Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 08:47:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255498 razy)
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #2370 dnia: Grudnia 04, 2010, 20:31:15 pm »

Czy insygniarze trzymający mitrę i pastorał w KRR klękali/ją na czas przeistoczenia???
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2371 dnia: Grudnia 04, 2010, 20:39:26 pm »

Przepisy liturgiczne sa dla aktorow liturgii, ktorymi sa tylko duchowni i asymilowani. Swieccy z natury nie biora udzialu w liturgii wiec koncepcja "liturgiczne przepisy obowiazujace wiernych" jest tak samo spojna jak "sucha woda" albo "kwadratowe kolo".
otorz to. wiernym przez wieki wystarczylo kleczenie i rozaniec - i wielu z nich dochodzilo do swietosci. czy bylo to w takim razie bledne postepowanie wiernych...? ; P
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2372 dnia: Grudnia 04, 2010, 21:21:08 pm »

Czy w czasie KRR jest miejsce na odczytanie przez kapłana intencji mszalnej(tzn za kogo msza jest sprawowana)? Co mówią o tym rybryki?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2373 dnia: Grudnia 04, 2010, 21:29:54 pm »

Czy w czasie KRR jest miejsce na odczytanie przez kapłana intencji mszalnej(tzn za kogo msza jest sprawowana)? Co mówią o tym rybryki?

Nie mówią nic. Są dwa na to miejsca tradycją uświęcone - przed Mszą oraz na początku kazania.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2374 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:15:04 pm »

Tak robi ojciec Krzysztof u św. Benona w Warszawie. Ale ciekawe jak to było dawniej. Zdecydowana większość to były ciche msze. Więc intencja mszalna mogła być tylko wymieniana przed mszą albo nie wymieniano jej wcale. Np. w kaplicach FSSPX nidy nie słyszałem by kapłan głośno odczytał intencję mszalną.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2375 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:20:29 pm »

w niedziele przed suma odczytywano ( i odczytuje sie gdzieniegdzie nadal ): intencje mszalne ( czasem wraz z ofiarodawca i kwota ;) ) oraz zapowiedzi
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Taw
uczestnik
***
Wiadomości: 201


A dość już tych podziemnych ciuciubabek!

« Odpowiedz #2376 dnia: Grudnia 05, 2010, 01:24:59 am »

Z Mszalu korzystac nie musza, ale przeciez moga tam chyba byc przepisy odnoszace sie tez do wiernych?
Przepisy liturgiczne sa dla aktorow liturgii, ktorymi sa tylko duchowni i asymilowani. Swieccy z natury nie biora udzialu w liturgii wiec koncepcja "liturgiczne przepisy obowiazujace wiernych" jest tak samo spojna jak "sucha woda" albo "kwadratowe kolo".
A gdzie tak jest napisane, ze swieccy nie biora udzialu w liturgii? Albo, ze nie moga brac udzialu? Jaka jest podstawa teologiczna takiego stwierdzenia? Skoro wierny moze np. czytac czytania (zgodnie ze starozytna tradycja), to przeciez staje sie aktorem liturgii. Wiec logika nie stoi wg mnie na przeszkodzie, zeby mogl wykonywac ukolony.
Zapisane
"Jeżeli trwacie przy mojej nauce, jesteście naprawdę moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli."
"Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie."
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2377 dnia: Grudnia 05, 2010, 08:22:47 am »

Skoro wierny moze np. czytac czytania (zgodnie ze starozytna tradycja), to przeciez staje sie aktorem liturgii.
http://breviarium.blogspot.com/2008/02/reporta-z-mszy-w-w-radomu.html  choc takie rzeczy jak widac sie zdarzaja, to nie byly i - dzieki Bogu - nie sa stalym i powszechnym elementem celebracji mszy rzymskiej
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Taw
uczestnik
***
Wiadomości: 201


A dość już tych podziemnych ciuciubabek!

« Odpowiedz #2378 dnia: Grudnia 05, 2010, 11:56:08 am »

Skoro wierny moze np. czytac czytania (zgodnie ze starozytna tradycja), to przeciez staje sie aktorem liturgii.
http://breviarium.blogspot.com/2008/02/reporta-z-mszy-w-w-radomu.html  choc takie rzeczy jak widac sie zdarzaja, to nie byly i - dzieki Bogu - nie sa stalym i powszechnym elementem celebracji mszy rzymskiej
Ja mowie o NOM. I nie jestem za naduzyciami w jakimkolwiek rycie. Czy np. bicie sie w piers przez wiernych to udzial w liturgii, czy nie? Nie za bardzo rozumiem logike i spojnosc p. Fons Blaudi.
Zapisane
"Jeżeli trwacie przy mojej nauce, jesteście naprawdę moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli."
"Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie."
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2379 dnia: Grudnia 05, 2010, 12:45:40 pm »

