Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 02:50:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1250749 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #615 dnia: Maja 25, 2009, 12:06:10 pm »

Ja ze swej strony polecam ładan, bardzo dobre kadzidło z żywicy wytwarzanej przez z drzewa z rodzaju Boswellia szczególnie przez gatunek Boswellia sacra seu thurifera. Nie należy jednak do najtańszych http://sklep.cerkiew.pl/index.php?cPath=34_79
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #616 dnia: Maja 25, 2009, 13:10:59 pm »

Proszę o wyjaśnienie, co to jest za oficjum:

Cytuj
De sancta Cruce

Crucem sanctorum subiit qui infernum confregit accinctus est potentia surrexit die tercia alleluia.
Versus: Dicite in nationibus alleluia. [R.] Quia Deus regnavit a ligno alleluia.

??
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #617 dnia: Maja 25, 2009, 13:24:07 pm »

Zdecydowanie Asperges.

Podobnie Regina Caeli śpiewa sie do Trójcy Świetej wyłącznie.
To co spiewac w zamian?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #618 dnia: Maja 25, 2009, 13:36:53 pm »

@ p. Kurak
Od I Nieszporów Pięćdziesiątnicy Uroczystości Trójcy Przenajświętszej śpiewamy "Salve Regina". Informacja o Niedzieli Trójcy Św. jako dacie zmiany antyfon jest błędna.

@ p. Edi
Odpowiem śpiewająco:
http://www.youtube.com/watch?v=wm4tOnJHm1I

(antyfona "Crucem sanctam" stanowiła część oficjum na święto Znalezienia Krzyża Świętego - 3.V - skasowane w 1960 r.)
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2009, 08:40:03 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #619 dnia: Maja 25, 2009, 13:44:05 pm »

Pewnie znalazł to Pan w jakimś stareńkim brewiarzu, następnym razem proszę podać skąd to Pan wziął itd, to ułatwia sprawę.

Dawniej od poniedziałku po Białej Niedzieli do Wniebowstąpienia codziennie (chyba że był duplex lub oktawa) dodawano w laudesach i nieszporach kommemorację o św. Krzyżu. Wyglądało to tak:

In Laud. Ant. de Cruce. Crucifixus surrexit a mortuis, et redemit nos, alleluja, alleluja.

v. Dicite in nationibus, alleluia.
[R.] Quia Dominus regnavit a ligno, alleluia.

Oratio.

Deus, qui pro nobis Filium tuum crucis patibulum subire voluisti, ut inimici a nobis expelleres potestatem: concede nobis famulis tuis; ut resurrectionis gratiam consequamur. Per eumdem Dominum nostrum...

Ad Vesp. Ant. Crucem sanctorum subiit qui infernum confregit accinctus est potentia surrexit die tertia alleluia.

v. et Oratio, ut supra.

EDIT. O, znalazłem w necie brewiarz Leona XIII, proszę poczytać na stronie 275 o tym.
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2009, 13:48:22 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #620 dnia: Maja 25, 2009, 14:08:09 pm »

Pięknie Panom dziękuję  :) i podziwiam tak rozległą wiedzę i chęć pomocy.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #621 dnia: Maja 25, 2009, 15:36:33 pm »

1. Czy można gdzieś przeczytać coś więcej o "Anglican Use" i "Algonquian and Iroquoian Uses", jakie są różnice w stosunku do NOMu/KRR?
2. Czy ryty bragijski i mozarabski są przypisane do określonego terenu? Czy kapłan z poza Portugalii/Hiszpanii może odprawić Mszę publiczną/prywatną w jednym z tych rytów?
3. Podobne pytanie dot. rytów zakonnych, czy x. diecezjalny albo np. kapucyn może odprawić Mszę w rycie dominikańskim?

Odnośnie Anglican Use to najlepiej przekonać się samemu: tu można zobaczyć ich Book of Divine Worship (coś jak mszał i część brewiarza w jednym)
http://www.atonementonline.com/BODW.pdf
 Ogólnie rzecz biorąc, Anglican Use to taka mieszanka tradycyjnej mszy trydenckiej przetłumaczonej na angielski z dodatkiem elementów Novus Ordo, jak również elementow czysto anglikańskich.

