Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 08:36:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255491 razy)
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #2550 dnia: Marca 04, 2011, 21:09:31 pm »

Pewnie jest, ale moja dobra rada: przeżywając w liturgię nie warto koncentrować się na alegoriach, bo liturgia jest rzeczywistością a nie jakąś alegorią.
Zgadzam się w 100% ale uważam również, że alegoryczne tłumaczenie elementów Mszy pozwala ubogacić nasze przeżywanie jej poszczególnych części. Szczególnie widzę wartość alegorii w tłumaczeniu obrzędów Mszy ludziom mało interesujących się samą liturgią i ogólnie wiarą. Zamiast mówić, że jakiś obrzęd jest bo jest, można pokazać jak wielką treść ze sobą niesiesie, jak niewielkie elementy składają się na całość Misterium.

Powyższe pytania zadałem gdyż potrzebowałem trochę wiedzy do nauk o Mszy Św. jakie mam okazje wygłaszać. Postawiłem na sporą ilość wyjaśnień alegorycznych. Czy dobrze postąpiłem? Zobaczymy.

moze do niektorych dotrze np. to, ze manipularz nie powstal jako wspanialy, wymowny symbol, tylko mial praktyczna funkcje itd.
Wiem o tym bardzo dobrze ale nie uważam za coś złego przedstawianie później dodanej symboliki (nota bene pięknej).

moze dotrze, ze nie stopien rozchylenia ramion ksiedza jest wazny, tylko Bog...
Ma Pan rację, uważam, że uczestnictwo we Mszy tylko poto aby szukać nadużyć jest chore... Tak samo gorączkowanie się całą niedzielę, że ksiądz za szeroko rozłożył ręce... ale hasło "nie gesty są ważne, a Bóg" jest już bardzo niebezpieczne i chyba Pan sam widzi wokół siebie do czego może prowadzić. Chory rubrycyzm jest zły ale odprawienie Mszy z luźnym podejściem do rubryk na zasadzie "odprawione? Noto ok" jest wg. mnie gorsze.
Nie widzę sprzeczności między tym aby Pan Bóg był w centrum i głębokim przeżywaniem Mszy Świętej, a poznawaniem jak szczegółowo powinno wyglądać (i co oznacza) celebrowanie Najświętszej Ofiary.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2551 dnia: Marca 05, 2011, 09:43:24 am »

Palce wyprostowane
Jest jakieś alegoryczne wytłumaczenie wyprostowanych palców?

Raz jeszcze polecam Gawanta. Jakkolwiek w tym przypadku (t. I s. 125) brak wyjaśnienia, księga pełna jest odwołań do rubryk ksiąg rzymskich i traktatów. Znakomicie ubogaca spojrzenie na obrzędy kościelne.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2552 dnia: Marca 05, 2011, 17:33:39 pm »

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, ale jest to też dzień I klasy. Czy należy zatem śpiewać mszę III czy XVII?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2553 dnia: Marca 05, 2011, 18:03:46 pm »

Żadną z nich. Msze II i III przeznaczone są na ŚWIĘTA (in festis) I klasy. Środa Popielcowa jest dniem I klasy. Wśród dni I klasy mamy różne święta, ferie, wigilie, dni oktawalne. Środa Popielcowa jest ferią, zatem Msze II ani III do niej się nie stosują. Najlepszy wybór to Msza XVIII "In feriis Adventus et Quadragesimae, in vigiliis, feriis IV temporum et in Missa Rogationum" - wszak Wielki Post rozpoczyna się wraz z Matutinum Środy Popielcowej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #2554 dnia: Marca 05, 2011, 20:55:26 pm »

Biskup sprawując mszę solenną zakłada dalmatykę i tunikę. Czy także do mszy żałobnych?
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2555 dnia: Marca 06, 2011, 12:11:56 pm »

@ Bartek - Dziękuję :)

@ mateusz72 - tutaj biskup ma, więc chyba do requiem - też: http://www.youtube.com/watch?v=GHXofQ8oxxY
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #2556 dnia: Marca 07, 2011, 20:26:29 pm »

Podłącze jeszcze jedno pytanie pod temat Środy Popielcowej: jeżeli chodzi o modlitwy u stopni ołtarza to należy pominąć psalm i confiteor czy też od razu przejść do introitu?