Ja mowie o NOM.
a my z kolegą FB zdaje się mówimy o mszy rzymskiej


pierwotne pytanie brzmiało:
kiedy wierni powinni robic uklony, a kiedy kaplan ?
wierni mogą kłaniac się na Swięte Imiona, nie byla to jednak powszechna praktyka; kapłan - wtedy, gdy nakazuje mszał
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 12:49:00 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #2380 dnia: Grudnia 05, 2010, 13:19:48 pm »

Skoro wierny moze np. czytac czytania (zgodnie ze starozytna tradycja), to przeciez staje sie aktorem liturgii.
http://breviarium.blogspot.com/2008/02/reporta-z-mszy-w-w-radomu.html  choc takie rzeczy jak widac sie zdarzaja, to nie byly i - dzieki Bogu - nie sa stalym i powszechnym elementem celebracji mszy rzymskiej
O właśnie. Wiadomo czy w Radomiu się polepszyło? Jak się natknąłem na ten wpis dawno temu, to mnie aż zamurowało.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2381 dnia: Grudnia 05, 2010, 14:16:48 pm »

Ja mowie o NOM.
a my z kolegą FB zdaje się mówimy o mszy rzymskiej

Wlasnie. "Logika" NOMu jest dla mnie nieprzenikniona tajemnica (przy zalozeniu, ze istnieje).

Jezeli wierni powinni (musza, maja obowiazek, nakazuja im przepisy etc.) wykonywac pewne gesty podczas mszy, to niewykonywanie ich jest grzechem, co najmniej lekkim. Samo to wystarczy, by zdac sobie sprawe jakim absurdem jest obejmowanie wiernych rubrykami.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Taw
uczestnik
***
Wiadomości: 201


A dość już tych podziemnych ciuciubabek!

« Odpowiedz #2382 dnia: Grudnia 05, 2010, 14:31:44 pm »


pierwotne pytanie brzmiało:
kiedy wierni powinni robic uklony, a kiedy kaplan ?
wierni mogą kłaniac się na Swięte Imiona, nie byla to jednak powszechna praktyka; kapłan - wtedy, gdy nakazuje mszał

Na jakiej podstawie twierdzi Pan, zemoga? Zgodnie z OWMR maja chyba obowiazek (kwestia interpretacji tego zdania):
Cytuj
137. Wyznanie wiary śpiewa lub recytuje kapłan razem z ludem (por. nr 68). Wszyscy stoją.
Na słowa: I za sprawą Ducha Świętego itd. głęboko się pochylają, a w uroczystości Zwiastowania
i Narodzenia Pańskiego przyklękają.

Cytuj
FB:
Jezeli wierni powinni (musza, maja obowiazek, nakazuja im przepisy etc.) wykonywac pewne gesty podczas mszy, to niewykonywanie ich jest grzechem, co najmniej lekkim. Samo to wystarczy, by zdac sobie sprawe jakim absurdem jest obejmowanie wiernych rubrykami.
A jak to wyglada w KRR? Czt tam wierni maja jakies obowiazki? I czy ich niewykonanie jest objete grozba popelnienia grzechu? Na przyklad, czy wierny musi ukleknac na przeistoczenie? A jesli tego nie zrobi, czy jest przepis, ktory mowi, ze popelnia grzech?
Zapisane
"Jeżeli trwacie przy mojej nauce, jesteście naprawdę moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli."
"Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie."
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2383 dnia: Grudnia 05, 2010, 14:38:02 pm »

A jak to wyglada w KRR? Czt tam wierni maja jakies obowiazki? I czy ich niewykonanie jest objete grozba popelnienia grzechu? Na przyklad, czy wierny musi ukleknac na przeistoczenie? A jesli tego nie zrobi, czy jest przepis, ktory mowi, ze popelnia grzech?

Nie. KRR jest spojny : przepisy liturgiczne wynikaja z teologii liturgii, nie ma w nich nic z konstruktywizmu (lex credendi lex orandi). Przepisy liturgiczne dotycza "wykonujacych" i "asystujacych" czyli celebransa, asyste - w tym ministrantow - oraz duchowienstwo w chorze. Wierni moga robic co chca w granicach okreslonych zwyczajem i zdrowym rozsadkiem.
Nieprzyklekniecie na przeistoczenie moze byc grzechem z powodu braku szacunku lub wiary wobec Rzeczywistej Obecnosci, ale nie z powodu zlamania przepisow. Odwrotnie niz niewykonanie pewnych gestow przez celebransa lub asyste. I de facto, na mszach tradycyjnych na ktorych bywam czesto na przeistocznenie nie kleka jakies 10 do 15 % wiernych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2384 dnia: Grudnia 05, 2010, 14:55:24 pm »

Zgodnie z OWMR maja chyba obowiazek

wydaje mi sie, ze duchowni musza, a wierni moga. ale nie wiem co dokladnie autor mial na mysli :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 16:36:44 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!