Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:23:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243165 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #585 dnia: Maja 13, 2009, 22:02:39 pm »

Proszę ow yjasnienie, czym jest commemoratio w godzinach kanonicznych? czy to jakaś modlitwa?

Pytał już Pan o to na starym forum, zatem pozwolę sobie stamtąd przekleić i moją odpowiedź:)

KOMEMORACJA - Liturgiczne wspomnienie święta (w tym również dnia oktawalnego), które z różnych przyczyn "wypadło" z obchodów w danym roku, np. przez nałożenie się dwóch świąt jednego dnia. Taka komemoracja składa się z antyfony do kantyku wspominanej godziny kanonicznej (Benedictus lub Magnificat), wersykułu z odpowiedzią oraz modlitwy (z tej samej godziny).

Postać komemoracji przybierają też różne suffragia dołączane do oficjów, np. antyfony do Najświętszej Dziewicy Maryi śpiewane po komplecie, lub - do reform lat 50/60-tych - komemoracja o Krzyżu Świętym w okresie wielkanocnym do Wigilii Wniebowstąpienia Pańskiego.

W nabożeństwach ludowych, szczególnie starych Różańcach, też stosowano tę konstrukcję, czerpiąc w ten sposób z form właściwych liturgii - każda tajemnica różańca była w swym kształcie wspomnieniem jej liturgicznego obchodu. Podobnie: zakończenie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, od słów "Tać to różdżka". Nie wspominając już pewnych elementów obrzędów sakramentalnych czy sakramentaliów, które w podobny sposób z liturgii wyrastały.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #586 dnia: Maja 13, 2009, 22:13:35 pm »

Tak, tylko teraz znalazłem to słowo w kontekście, którego nie rozumiałem, a mianowicie: wyliczenie antyfon na dany dzień (do Benedictus, do Magnificat) i wśród nich commemoratio i pomyślałem, że to coś innego, niż antyfona + wersykuł + modlitwa. Ale widocznie nie... Więc... w jednych nieszporach byłyby dwie antyfony do Magnificat  :o w nowym brewiarzu jest zawsze jedna...

Pytanie tak trywialne, że aż mi wstyd: czy niedziela zawsze miała pierwsze i drugie nieszpory, a zatem czy soboty nie miały nigdy swoich nieszporów?

Dziękuję za cierpliwość wobec moich pytań  :D
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #587 dnia: Maja 13, 2009, 22:15:12 pm »

To jest to samo co commemoratio w czasie Mszy - gdy jakieś dwa święta się spotykają wtedy często jest tak, że ze święta o wyższej randze odprawia się daną godzinę kanoniczną, a to o niższej randze się kommemoruje.

A wygląda to tak: Po oracji odmawia się antyfonę do Magnificat/Benedictus przewidzianą w kommemorowanym officium. Następnie zaraz odmawia się Versus, a potem Oremus i orację z kommemorowanego officium.

A co do gregorianki, to faktycznie jest absurd ofiarowanie za zmarłych. Zastanawia mnie natomiast czy ksiądz wie, że odprawia za żywą osobę - pewnie nie. Wobec tego trąci to o świadome wprowadzanie księdza błąd. Faktycznie, żadna modlitwa nie zginie na pewno przyniesie pożytek osobie, za którą została ona ofiarowana.

Zadałem te pytanie bo dziś dowiedziałem się ze moja babcia zakupiła msze gregoriańską za  żywą osobę,jestem zdziwiony.
Bracie Patryku, Mszy się nie kupuje!
Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #588 dnia: Maja 13, 2009, 22:19:07 pm »

Bracie Patryku, Mszy się nie kupuje!
Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka.

Oraz kan. 947:
Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #589 dnia: Maja 13, 2009, 22:22:34 pm »

Soboty nie, ale jeśli w sobotę wpadło święto pierwszej klasy ew. duplex I lub II klasy wtedy odprawiało się officium ze święta z kommemoracją niedzieli. Jeśli ma Pan brewiarz, to odpowiedź znajdzie Pan w tabeli konkurencji oficjów.

EDIT: ups skopiowałem nie ten kanon, co trzeba:P dziękuję Panu Barkowi za poprawkę.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2009, 22:24:57 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #590 dnia: Maja 13, 2009, 22:25:11 pm »

Bracie Patryku, Mszy się nie kupuje!
Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka.

Oraz kan. 947:
Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.

