Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:31:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243447 razy)
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #705 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:26:54 pm »

Chciałbym się zapytać czy oprócz zwykłej Liturgii Godzin i Monastycznej Liturgii Godzin były/są w użyciu jeszcze jakieś inne Brewiarze (chodzi mi o tradycję zachodnią), np. ambrozjański, dominikański itp.

Chciałbym też się zapytać odnośnie obrządku premostrateńskiego (dziś św. Norberta nawiasem) czy jest nadal w użyciu czy może zaginął przed Soborem Watykańskim II (Synopsis Ritum o nim ni wspomina).
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #706 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:56:15 pm »

Chciałbym też się zapytać odnośnie obrządku premostrateńskiego (dziś św. Norberta nawiasem) czy jest nadal w użyciu czy może zaginął przed Soborem Watykańskim II (Synopsis Ritum o nim ni wspomina).

Każda msza z ludem w obrządku premonstrateńskim to dziś wieeelkie wydarzenie:
http://www.newliturgicalmovement.org/2008/02/missa-cantata-in-premonstratensian-rite.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #707 dnia: Czerwca 06, 2009, 17:49:13 pm »

Bez obaw. Forma wyrażenia zgody może być bez utraty ważności sakramentu dowolna (w przypadku głuchoniemych np. tylko pismem czy gestem), byleby zgodę tę nupturienci wyrazili świadomie i dobrowolnie.
Co więcej - można przez pełnomocnika...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #708 dnia: Czerwca 06, 2009, 20:30:26 pm »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź!
Czyli jednak zachowali swój ryt. Może ma ktoś linka to Mszału lub porządku Mszy Św.?

Czy w Polsce są premonstratensi?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #709 dnia: Czerwca 06, 2009, 20:50:40 pm »

Czy w Polsce są premonstratensi?
Nie ma.
Jest tylko żeńska gałąź - norbertanki.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #710 dnia: Czerwca 06, 2009, 21:39:54 pm »

Bez obaw. Forma wyrażenia zgody może być bez utraty ważności sakramentu dowolna (w przypadku głuchoniemych np. tylko pismem czy gestem), byleby zgodę tę nupturienci wyrazili świadomie i dobrowolnie.
Co więcej - można przez pełnomocnika...
A i ksiądz nie musi być obecny.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #711 dnia: Czerwca 10, 2009, 20:50:49 pm »

Ja mam pytanie ale odnoście egzorcyzmów w ruchach odnowy. Czy tam może ich udzielać zwykły ksiądz? I w ogóle czy to są egzorcyzmy?

Na oazie jest coś takiego po drugim stopniu bodajże, jak się kroki przyjmuje.
W neokatechumenacie w czasie skrutyniów
http://blogs.radiopodlasie.pl/bp/?p=53

Tak można robić?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #712 dnia: Czerwca 10, 2009, 22:18:56 pm »

@ Wiridiana

Panie Wiridiano, trudno się wypowiedzieć, gdyż nie znam tekstu tych "egzorcyzmów". W każdym razie niedopuszczalne w tej sytuacji jest stosowanie tzw. egzorcyzmu większego (tj. właściwego egzorcyzmu stosowanego np. przy opętanych) i ogólnie form imperatywnych, które jak sama nazwa mówi są skierowane bezpośrednio do szatana. Form nieimperatywnych może używać każdy świecki prywatnie. przykładem jest modlitwa "Sancte Michaele Archangele, defende nos..."

Wyróżnia się egzorcyzmy mniejsze, których kapłan może używać używać bez zgody ordynariusza i egzorcyzmy wielkie, których stosowanie bez zgody ordynariusza może nawet zaszkodzić.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #713 dnia: Czerwca 10, 2009, 22:54:05 pm »

Na oazie na pewno to nie jest egzorcyzm wiekszy bo nade mna cos takiego mowiono. Raczej jak modlitwa nad kimś.

Że każdy świecki może wiem. Ale nie wiedziałam czy ksiądz w stosunku do wiernego może.


