Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:11:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243493 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #90 dnia: Lutego 16, 2009, 19:02:50 pm »

Nuda nam nie grozi. Dość pokaźny to katalog. Jakoś przed Soborem nikt tego zamknięcia nie zauważał.
Rozumiem, że np. "Czarnej Madonny" w tym katalogu nie ma. Nie jestem może wielkim fanem tej pieśni, ale wydaje mi się, że duża liczba tradycjonalistów nie ma nic przeciwko niej.

Poza tym nawet przed soborem też śpiewano w kościołach pieśni heretyckie, lub takie, których tekst jest dość niefortunny i może prowadzić do herezji. Weźmy np. "Zawitaj Królowo Różańca świętego - Jedyna nadziejo człowieka grzesznego", "?Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki? Tylko do Ciebie, ukochanej Matki?, ?Przez Twego Syna cierpienia, Daruj nasze przewinienia?

Wiele jest też starych bardzo kiczowatych pieśni maryjnych...

Powinniśmy patrzeć nie na wiek, ale na jakość pieśni.
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2009, 19:04:59 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #91 dnia: Lutego 16, 2009, 20:58:57 pm »

Wiele piesni zawartych w spiewnikach do niczego sie nia nadaje - stare moga byc kiczowate i slodkie, nowe zbyt skoczne i rozrywkowe. Nie znaczy to, ze wszystkie stare i wszystkie nowe trzeba usunac. Nalezaloby je przesiac przez kryterium "tresc+muzyka". Zbior piesni liturgicznych nie powinien sie nigdy zamknac i zawsze powinien byc poszerzany. Znajac niestety muzyczna kulture w naszych kosciolach, jest to jedynie pobozne zyczenie. Wierni znaja trzy piesni na krzyz, organistom ani ksiezom nie chce sie uczyc nowych (nowych czyli dotychczas nie spiewanych; najlepsze jest, jak ktos narzeka, ze organista czy ks. wprowadza nowinki do liturgii,  potem sie dowiadujemy, ze ta "nowinka" jest piesn z XVIII w., ktorej w tym kosciele sie dotychczas nie spiewalo :)), wiernym chce sie spiewac coraz mniej i kolko sie zamyka.
Nowe piesni musza sie pojawiac i rowniez maja spelniac kryterium - wlasciwy gleboki tekst i odpowiednia muzyka.
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #92 dnia: Lutego 16, 2009, 21:03:01 pm »

Nuda nam nie grozi. Dość pokaźny to katalog. Jakoś przed Soborem nikt tego zamknięcia nie zauważał.
Rozumiem, że np. "Czarnej Madonny" w tym katalogu nie ma. Nie jestem może wielkim fanem tej pieśni, ale wydaje mi się, że duża liczba tradycjonalistów nie ma nic przeciwko niej.

Poza tym nawet przed soborem też śpiewano w kościołach pieśni heretyckie, lub takie, których tekst jest dość niefortunny i może prowadzić do herezji. Weźmy np. "Zawitaj Królowo Różańca świętego - Jedyna nadziejo człowieka grzesznego", "?Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki? Tylko do Ciebie, ukochanej Matki?, ?Przez Twego Syna cierpienia, Daruj nasze przewinienia?

Wiele jest też starych bardzo kiczowatych pieśni maryjnych...

Powinniśmy patrzeć nie na wiek, ale na jakość pieśni.

Ja nie widzę w tych pieśniach niczego heretyckiego. Kiedyś o. Napiórkowski bardzo się obrażał słysząc Serdeczną Matkę, wydaje mi się, że odpowiedz o. Salija na to była trafna.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #93 dnia: Lutego 16, 2009, 21:10:15 pm »

Ja nie mam zamiaru decydować o tym czy to już herezja jest, czy jeszcze nie. Pieśni kościelne są formą modlitwy i nie powinny wzbudzać żadnych kontrowersji.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #94 dnia: Lutego 16, 2009, 21:13:05 pm »

Ale też nie można robić z pieśni traktatów teologicznych.
Tekst pieśni to poezja, która posługuje się specyficznymi środkami.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #95 dnia: Lutego 16, 2009, 21:46:35 pm »

To, że coś jest poprawne teologiczne, nie znaczy, że jest traktatem teologicznym...
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #96 dnia: Lutego 17, 2009, 00:14:52 am »

Nuda nam nie grozi. Dość pokaźny to katalog. Jakoś przed Soborem nikt tego zamknięcia nie zauważał.
Rozumiem, że np. "Czarnej Madonny" w tym katalogu nie ma. Nie jestem może wielkim fanem tej pieśni, ale wydaje mi się, że duża liczba tradycjonalistów nie ma nic przeciwko niej.

