Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 09:51:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 237 238 [239] 240 241 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255534 razy)
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3570 dnia: Grudnia 21, 2013, 17:04:43 pm »

@ryszard1966, Kefasz

W Polsce Msza Rorate jest wotywą II klasy, można więc ją odprawić we wszystkie dni II klasy, zatem również dzisiaj. Gdyby odprawiać Mszę z dnia, należałoby odprawić Mszę ze święta św. Tomasza, gdyż jest to święto II klasy, a zatem ma pierwszeństwo nad feriami II klasy, do których należy Sobota Suchych Dni Adwentu. W obu przypadkach zarówno w Mszach recytowanych jak i śpiewanych należałoby wspomnieć Sobotę Suchych Dni, gdyż jest to wspomnienie uprzywilejowane.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
romek13
uczestnik
***
Wiadomości: 122

« Odpowiedz #3571 dnia: Grudnia 21, 2013, 17:07:04 pm »

Czy można śpiewać kolędy na nabożeństwie przed pasterką?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #3572 dnia: Grudnia 21, 2013, 17:53:20 pm »

Czy można śpiewać kolędy na nabożeństwie przed pasterką?

Jeśli po I Nieszporach, to można
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3573 dnia: Grudnia 21, 2013, 17:59:22 pm »

ale czy przed 1962 rokiem były I nieszpory?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3574 dnia: Grudnia 21, 2013, 20:21:52 pm »

Msza powinna być z suchych dni, officjum mieszane z Tomasza i z dnia.

Nie wiem, więc się wypowiem.

Czy można śpiewać kolędy na nabożeństwie przed pasterką?

A dlaczegóż by nie? Przecież skoro przed Mszą o północy można odprawić Jutrznię Bożego Narodzenia, to tym bardziej można śpiewać kolędy. Zresztą 100 lat temu ludzie sami zaczynali śpiew kolęd gdzieś ok. pół godziny przed Mszą (tak opowiadała mi moja śp. Babcia, urodzona w Busku pod Lwowem; jako pierwszą kolędę śpiewano "A wczora z wieczora").

ale czy przed 1962 rokiem były I nieszpory?

ZWŁASZCZA przed 1962 r. były I Nieszpory (tzn. pierwsze Nieszpory były ważniejsze niż drugie, jeśli spotykały się święta tej samej klasy). Zasadniczo Pontyfikał przepisywał uczestnictwo Biskupa w I Nieszporach jeśli następnego dnia miał on sprawować Mszę pontyfikalną, w II Nieszporach mógł uczestniczyć (Sacrae solemnitates regulariter a primis Vesperis initium sumunt. [...] Si ergo Episcopus erit solemniter Missam sequenti die celebraturus, Vesperae solemnius peraguntur. [...] Secundae Vesperae poterunt etiam per Episcopum eadem solemnitate celebrari [...].)
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3575 dnia: Grudnia 22, 2013, 00:30:42 am »

To jak mi pan wyjaśni, że to przy mszach suchych dni udzielano święceń? Może to swojej uwagi pan raczy dodać, że sobotę suchych dni odprawia się po nonie, czyli w innym czasie liturgicznym niż msze ranne?
Co do mieszania officjum to podaje za divinumofficium.com na dzień dzisiejszy, nie przepiszę przecież całego nabożeństwa na to forum.

"Cytat: romek13 w Grudzień 21, 2013, 17:07:04 pm
Czy można śpiewać kolędy na nabożeństwie przed pasterką?"
w kościele nie. W domach owszem, były miejsca gdzie takie rzeczy robiono. Np. Warmia.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3576 dnia: Grudnia 22, 2013, 00:42:43 am »

Kodeks Rubryk nr 300:
Cytuj
W soboty Suchych Dni oraz w sobotę „Sitientes” Mszę, w której udziela się wyższych święceń, należy odprawić ze soboty, chociażby przypadło święto 1. lub 2. klasy.

