Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:24:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243497 razy)
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #240 dnia: Marca 16, 2009, 15:03:30 pm »

Temat szerokich stuł i krótkich ornatów szczęśliwie zagościł też na fidelitasie: http://www.fidelitas.pl/1948.html
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #241 dnia: Marca 16, 2009, 20:14:03 pm »

W dzisiejszych czasach, gdy oliwę z oliwek można dostać prawie wszędzie nie widzę osobiście przesłanek ku temu, by używać czegoś innego. Tak samo ze świecami woskowymi - u nas pszczółek pod dostatkiem, to i świec woskowych powinno się używać.

Całkowicie się z Panem zgadzam.Moim zdaniem też powinno się także i dzisiaj używać na KRR tylko i wyłącznie świec wykonanych z wosku pszczelego, bo są naturalne, nie kapią woskiem, grzecznie się palą  :) i jakoś tak przez swój unikalny kolor jakoś tak bardziej tradycyjniej wyglądają.A tak oto dzisiaj  powinno wyglądać każde wyposażenie ołtarza na, którym się odprawia KRR :

http://4.bp.blogspot.com/_cQ2xhpZfenk/SQ3VdYNrG7I/AAAAAAAADcA/4LHqcMKc4CI/s1600-h/London+Oratory.JPG
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #242 dnia: Marca 16, 2009, 20:28:01 pm »

Ja jestem przede wszystkim za tym, aby na oltarzu - rowniez do NOMu - byly w ogole swiece, ktore wygladaja jak swiece czyli bez zadnych napisow, symboli, krzyzykow, obrazkow i nie wiadomo czego jeszcze.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #243 dnia: Marca 16, 2009, 20:49:35 pm »

Temat szerokich stuł i krótkich ornatów szczęśliwie zagościł też na fidelitasie: http://www.fidelitas.pl/1948.html
Pozwoli Pan, że nie będę komentował wypowiedzi Pana Leliwity...

@Giovanni_23
Co do linku do zdjęcia, to wosku niebielonego używa się tylko od Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także przy śpiewaniu officium lub przy odprawianiu Mszy za zmarłych. Wosku bielonego używa się natomiast w pozostałe dni nawet w adwencie i wielkim poście: http://nowowiejski.ota.pl/images/tom1/472.jpg
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 326


« Odpowiedz #244 dnia: Marca 16, 2009, 22:05:23 pm »

To teraz może Panowie popatrzą na ceny świec woskowych :)

Który dokument zezwala na używanie obecnie na NOM "świec" olejowych?
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #245 dnia: Marca 16, 2009, 22:10:03 pm »

Liczyłem, że pan Lewita napisze coś innego, niż napisał...  ::) i zgłebiąć akurat tej wiedzy za bardzo nie mam zamiaru.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #246 dnia: Marca 17, 2009, 01:52:58 am »

To teraz może Panowie popatrzą na ceny świec woskowych :)

Który dokument zezwala na używanie obecnie na NOM "świec" olejowych?
Tu Pan ma opis jak się ma sprawa http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/14/18.htm

Co do cen, to nie rozumiem... przecież jeśli chodzi o kult Boży można poczynić wydatki...
Biskup koloczeński napisał kiedyś do biskupa zagrzebskiego w odpowiedzi, gdy ten ostatni poradził się swemu metropolicie, czy można używać świec stearynowych: "Parsimoniae denique ubi de decore et magnificentia cultus divini et de gloria Dei promovenda quaestio est, rationem haberi haud convenire res ipsa loquitur"
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #247 dnia: Marca 17, 2009, 01:59:34 am »

Ja jestem przede wszystkim za tym, aby na oltarzu - rowniez do NOMu - byly w ogole swiece, ktore wygladaja jak swiece czyli bez zadnych napisow, symboli, krzyzykow, obrazkow i nie wiadomo czego jeszcze.
Hola hola - to by trzeba zakazać wielu pięknych świec, które jeszcze są używane choćby w Rzymie (widziałem na zdjeciach Mszy którą odprawiał kard. Grocholewski) :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #248 dnia: Marca 17, 2009, 18:53:54 pm »

@ emek
Szkoda, że nie zrobił Ksiądz zdjęć, ale postaram się odpowiedzieć
Proszę: :)


Jak mówiłem bok ma ok. 50 cm więc całość jest wielkości ok 1,5 m X 1,5 m



Rozpoznaje ktoś te przedmioty?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #249 dnia: Marca 17, 2009, 21:16:46 pm »

Pierwszy przedmiot to prawdopodobnie nakrycie na faldistorium.
drugi to juz nie wiem:)
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #250 dnia: Marca 17, 2009, 21:43:25 pm »

Czy wie ktoś może kiedy była obchodzona uroczystość Najśw. Imienia Jezus przed reformą św. Piusa X?
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #251 dnia: Marca 17, 2009, 22:20:33 pm »

Może ta druga bursa to z takim nakryciem na kielich jest od razu :D Coś mi się kojarzy, że gdzieś na necie widziałem coś takiego, ale nic nie mogę sobie przypomnieć
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #252 dnia: Marca 17, 2009, 22:38:27 pm »

Według mnie do tego czerwonego wkłada się kielich, a pod bursę patenę. I do szafy by się nie kurzyło. :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #253 dnia: Marca 18, 2009, 10:01:42 am »

Czy wie ktoś może kiedy była obchodzona uroczystość Najśw. Imienia Jezus przed reformą św. Piusa X?

W drugą niedzielę po Objawieniu Pańskim.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Rafał Maślanka
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #254 dnia: Marca 18, 2009, 12:45:20 pm »

A jakiego formularza używano w niedzielę pomiędzy Obrzezaniem a Objawieniem?
Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!