając oczywiste niedociągnięcia) to ja to minorowo widzę. Również niewesoło jawi mi się przyszłość naszej, nazwijmy to, idei. Na tak bezwzględny puryzm liturgiczny przyjdzie czas gdy MT stanie się rzeczywistością w każdej parafii. Utinam! Póki co nieprzyjaciel rzeknie; "patrzcie, oni między sobą o ilość ministrantów się gryzą." 
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1034 dnia: Września 18, 2009, 14:47:00 pm »

Dziękuję. Nie wiedziałem. Ale myślę sobie;  daj nam Panie Boże jak najwięcej takich "hybryd"!
To lepiej myśleć w duchu: daj nam Panie jeszcze dodatkowych dwóch ministrantów :)

....byle nie okazali się też "hybrydami".  :)

I tak sobie również myślę, że jeśli zaczniemy już tak drobiazgowo i szczegółowo brać pod lupę wszelkie aspekty poprawności "rubrystycznej" Mszy Wszechczasów (pomijając oczywiste niedociągnięcia) to ja to minorowo widzę. Również niewesoło jawi mi się przyszłość naszej, nazwijmy to, idei. Na tak bezwzględny puryzm liturgiczny przyjdzie czas gdy MT stanie się rzeczywistością w każdej parafii. Utinam! Póki co nieprzyjaciel rzeknie; "patrzcie, oni między sobą o ilość ministrantów się gryzą." 
Juz dawno to mowilem.
O tym mowia równiez od dawna Pan A.O.,Caesar(bardzo krytykowani za to zreszta)ze od takiego czepiania sie bez granic to wszystko legnie i przypadnie z kretesem.To do tych wszystkich ktorzy popadli w rubrycyzm do granic choroby. :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!