Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:48:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243096 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #975 dnia: Września 04, 2009, 20:27:09 pm »

O ile pamiętam OWMR to nie powinien w ogóle opuszczać prezbiterium.
Na  pewno nie powinien wychodzić z prezbiterium na znak pokoju i dawac reke wszytskim obecnym na Mszy.

1.
A co z modlitwą wiernych?
Ksiądz skończył kazanie,
a przemawiał na środku nawy między ławkami
(msza na rozpoczęcie roku szkolnego),
tak został i: "Módlmy się....."
To wg rubryk niedopuszczalne czy tylko nom-owa "zwyczajna" praktyka?

2.
Zaskoczyła mnie również komunia ministrantów-
wychodzą z prezbiterium i ustawiają się w kolejce (!!!)
zaraz po nich idą wierni. Znów: to wg rubryk niedopuszczalne czy tylko nom-owa "zwyczajna" praktyka?

I  (jak ja nie lubię jego Mszy!)
na Ojcze nasz: "Wszystkie dzieci rączki w górę!"
(Mój syn nie podnosi.)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #976 dnia: Września 05, 2009, 01:11:18 am »

ad 1 - ksiądz zaczyna modlitwę powszechną z miejsca przewodniczenia, diakon, kantor itp. zaś odczytują/odśpiewują ją z ambony lub innego odpowiedniego miejsca
ad 2 - nie kojarzę, aby gdzieś był sprecyzowany przepis dotyczący komunii ministrantów.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #977 dnia: Września 06, 2009, 21:03:20 pm »

Czy za odmówienie modlitwy św. Tomasza z Akwinu poleconej do odmawiania przed przystąpieniem do Komunii Świętej jest przewidziany odpust? W modlitewniku "Te Deum Laudamus" pod tekstem modlitwy znajduje się napis: "Odpust 3 lata". W Mszaliku z imprimatur bpa Wojtyły o takim odpuście nic nie zostało zaznaczone. Jest natomiast stosowny przypis (str.1343. w Mszaliku wydanym przez Lancea) w przypadku modlitwy dziękczynnej po przyjęciu Ciała Pańskiego.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #978 dnia: Września 06, 2009, 21:12:09 pm »

Czy za odmówienie modlitwy św. Tomasza z Akwinu poleconej do odmawiania przed przystąpieniem do Komunii Świętej jest przewidziany odpust?

Której konkretnie?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #979 dnia: Września 06, 2009, 21:22:53 pm »

Czy za odmówienie modlitwy św. Tomasza z Akwinu poleconej do odmawiania przed przystąpieniem do Komunii Świętej jest przewidziany odpust?

Której konkretnie?

Tej zaczynającej się słowami: "Wszechmogący, wieczny Boże, oto zbliżam się do przenajświętszych tajemnic Jednorodzonego Syna Twego...". Znajduje się ona w modlitewniku "Te Deum Laudamus" na stronie 48. zaś w mszaliku wydawnictwa Lancea na 1337.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #980 dnia: Września 06, 2009, 21:25:44 pm »

Czy za odmówienie modlitwy św. Tomasza z Akwinu poleconej do odmawiania przed przystąpieniem do Komunii Świętej jest przewidziany odpust? W modlitewniku "Te Deum Laudamus" pod tekstem modlitwy znajduje się napis: "Odpust 3 lata". W Mszaliku z imprimatur bpa Wojtyły o takim odpuście nic nie zostało zaznaczone. Jest natomiast stosowny przypis (str.1343. w Mszaliku wydanym przez Lancea) w przypadku modlitwy dziękczynnej po przyjęciu Ciała Pańskiego.
Jest, cząstkowy, natomiast zupełny w każdy piątek Wielkiego Postu oraz w Wielki Piątek.
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #981 dnia: Września 06, 2009, 21:47:31 pm »

Panie Bolt, a mogę prosić o jakieś źródło? Przepraszam, że tak męczę, ale po prostu nie mogę znaleźć tego odpustu na poniższej liście ("wszystkich odpustów"):
http://www.seminarium.wroclaw.pl/php/Dokumenty/wykaz_odpustow.doc
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #982 dnia: Września 06, 2009, 21:58:29 pm »

Panie Bolt, a mogę prosić o jakieś źródło? Przepraszam, że tak męczę, ale po prostu nie mogę znaleźć tego odpustu na poniższej liście ("wszystkich odpustów"):
http://www.seminarium.wroclaw.pl/php/Dokumenty/wykaz_odpustow.doc

W tym wykazie punkt 22.

W oficjalnym dokumencie SA punkt:

Eucharistica et spiritalis communio


Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #983 dnia: Września 06, 2009, 23:30:18 pm »

Przed reformą Pawła VI był - odpust trzy lata za odmówienie pojedyncze, a zupełny za odmawianie codziennie przez cały miesiąc pod zwykłymi warunkami Pius XI 10.12.1936r. Nie wiem jak to wygląda obecnie - przeglądałem "Enchridion..." ale nie mogłem znaleźć, więc pewnie nie ma, ale nie ręczę.
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #984 dnia: Września 06, 2009, 23:42:27 pm »

Panie Bolt, dziękuję (szczególnie za trud wyszukania tego łacińskiego oryginału). Jednak jak się okazuje, za modlitwę o której ja pisałem nie ma odpustu.

Odpust o którym Pan napisał, jest za odmawianie "Duszo Chrystusowa" (Anima Christi) i za  "Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu" (En ego bonum et dulcissimum Iesum) - obie odmawiane jako dziękczynienie po Komunii świętej.

Jeszcze raz dziękuję!
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #985 dnia: Września 07, 2009, 16:17:39 pm »

Panie Bolt, dziękuję (szczególnie za trud wyszukania tego łacińskiego oryginału). Jednak jak się okazuje, za modlitwę o której ja pisałem nie ma odpustu.

Racja, znowu byłem nieuważny. Ale za tę modlitwę będzie odpust "z innego paragrafu", a dokładnie z p. 2:

Partialis indulgentia conceditur christifideli qui, qualibet pia formula legitime adprobata, elicuerit:

2° gratiarum actionem post communionem (e.g. Anima Christi; En ego, o bone et dulcissime Iesu).

Nie jest tu wymieniona modlitwa św. Tomasza, ale na pewno się kwalifikuje.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #986 dnia: Września 07, 2009, 19:25:15 pm »

Czy NOM można odprawiać jako  msze prywatne z udziałem samego księdza lub ograniczonej liczby wiernych?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #987 dnia: Września 07, 2009, 19:27:16 pm »

Czy NOM można odprawiać jako  msze prywatne z udziałem samego księdza lub ograniczonej liczby wiernych?

Oczywiście. Mszał nazywa takie celebracje "mszą z udziałem jednego posługującego".
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #988 dnia: Września 07, 2009, 19:56:06 pm »

Są jakieś szczególne warunki które musi spełniać taka msza by być uznaną za prywatną?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #989 dnia: Września 07, 2009, 20:44:28 pm »

Czy NOM można odprawiać jako  msze prywatne z udziałem samego księdza lub ograniczonej liczby wiernych?

No i widzi pan : lata neokatechujmenalnej formacji, a na takie elementarne pytanie nie potrafii pan odpowiedziec. Przypomina mi sie jedna z neonek, ktora twierdzila, ze msza "bez ludu" jest niewazna (w sensie sakramentalnym)- tzn. nie zachodzi konsekracja). Na szczescie udalo mi sie ja wowczas przekonac do nauczania katolickiego, a dzis juz wyszla z sekty.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!