Czy w trakcie Mszy Rorate udzielano jakichś święceń? Nie? No to lepiej nie pisać, że "Msza powinna być z suchych dni" i nie wprowadzać w błąd.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3577 dnia: Grudnia 22, 2013, 01:33:16 am »

P. Andrzeju, czy ja pisałem o roratach? Nie? Nie. Pisałem o suchej sobocie. Czy napisałem że kategorycznie nie może być wotywa "Rorate"? Nie. Napisałem że powinna być suchedniowa "Veni ostende". Dlatego, że odprawia się ją po nonie jako początek czuwania do mszy (nomen omen) "Rorate" w niedzielę rano. Jak jest, sam pan widzi, cały miesiąc mamy w tygodniu tylko wotywę "Rorate", dodam że z dwoma świecami.
"Nie wiem, więc się wypowiem." -  napisał Andrzej75. Lepiej będzie; wiem, i podam wszystkie odpowiednie przepisy, by ciebie pouczyć panie Kefaszu!
Tak, by wszystko było jasne, zrozumiałe i pożyteczne.
Pozdrawiam
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3578 dnia: Grudnia 22, 2013, 01:55:06 am »

P. Andrzeju, czy ja pisałem o roratach?

Tak. Odpowiedział Pan na pytanie Pana Ryszarda1966 "czy msza roratnia w KRR ma pierwszeństwo przed świętami II klasy(np, dzisiejszym świętem św. Tomasza) i Suchymi Dniami?"
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #3579 dnia: Grudnia 22, 2013, 02:49:03 am »

Co do mieszania officjum to podaje za divinumofficium.com na dzień dzisiejszy, nie przepiszę przecież całego nabożeństwa na to forum.


Sugeruję używać tej strony tylko w charakterze pomocniczym, bo jest tam dużo błędów - zarówno w rubrykach, jak i w tekstach (literówki). Szczególnie w "Sancta Missa".
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3580 dnia: Grudnia 23, 2013, 00:24:37 am »

@Kefasz

W tym roku św. Tomasza zeszło się z Sobotą Suchych Dni. Zgodnie z tabelą dni liturgicznych jako Mszę z dnia odprawia się Tomasza (nr 16 w tabeli pierwszeństwa) a nie Sobotę (nr 18 w tabeli). Proszę zajrzeć do rubryk.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #3581 dnia: Grudnia 23, 2013, 00:57:54 am »

http://traditio.com/calendar/cal1312.htm
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #3582 dnia: Grudnia 23, 2013, 01:13:44 am »

http://traditio.com/calendar/cal1312.htm

"Following the Rubrics of Pope Pius X for the Universal Calendar of the Church"

Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3583 dnia: Grudnia 23, 2013, 01:39:27 am »

Kodeks Rubryk nr 300:
Cytuj
W soboty Suchych Dni oraz w sobotę „Sitientes” Mszę, w której udziela się wyższych święceń, należy odprawić ze soboty, chociażby przypadło święto 1. lub 2. klasy.

Czy w trakcie Mszy Rorate udzielano jakichś święceń? Nie? No to lepiej nie pisać, że "Msza powinna być z suchych dni" i nie wprowadzać w błąd.
[/size]


a


Panie Andrzeju, proszę spojrzeć i porównać
P. Andrzeju, czy ja pisałem o roratach?

Tak. Odpowiedział Pan na pytanie Pana Ryszarda1966 "czy msza roratnia w KRR ma pierwszeństwo przed świętami II klasy(np, dzisiejszym świętem św. Tomasza) i Suchymi Dniami?"


Panie Innomine, to na czym polegać?

To teraz ja mam pytanie; skoro jest św Tomasz, to nie ma postu i abstynencji?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #3584 dnia: Grudnia 23, 2013, 23:59:13 pm »

To teraz ja mam pytanie; skoro jest św Tomasz, to nie ma postu i abstynencji?
A gdy jakieś święto wypadnie w piątek, to Pan je mięso?
Zapisane
Strony: 1 ... 237 238 [239] 240 241 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!