To też może każdy świecki odmawiać?
Crux Sancta Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux
Vade Retro, Satana, Ne Suade Mihi Vana
Mala Sunt Quae Libas: Ipse Venena Bibas
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #714 dnia: Czerwca 10, 2009, 23:11:57 pm »

Oczywiście, że może.

Errm... Ładny ma Pani awatar  ;D
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #715 dnia: Czerwca 10, 2009, 23:21:31 pm »

Oczywiście, że może.

Errm... Ładny ma Pani awatar  ;D

Dziękuję ;)
Za pomoc takoż.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #716 dnia: Czerwca 10, 2009, 23:33:35 pm »

Panie Siloam... rozumiem, że Pan odpowiada po "gruntownym" przestudiowaniu tematu...

@ Wiridiana

Można w chwili np. pokusy, prywatnie, natomiast nie wolno, odmawiać nad kimś kuszonym, a tym bardziej NIE WOLNO odmawiać, gdy dana osoba jest opętana/osaczona/dręczona przez szatana (gdy szatan manifestuje swoją obecność) gdyż usłyszy się w najlepszym wypadku "cicho  bądź" w wersji szatańskiej. Opętana osoba otrzyma kolejnych parę guzów, a nic jej to nie pomoże, bo szatan wie dobrze, że Pani nie może z nim rozmawiać.
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #717 dnia: Czerwca 10, 2009, 23:47:11 pm »

Na oazie na pewno to nie jest egzorcyzm wiekszy bo nade mna cos takiego mowiono.
Znaczy się ksiądz mówił nad Panią egzorcyzm czy oazowicze jakąś modlitwę o uwolnienie?

Panie Siloam... rozumiem, że Pan odpowiada po "gruntownym" przestudiowaniu tematu...
Zapewnie większym niż Pan.
Cytuj
Natomiast nie wolno, odmawiać nad kimś kuszonym
Pan raczy żartować. Pierwsze litery tego tekstu wyryte są na medaliku św. Benedykta. Można a nawet należy wypowiadać te słowa w chwili pokusy swojej czy kogoś innego. Zgadzam się że osoba świecka nie powinna je wypowiadać nad opętanym, ale w chwili zwykłego kuszenia może jak najbardziej. Modlitwa ta ma bardzo długą tradycję.
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #718 dnia: Czerwca 11, 2009, 00:09:09 am »

Cytuj
Znaczy się ksiądz mówił nad Panią egzorcyzm czy oazowicze jakąś modlitwę o uwolnienie?

Nie no aż tak źle nie było. Ksiądz. Czy egzorcyzm nie wiem. Jakaś modlitwę ale całość tego czegoś nazywano egzorcyzmem. Tak mi się skojarzyło z tym co o neo na blogu bp przeczytałam.

Cytuj
gdy dana osoba jest opętana/osaczona/dręczona przez szatana (gdy szatan manifestuje swoją obecność) gdyż usłyszy się w najlepszym wypadku "cicho  bądź" w wersji szatańskiej. Opętana osoba otrzyma kolejnych parę guzów, a nic jej to nie pomoże, bo szatan wie dobrze, że Pani nie może z nim rozmawiać.
To wiem. Swego czasu czytałam pare ksiazek o egzorcyzmach.



Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #719 dnia: Czerwca 11, 2009, 06:50:11 am »

Cytuj
Znaczy się ksiądz mówił nad Panią egzorcyzm czy oazowicze jakąś modlitwę o uwolnienie?

Nie no aż tak źle nie było. Ksiądz. Czy egzorcyzm nie wiem. Jakaś modlitwę ale całość tego czegoś nazywano egzorcyzmem. Tak mi się skojarzyło z tym co o neo na blogu bp przeczytałam.

W neo też coś podobnego jest, Ksiądz wypowiada modlitwę nad każdym z osobna i jest to nazwane egzorcyzmem. Nie znam się na tym, ale potwierdzam.
Zapisane
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!