Poza tym nawet przed soborem też śpiewano w kościołach pieśni heretyckie, lub takie, których tekst jest dość niefortunny i może prowadzić do herezji. Weźmy np. "Zawitaj Królowo Różańca świętego - Jedyna nadziejo człowieka grzesznego", "?Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki? Tylko do Ciebie, ukochanej Matki?, ?Przez Twego Syna cierpienia, Daruj nasze przewinienia?

Wiele jest też starych bardzo kiczowatych pieśni maryjnych...

Powinniśmy patrzeć nie na wiek, ale na jakość pieśni.

Co Pan powie? Kiczowatość i heretyckość oraz brak "jakości" można wytykać i tym posoborowym piosneczkom. Ośmieszać można wszystko. Panie dobry jak chleb...."
Jak chleb? A nie jak bułka? A może jak rogalik? A zdarza się też chleb nie dobry. Gdyby tak poddać szczegółowej teologicznej analizie wszystkie teksty pieśni nowych można by dojść do wielu ciekawych spostrzeżeń.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #97 dnia: Lutego 17, 2009, 11:51:28 am »

Poza tym nawet przed soborem też śpiewano w kościołach pieśni heretyckie, lub takie, których tekst jest dość niefortunny i może prowadzić do herezji. Weźmy np. "Zawitaj Królowo Różańca świętego - Jedyna nadziejo człowieka grzesznego", "?Do kogóż mamy wzdychać nędzne dziatki? Tylko do Ciebie, ukochanej Matki?, ?Przez Twego Syna cierpienia, Daruj nasze przewinienia?
Bo pieśń ta wyraża wiarę w O.M.C. dogmat  Wszechpośredniczki łask...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #98 dnia: Lutego 17, 2009, 19:21:05 pm »

I czy to jest powód wystarczający by jak jednak ktoś stworzy muzykę odpowiednią żeby się nie mogła pojawić tam gdzie jej miejsce i służyć ludziom?

Każde kolejne wykonanie utworu muzycznego jest twórczością. Co skanseny mają do tego?
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #99 dnia: Lutego 17, 2009, 19:56:45 pm »

"Ale też nie można robić z pieśni traktatów teologicznych.
Tekst pieśni to poezja, która posługuje się specyficznymi środkami."

Tym bardziej, że możliwa jest poprawna interpretacja starych pieśni, zresztą obecna w pismach świętych, doktorów Kościoła, wcale nie oderwana od rzeczywistości. Wiele tych pieśni ma źródła biblijne, których "otwarci katolicy" nie są świadomi. Co do pieśni "Zawitaj Królowo różańca świętego", widzę wpływ św. Bernarda z Clairvaux i św. Bernardyna ze Sieny i oczywiście konkretnej różańcowej pobożności dominikańskiej.
To właśnie takie biadolenie, i doszukiwanie się herezji, tam gdzie jej nie ma, prowadzi do osłabienia czci Najświętszej Maryi Panny i do nieufności do Niej.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2009, 19:59:46 pm wysłana przez Mainchin » Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #100 dnia: Lutego 18, 2009, 14:35:06 pm »

mam pytanie jak wyglądał post eucharystyczny do 1962r.
Kolejne pytanie dotyczy ile razy można w ciągu jednego dnia przyjąć komunie, ja słyszałem ze dwa a jak jest naprawdę?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #101 dnia: Lutego 18, 2009, 15:13:23 pm »

Cytuj
Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy,
można dwa razy
Zapisane
Taki sobie o...
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #102 dnia: Lutego 18, 2009, 15:16:59 pm »

post: od północy, Pius XII zmienił na 3 godzinny dla osób chodzących na Msze popołudniowe.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #103 dnia: Lutego 18, 2009, 15:22:38 pm »

A czy nie było jakiś zwolnień dla osób mających daleką drogę do kościoła?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #104 dnia: Lutego 18, 2009, 15:50:38 pm »

A czy nie było jakiś zwolnień dla osób mających daleką drogę do kościoła?

Nie sądzę. Czytałem kiedyś, ale niestety bez notatek, bodajże w "Wiadomościach Archidiecezjalnych Warszawskich" (stawiam na roczniki z I ćwierci XX wieku), monit do duchowieństwa, by nie przeciągać w nieskończoność nabożeństwa niedzielnego, bo lud spracowany przychodzący z daleka zmuszony jest rezygnować z postu eucharystycznego, skutkiem czego rzadko komunikuje.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!