Natomiast ryt "indianski" trochę jest opisany tu
http://mysite.verizon.net/driadzbubl/IndianMasses/GeneralCharacteristics.html
jest też książka na ten temat
http://www.newliturgicalmovement.org/2008/04/roman-rite-in-algonquian-and-iroquoian.html

Co do (2): nie sądze, że ryt (tak ogólnie rzecz biorąc) jest przypisany do terenu, bowiem środowiska emigrantów w Ameryce Pln. używają często rytów ze swojego kraju pochodzenia. Wczoraj np. dowiedziałem sie, że w Toronto istnieje kościół obrządku maronickiego, używający języka aramejskiego w liturgii. Ale czy dowolny kapłan może odprawiać w rycie takim jak mozarabski/bragijski - to wątpię.
Może ktoś kompetentny się wypowie.

« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2009, 16:04:19 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #622 dnia: Maja 25, 2009, 16:10:10 pm »

Druga prośba dzisiejsza:

Co to za święto: In Inventione sancti Michaelis ?
Nie pomyliło mi się z in Dedicatione S. Michaelis Archangeli...
Dziwi mnie to jak można "znaleźć" Archanioła, bo że mamy święto znalezienia relikwi św. Stefana, to rozumiem.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #623 dnia: Maja 25, 2009, 16:27:03 pm »

Druga prośba dzisiejsza:

Co to za święto: In Inventione sancti Michaelis ?

Google na to odpowiada po hiszpańsku - o ile dobrze rozumiem, taką nazwę nosiło święto "In Apparitione S. Michaelis Archang." w Mszale Rzymskim z roku 1474. Ale skąd taka nazwa...?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #624 dnia: Maja 25, 2009, 16:37:03 pm »

Apparitio S. Michaelis Archangeli - Ukazanie się św. Michała Archanioła na górze Gargano w południowej Italii (v w. - 8 maja) - tak podaje słownik ks. Jougana.

Ale niestety u mnie jest Inventione, sprawdzałem raz jeszcze.

Całość wygląda tak: In Inventione sancti Michaelis ad vesperas antiphona: Stetit angelus. Omnia require in festo eius in autumno.
Zapisane
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #625 dnia: Maja 25, 2009, 16:46:59 pm »

1) Dlaczego podczas Mszy Pontyfikalnej nie ma tablic ołtarzowych?
2) Kiedy pojawiły się w kościołach pierwsze ambonki?
3) Na czym polegał przywilej 10 lat odpustu dany przez bł. Piusa IX w 1868 r. ?
4) Kiedy zaczęły się pojawiać w kościołach pierwsze ołtarze Wolnostojące i czy było to związane z jakimiś nowinkami w rubrykach mszalnych?
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #626 dnia: Maja 25, 2009, 16:51:30 pm »

ad 1) bo nie są potrzebne - biskup odmawia modlitwy z mszału lub pontyfikału
ad 2) ambonki - chodzi o ambony czy współczesne ambonki/pulipty
ad 4) od starożytności :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #627 dnia: Maja 25, 2009, 17:05:37 pm »

Na marginesie rozmów o historii liturgii: znalazłem ciekawą rozmowę na forum łacińskim:

http://lacina.info.pl/forum/viewtopic.php?t=344&sid=2e4fa8445d46a9533efdb60a4358d824
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #628 dnia: Maja 25, 2009, 17:12:25 pm »

Wybaczcie, szukałem ale nie znalazłem.
Dlaczego w momencie podniesienia ministrant podnosi ornat celebransa?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #629 dnia: Maja 25, 2009, 17:14:00 pm »

Apparitio S. Michaelis Archangeli - Ukazanie się św. Michała Archanioła na górze Gargano w południowej Italii (v w. - 8 maja) - tak podaje słownik ks. Jougana.

Ale niestety u mnie jest Inventione, sprawdzałem raz jeszcze.

Całość wygląda tak: In Inventione sancti Michaelis ad vesperas antiphona: Stetit angelus. Omnia require in festo eius in autumno.

Proszę kliknąć tutaj: http://www.google.com/search?q=%22In+Inventione+sancti+Michaelis%22 - tam jest właśnie równoległy przykład na święto Znalezienia, o którym pisałem.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!