Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:06:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243010 razy)
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #960 dnia: Sierpnia 19, 2009, 16:02:00 pm »

Dziękuję Panom pięknie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #961 dnia: Sierpnia 19, 2009, 16:32:22 pm »

Dlaczego w mszale z 1962 jest tak mało prefacji ? Obecnie jest ich około 100

W VII wieku było w użyciu kilkaset prefacji. Gdzieś w XII wieku Stolica Apostolska stwierdziła, że Kościół poradzi sobie z dziesięcioma prefacjami, więc resztę wycięto, choć nie wszędzie. I do 1919 r. w Rzymie nie dołączano nowych, co było motywowane:
a) przekonaniem o starożytnym pochodzeniu tych dziesięciu,
b) szacunkiem do depozytu tradycji (można wręcz mówić o „świętym lęku”, który powstrzymywał potrydenckich papieży przed nawet drobnymi korektami w niektórych sprzecznych rubrykach ksiąg liturgicznych – sam pomysł dodania nowej prefacji postrzegano by jako rewolucyjny, zaś dominikanin, który w 1868 r. ośmielił się wystosował do Piusa IX prośbę o wstawienie imienia św. Józefa do Kanonu Mszy, zmarł nagle kilka miesięcy później ;)).

Nowe prefacje w Mszale Pawła VI są w części zaczerpnięte ze starych sakramentarzy, w części z mszałów innych obrządków czy diecezji. Reszta nowo ułożona.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 16:53:11 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #962 dnia: Sierpnia 21, 2009, 08:16:25 am »

Szukam wiadomości na temat feruli- ale nie tej papieskiej, głównie chodzi mi o ta chociażby magistra ceremoniarzy katedralnego, czy w ogóle biskupiego, o ferulę kantorską  czy też, przywileju na 50 lecie święceń używania w trakcie mszy przez jubilata bo o takowym też słyszałem.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #963 dnia: Sierpnia 21, 2009, 09:04:27 am »

Szukam wiadomości na temat feruli- ale nie tej papieskiej, głównie chodzi mi o ta chociażby magistra ceremoniarzy katedralnego, czy w ogóle biskupiego, o ferulę kantorską  czy też, przywileju na 50 lecie święceń używania w trakcie mszy przez jubilata bo o takowym też słyszałem.

Nowowiejski nie wystarczy? :) (również pod hasłem: baculus praecentoris / regentum chori)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #964 dnia: Sierpnia 21, 2009, 09:10:40 am »

Może i to będzie pomocne: http://www.newadvent.org/cathen/06092a.htm.
Zapisane
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #965 dnia: Sierpnia 25, 2009, 19:40:06 pm »

Co oznacza zwyczaj, obecny w rytach wschodnich, zapalania przed ikonami świeczek?
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #966 dnia: Sierpnia 25, 2009, 19:56:02 pm »

" Świece płonące w cerkwi symbolem obecności Boga i wyrazem wiary , miłości i modlitwy wiernych (...) Wykonane są z czystego wosku pszczelego, ponieważ jest on substancją czystą , delikatną , o miłej woni . Te atrybuty wosku powinny być również atrybutami duszy ludzkiej w relacji do Boga. "

E.Smykowska " Zwyczaje i obrzędy prawosławne . Mały słownik . Wyd. Verbinum , Warszawa 2006 
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #967 dnia: Sierpnia 25, 2009, 20:01:53 pm »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Zapisane
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #968 dnia: Sierpnia 25, 2009, 22:47:58 pm »

Trochę się ta odpowiedź wymija z pytaniem - pytanie jest o świece przed ikonami, a nie o świece w cerkwi :) Ikony przecież można też mieć choćby w domu.
Zapalanie świeczek przed ikonami jest natomiast ściśle związane z kultem ikon. Jest ono wyrazem czci, ale często jednocześnie symbolizuje konkretną modlitwę czy prośbę (np. o czyjeś zdrowie).
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #969 dnia: Sierpnia 31, 2009, 23:32:02 pm »

Proszę o wytłumaczenie: święcenia kapłańskie w KRR - biskup trzyma wyciągniętą rękę, kapłani podchodzą i nakładają ręce na neoprezbiterów, potem trzymają rękę wyciągniętą i odchodzą. Dlaczego rękę wyciągniętą trzymają też diakon i subdiakon? Czy dlatego, że po prostu funkcję diakona i subdiakona pełnią prezbiterzy? Czy inny jest powód?
Zapisane
Taki sobie o...
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #970 dnia: Sierpnia 31, 2009, 23:41:25 pm »

To prezbiterzy.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #971 dnia: Sierpnia 31, 2009, 23:56:27 pm »

Dzięki Antiquus
Zapisane
Taki sobie o...
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #972 dnia: Września 01, 2009, 21:00:50 pm »

To jest sensowna odpowiedz, dziekuję. Tylko mnie intryguje coś innego: skąd w tabernakulum konsekrowane hostie w dużej ilości, skoro nigdy nie widziałem konsekracji takiej ilości?

Skąd? Konsekrowane są na jakiejś Mszy. To, że Pan nie widział czegoś, nie oznacza, że tego nie ma :)

Ja widziałem:
na ołtarzu stały trzy kielichy pełne komunikantów,
właśnie do konsekracji i do tabernakulum.
-
edit: nie doczytałem następnych dwóch postów z odpowiedzią...
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2009, 21:13:09 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #973 dnia: Września 01, 2009, 22:14:22 pm »

Bo to jest nowa Msza, choć i tak diakon powinien klęczeć.
Co do patrzenia na Ciało - ksiądz powinien patrzeć na Nie, ale być może zdjęcie uchwyciło moment, jak biskup już/na moment opuścił głowę - po casusie palców bp. Balcerka wiemy, że trudno oceniać na podstawie jednego zdjęcia :)
Poza tym na ołtarzu jest Mszał. Gdyby to był KRR, to by miał Kanon. Myślę, że pozostałe zdjęcia rozwieją wszelkie wątpliwości http://te-deum.blogspot.com/2009/08/2009-feast-of-assumption-at-assumption_8424.html

Spotkałem się z twierdzeniem, że obchód liturgiczny święta kończyły... nieszpory. Wydaje mi się to absurdem, ale wolę się upewnić: czy to nieszpory, czy kompleta kończyła liturgiczny obchód święta?

Po "nowemu" na pewno tak jest. Wydaje mi się, że po "staremu" nie powinno być inaczej. Pan Bartek?
Nieraz obchód kończy nona - wtedy gdy nieszpory brane są ze święta, które ma I nieszpory i nie ma żadnej kommemoracji.
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #974 dnia: Września 04, 2009, 17:46:52 pm »

W jakie dni dokładnie odmawiano niegdyś w Godzinach Oficjum prośby (preces feriales) i czy coś się w tej materii zmieniało na przestrzeni lat?
Zapisane
Strony: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!