Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:05:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243158 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #810 dnia: Lipca 15, 2009, 09:34:30 am »

W jakich ogólnie sytuacjach jest dopuszczone udzielenie Komunii pod dwiema postaciami w NFRR?

Jedyna taka opcja dotyczy Komunii nowo konsekrowanego biskupa. Nowożeńcom umożliwioną ją dopiero dekretem o koncelebrze i Komunii pod dwiema postaciami z roku 1965.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #811 dnia: Lipca 16, 2009, 14:49:54 pm »

Dlaczego na niektórych Mszach pontyfikalnych są diakoni honorowi, a nie ma ich na innych (vide: Msza kard. Antonio Canizaresa Llovera na Lateranie, gdzie ich nie było)? Od czego to zależy? Bo obecność ministrantów w kapach od posiadania kap, jak już się dowiedziałem. Czyli obecność diakonów honorowych od liczby dalmatyk? To samo pytanie tyczy się subdiakona który niesie krzyż, kiedy może być a kiedy nie, bo nie zawsze jest.
Zapisane
Taki sobie o...
slavko
Gość
« Odpowiedz #812 dnia: Lipca 16, 2009, 20:59:45 pm »

Czasem moze to wynikac z "brakow personalnych".
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #813 dnia: Lipca 17, 2009, 08:48:24 am »

A ja zadam dwa pytania:
2) Czy "Barka" została kiedykolwiek przez kogokolwiek kompetentnego zatwierdzona do użytku liturgicznego?
Hehe.
Na marginesie - wymieniona "piesn" znajduje sie rowniez w "Spiewniku ewangelickim" uzywanym w Kosciele ewangelicko-augsburskim w Polsce. Jak to zobaczylem, to mnie lekko szoknelo  :o
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #814 dnia: Lipca 17, 2009, 09:28:23 am »

No i co z tego? ;D Ile piesni luterańskich jest u nas w śpiewnikach:) Poza tym jak słysze jakieś piesni typu "serce twe Jezu" "Czy Matko Najświętsza" to wprowadziłbym w parafiach indeks pieśni zakazanych...
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #815 dnia: Lipca 17, 2009, 09:48:02 am »

No i co z tego? ;D Ile piesni luterańskich jest u nas w śpiewnikach:) Poza tym jak słysze jakieś piesni typu "serce twe Jezu" "Czy Matko Najświętsza" to wprowadziłbym w parafiach indeks pieśni zakazanych...
A mamy w ogole jakies uzywane powszechnie spiewniki w Polsce? ;) I jestem ciekaw, ile mamy tych piesni luteranskich w katolickim uzyciu w Polsce. Chyba zadnej (inna sytuacja jest w krajach niemiecko czy anglojezycznych).
Moj szok na "Barke" wynikal z tego, ze jest to "piesn" od jakiegos czasu jednoznacznie kojarzaca sie z Janem Pawlem II, ale nie przeszkadzalo to naszym braciom ewangelikom wlozyc ja do swojego nowego (bo wydanego bodaj w 2002 r.) spiewnika.
Piesni nalezaloby przejrzec i powywalac (;D) - ewentualnie zmienic slowa, bo melodie sa ladne (a przede wszystkim powywalac- Panstwo wybacza konsekwentne uzycie owego literackiego sformulowania- wszystkie "ochy", "achy" i rozliczne slodkosci...)
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #816 dnia: Lipca 17, 2009, 17:51:13 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #817 dnia: Lipca 17, 2009, 17:54:50 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
U mnie się śpiewa "i próżny zda się Twej męki trud". Ale sprawdziłem w modlitewniku i tam jest tak jak Pan napisał. Dziwne.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #818 dnia: Lipca 17, 2009, 17:56:17 pm »

Ja napisałem tak jak w kościele słyszę.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #819 dnia: Lipca 17, 2009, 17:56:27 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
Bo maja brzydkie melodie.

@ pauluss

"Głoś  imię Pana" luterski hymn obecny w wielu śpiewnikach, "Być blizej ciebie chcę" to chyba także przykład luterskije pieśni- które i tak melodię i wogle muzycznie stoją na lepszym poziomie:) nie ma co jak niemieckie chorały:)
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #820 dnia: Lipca 17, 2009, 18:04:30 pm »

Kwestia gustu, mnie się osobiście te melodie podobają (mówię o "Matce najświętszej" (szczególnie) i "Sercu Jezusa"), nie wiem czy są to melodie niemieckie. Będąc w Austrii słyszałem niemieckie melodie i rzeczywiście są rozwlekłe i może trochę dziwne dla Polaka ale idzie przywyknąć:)

Natomiast czasem jak się słyszy pieśni śpiewane nad zmarłymi przed pogrzebem w domach to dopiero herezja.... (Kto te godzinki nocne codziennie śpiewa/temu wiele grzechów ubywa). Ja osobiście rzadko chadzam na takie spotkania, ale mama czasem jak opowiada to rzeczywiście...
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #821 dnia: Lipca 17, 2009, 19:59:01 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
U mnie się śpiewa "i próżny zda się Twej męki trud". Ale sprawdziłem w modlitewniku i tam jest tak jak Pan napisał. Dziwne.

Środek taki stylistyczny. Hiperbola się nazywa bodajże. Jeju... to Pan z pokolenia, które już nie zna wersji pierwotnej?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #822 dnia: Lipca 17, 2009, 20:23:50 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
U mnie się śpiewa "i próżny zda się Twej męki trud". Ale sprawdziłem w modlitewniku i tam jest tak jak Pan napisał. Dziwne.

Środek taki stylistyczny. Hiperbola się nazywa bodajże. Jeju... to Pan z pokolenia, które już nie zna wersji pierwotnej?
A jaka jest pierwotna? Ja mam lat 16 więc raczej nie znam ;)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #823 dnia: Lipca 17, 2009, 20:28:53 pm »

A jaka jest pierwotna? Ja mam lat 16 więc raczej nie znam ;)

Taka jak w modlitewniku. Korektę przeprowadzono bodaj w ostatnim dziesięcioleciu:
http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,50.msg465.html#msg465
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #824 dnia: Lipca 17, 2009, 20:29:14 pm »

A co jest złego w pieśni "Matko Najświętsza"? bo w "Serce Twe Jezu" rzeczywiście są mocne słowa "i próżny dla nich Twej męki trud"
Bo maja brzydkie melodie.
Też mi sie te melodie nie podobają. Zresztą, większość tradycyjnych pieśni do Serca Jezusowego ma melodie takie sobie...
Zapisane
Strony: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!