Wydzielono z działu "Kościół posoborowy".
  --  Moderacja
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2011, 07:25:44 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2557 dnia: Marca 07, 2011, 20:29:27 pm »

czy modlitwy poswiecenia popiolu trzeba odmowic wszystkie (i asperges tez), czy cos mozna pominac?
[ tak, wiem, ze to glupie pytanie ;) ale nie pochodzi ono ode mnie ]
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2558 dnia: Marca 08, 2011, 07:24:31 am »

Mam pytanie o gest oranta w KRR. Jeśli dobrze się orientuje ręce mają być rozłożone na wysokości ramion, dłoniami zwróconymi ku sobie ale dlaczego nie wygląda ten gest tak: http://www.tfadc.org/files/Oranta_Kiev.jpg ? Liturgiści podkreślają, że gest ten przypomina Pana Jezusa na krzyżu, więc na logikę szersze rozłożenie rąk z dłońmi zwróconymi ku zewnątrz wydaje się sensowniejsze. Jest jakieś uzasadnienie takiej postawy celebransa?

Na liturgista.pl dyskusyja w tomacie:
Cytuj
... Odkad jednak w rozmowach wraca kwestia trydenckiego ukladu rak, okazuje sie ze calkiem pawdopodobnie kaplani rozkladali tak oszczednie rece, bo po prostu zbyt ciezkie ornaty uniemozliwialy im prawdziwe rozloznie rak, a potem stalo sie to naszym stylem.
http://www.liturgista.pl/?menu_id=3&&display=sekcja&&sekcja=c&&wyrazenie=&&view=post_details&&id=115#692
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2559 dnia: Marca 08, 2011, 08:18:56 am »

czy modlitwy poswiecenia popiolu trzeba odmowic wszystkie (i asperges tez), czy cos mozna pominac?
[ tak, wiem, ze to glupie pytanie ;) ale nie pochodzi ono ode mnie ]

Po posypaniu głów popiołem i umyciu rak kapłan całuje ołtarz nic nie mówiąc i od razu przechodzi do okadzenia bądź introitu.

czy modlitwy poswiecenia popiolu trzeba odmowic wszystkie (i asperges tez), czy cos mozna pominac?
[ tak, wiem, ze to glupie pytanie ;) ale nie pochodzi ono ode mnie ]

Tak, wszystkie.
Zapisane
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #2560 dnia: Marca 10, 2011, 22:52:47 pm »

Czy paschał powinno się zapalać podczas obrzędu bierzmowania w NOM-ie. Pilnie potrzebuję potwierdzenia. Z góry dziękuje.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2561 dnia: Marca 11, 2011, 09:50:48 am »

Czy paschał powinno się zapalać podczas obrzędu bierzmowania w NOM-ie. Pilnie potrzebuję potwierdzenia. Z góry dziękuje.

Nie.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #2562 dnia: Marca 18, 2011, 16:13:18 pm »

Czy w sobotę suchych dni wielkiego postu zachowuje się post jeśli wypada Uroczystość Św. Józefa ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2563 dnia: Marca 18, 2011, 21:45:50 pm »

To zależy, z którą dyscypliną postną Pan się identyfikuje.

1) Według dyscypliny posoborowej – nie ma postu.
2) Według CIC 1917 – post obowiązuje.
3) Według Świętej Apostolskiej Nieprzerwanej Tradycji – klasyczną postną dietę opartą na suchym chlebie i piwie można jutro wzbogacić o wino i ryby. Można się też wykąpać.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #2564 dnia: Marca 21, 2011, 12:19:40 pm »

Mam pytanie odnośnie do obrzędów Niedzieli Palmowej:
1. Kto może śpiewać Pasję? Czy mogą to być osoby świeckie? Można zaśpiewać ją od razu po polsku?
2. Czy podczas śpiewu lekcji na słowa "ut in nomine Iesu omne genu flectatur..." przyklękają wszyscy? Jeśli lekcję śpiewałby lektor celebransa też obowiązuje przyklęknięcie?
3. Uderzenia krzyżem w drzwi kościoła podczas procesji z palmami zgodnie z OHSI nie praktykuje się?
4. Ewangelię podczas procesji można zaśpiewać od razu w j. polskim?

z góry dziękuję
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
Strony: 1 ... 169 170 [171] 172 173 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!