Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:44:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243544 razy)
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 13, 2009, 03:41:53 am »

Może było, może nie, ale zapytam. Czy jest w porządku, by w jednym kościele (budynku) tego samego dnia jedna Msza była w kolorze zielonym, a druga na fioletowo  :)
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 13, 2009, 07:14:38 am »

Jeżeli jedna jest odprawiana w NOM a druga w KRR to myślę, że jak najbardziej w porządku, ponieważ odprawiane są wg dwóch różnych kalendarzy liturgicznych, które w pewnych okresach mogą się różnić kolorami liturgicznymi.
Natomiast jeśli mówimy o tym samym rycie, to wydaje mi się to niemożliwe, o ile chcemy ściśle przestrzegać przepisów liturgicznych - one jednoznacznie stanowią w danym rycie jaki mamy danego dnia kolor liturgiczny - jeden i ściśle określony.
Wyjątkiem (ale dość wydumanym, skoro mówimy o jednym kościele, zatem tej samej zakrystii z tymi samymi szatami liturgicznymi) może być użycie zamiennie koloru złotego za inny albo koloru fioletowego za różowy (ale to już chyba tylko w NOM, bo w KRR tego nie było - chyba że teraz też obowiązuje w KRR po wprowadzeniu go w NOM ?)
Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 13, 2009, 07:20:12 am »

tak. jedna NOM, druga KRR, ale czy to w porządku, żeby dla każdej Mszy obowiązywał inny kalendarz? Czy jest to zgocne zobowiązującymi OBECNIE przepisami?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 13, 2009, 07:26:54 am »

tak. jedna NOM, druga KRR, ale czy to w porządku, żeby dla każdej Mszy obowiązywał inny kalendarz? Czy jest to zgocne zobowiązującymi OBECNIE przepisami?

Tego wymagaja obecne przepisy. Zreszta moga byc 2 NOMy w roznych kolorach. Wystarczy, ze na jednej Mszy ksiadz wezmie wspomnienie dowolne meczennika.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 13, 2009, 08:52:03 am »

Lub na przykład gdy będzie msza pogrzebowa. U mnie często tak jest 7.30 - Msza z dnia na zielono, 8 - msza pogrzebowa na fioletowo.
Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 13, 2009, 08:57:31 am »

Ale mi generalnie chodzi o legalnośc stosowania "starego" kalendarza.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 13, 2009, 09:00:14 am »

Skoro MP SP dopuściło stosowanie mszału Jana XXIII z 1962 r. to wraz z odpowiednim kalendarzem liturgicznym.
Przecież użycie współczesnego kalendarza nie da się pogodzić ze starym układem liturgii, więc chyba sprawa z formalno-prawnego punktu widzenia jest jasna ... ?
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 13, 2009, 09:02:05 am »

Ale mi generalnie chodzi o legalnośc stosowania "starego" kalendarza.
Ale jaki inny można by w takiej sytuacji stosować? Skoro można używać starego Mszału i nie ma w tym zakresie jakich szczególnych  uregulowań, to należy stosować stary kalendarz, który jest integralną częścią tegoż Mszału. Dla NOM-u teraz mamy okres zwykły, którego nie przewiduje stary Mszał. Jaką Pana zdaniem należałoby odprawić Mszę w czasie, kiedy wg starego kalendarza przypada Przedpoście? Jakąś NOMową hybrydę? To dopiero byłoby nielegalne!
Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 13, 2009, 09:25:12 am »

Gdybym wiedział, to bym nie pytał, pani Tereso  :-*
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 13, 2009, 09:32:12 am »

Przepraszam, trochę się uniosłam.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 13, 2009, 09:43:06 am »

Skoro MP SP dopuściło stosowanie mszału Jana XXIII z 1962 r. to wraz z odpowiednim kalendarzem liturgicznym.

Można to wysłowić mocniej: nakazuje używanie starego kalendarza na starej Mszy.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 13, 2009, 09:49:22 am »

Może było, może nie, ale zapytam. Czy jest w porządku, by w jednym kościele (budynku) tego samego dnia jedna Msza była w kolorze zielonym, a druga na fioletowo  :)

W Bytomiu jest taki układ Mszy, że po starej Mszy jest nowa. I naprawdę nie stanowi to dla nikogo problemu, że trzeba zmienić Mszał itp., teraz w przedpościu dochodzi jeszcze zmiana koloru szat. Dzieje się to w jednym kościele, w jednej zakrystii. Swego czasu jeszcze ministrant musiał zmienić kolor, w którym służył. Naprawdę zmiana koloru szat, jest tak mało uciążliwa, że jest to jeden z mniej istotnych problemów (o ile w ogóle jest to problem).
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 13, 2009, 11:17:22 am »

Mam pytanie, kiedy otrzymuje się tonsurę i co to są obłóczyny??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 13, 2009, 11:34:44 am »

O to ja mam pytanie dodatkowe - teraz się ją też wycina we włosach? A jak tak to w którym momencie?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 13, 2009, 11:45:18 am »

Udzielenie tonsury jest prostym obrzędem, ustanowionym (od VI w.) jako znak oficjalnego włączenia w szeregi duchowieństwa. Młodzieńcowi ścina się włosy z głowy w pięciu miejscach, na kształt korony cierniowej. W XIV w. dołączono do niego obrzęd wkładania komży. Od tej chwili alumn może juz w pełni i sensu stricto nazywać sie "klerykiem". Obcięcie włosów i przywdzianie czarnej sutanny, ma oznaczać wyrzeczenie się świata i poświęcenie się w służbie Bogu.

Cieszymy się, że kolejny raz potwierdza się istotny fakt, że z naszych młodych współnot i środowisk Pan wzbudza także powołania do służby Kościołowi. Oby ich było jak najwięcej! Módlmy się o wytrwałość dla naszych kleryków i prośmy o następnych, bo żniwo jest wielkie, ale robotników mało.

Modlitwa (z Pontyfikału Rzymskiego):

Prośmy, bracia najmilsi, Pana naszego Jezusa Chrystusa za tymi sługami, którzy pośpieszają, by z miłości ku Niemu zlożyć włosy z głowy, aby im dał Ducha Świetego. Oby tenże zachował w nich na zawsze poczucie bojaźni Bożej i strzegł ich od więzów tego świata i pożądliwości, aby tak, jak się zewnętrznie zmieniają, prawica jego dała im przyrost cnoty, a otwierając oczy z wszelkiej ślepoty duchowej i światowej, udzielił im światła łaski wiecznej. Który żyje i króluje z Bogiem Ojcem w jedności tegoż Ducha Św.

Modlitwa przy zakładaniu sutanny:
Dominus pars haereditatis meae et calicis mei: tu es qui restitues haereditatem meam mihi.

Modlitwa przy zakładanie komży:
Induat me Dominus, novum hominem, qui secundum Deum creatus est in iustitia, et sanctitate veritatis.

Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!