Wpadają takie osoby do zakrystii i do księdza, że chcą zapłacić za Mszę. Ja nie wiem, czy sieroty z tych naszych kapłanów, że nie potrafią się odezwać, zwrócić uwagę. "Ani be, ani me". Jeszcze lepsze jak wchodzą do zakrystii wierni i z tekstem "dzień dobry", albo na wychodne "do widzenia".
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #591 dnia: Maja 13, 2009, 22:29:58 pm »

Ech, z tym "do widzenia" sam mam problem. Skoro to wątek "pytania trywialne", to skorzystam z nadarzającej się okazji i zapytam: jak wypada żegnać kapłana? "Z Panem Bogiem"? A może jest kilka alternatyw?
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #592 dnia: Maja 13, 2009, 22:34:08 pm »

Soboty nie, ale jeśli w sobotę wpadło święto pierwszej klasy ew. duplex I lub II klasy wtedy odprawiało się officium ze święta z kommemoracją niedzieli.

Dziękuję  :D
Czyli taka zwykła sobota bez święta nie miała swoich nieszporów?
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #593 dnia: Maja 13, 2009, 22:37:13 pm »

Ech, z tym "do widzenia" sam mam problem. Skoro to wątek "pytania trywialne", to skorzystam z nadarzającej się okazji i zapytam: jak wypada żegnać kapłana? "Z Panem Bogiem"? A może jest kilka alternatyw?

Osobiście korzystam z dwóch zwrotów.
Szczęść Boże oraz z Panem Bogiem.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #594 dnia: Maja 13, 2009, 22:37:51 pm »

Cytuj
Osobiście korzystam z dwóch zwrotów.
Szczęść Boże oraz z Panem Bogiem.
Ja również, innej mozliwości nie znam...
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #595 dnia: Maja 13, 2009, 22:38:07 pm »

Więc... w jednych nieszporach byłyby dwie antyfony do Magnificat  :o w nowym brewiarzu jest zawsze jedna...

Były dwie, czasem trzy, cztery, pięć:)
Jak wyjaśnił P. Kalistrat, komemoracja miała postać dodatku na zakończenie danej godziny kanonicznej, po jej oracji. Kantyk ewangeliczny był poprzedzony tylko jedną antyfoną - tą z głównego oficjum dnia.

Ale w nowym brewiarzu komemoracje wciąż występują! Co prawda w ograniczonym zakresie (Wielki Post oraz 17-31 grudnia) i jedynie opcjonalnie, ale zachęcam do korzystania z nich! (OWLG 238-239)


Pytanie tak trywialne, że aż mi wstyd: czy niedziela zawsze miała pierwsze i drugie nieszpory, a zatem czy soboty nie miały nigdy swoich nieszporów?

Odpowiedzi udzielił niezawodny p. Kalistrat. Ja tylko dopowiem, że XX-wieczna odnowa liturgiczna podkreśliła ten fakt:
a) w psałterzu tygodniowym Brewiarza przez zmianę tytułu nieszporów celebrowanych w sobotę na "ad I Vesperas Dominicae" (wcześniej drukowano tylko: "ad Vesperas") w 1960 roku,
b) w posoborowej Liturgii Godzin każdy tydzień psałterza rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli, a nie dopiero od Matutinum (tu: Officium lectionis) jak w starym Brewiarzu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #596 dnia: Maja 13, 2009, 22:41:10 pm »

Bracie Patryku, Mszy się nie kupuje!
Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka.

Oraz kan. 947:
Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.

Ja to wiem, proszę powiedzieć to kapłanom skoro oni mówią ile chcą za Msze jak to inaczej nazwać.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #597 dnia: Maja 13, 2009, 22:45:19 pm »

No tak z tymi starszymi brewiarzami to nieraz były jaja. Ktoś czytał, że I nieszpory z niedzieli, szuka a tu I nieszporów ani widu ani słychu. Są za to nieszpory sobotnie i bądź tu mądry :P ale da się to jakoś opanować
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #598 dnia: Maja 13, 2009, 22:57:36 pm »

Dziękuję Panom. A teraz czekam do 17 grudnia, żeby sobie pokomemorować :)

Cytuj
a) w psałterzu tygodniowym Brewiarza przez zmianę tytułu nieszporów celebrowanych w sobotę na "ad I Vesperas Dominicae" (wcześniej drukowano tylko: "ad Vesperas") w 1960 roku,
b) w posoborowej Liturgii Godzin każdy tydzień psałterza rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli, a nie dopiero od Matutinum (tu: Officium lectionis) jak w starym Brewiarzu.

Nareszcie jakaś zmiana na lepsze w tych reformach  :D
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #599 dnia: Maja 13, 2009, 23:04:34 pm »

Czy ja wiem czy na lepsze? Kalendarz i brewiarz straciły ten urok, teraz to jakby wszystko podane na tacy. Kiedyś to trzeba było się nakombinować co nie miara na początku korzystania z brewiarza, potem już szło gładko. A to zastanawianie się nad tym, co się dzieje kiedy wypadnie razem duplex maius, oktawa, i jeszcze jakiś semiduplex :D Ehhh
Zapisane
Strony: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!