Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:46:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243094 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #225 dnia: Marca 15, 2009, 20:43:27 pm »

1) Kiedy i w jakich okolicznościach używa się w KRR świec wykonanych z wosku pszczelego?
2) Co to jest Antepedium?
3) Co to jest i do czego służy Stola Latior?
4) Co to jest i do czego służy Planeta Plicatta?
1) Strona mensy ołtarzowej znajdująca się "przed stopami" celebransa oraz zdobiona zasłona ją zakrywająca. Tu http://www.gdansk.dominikanie.pl/galeria/18.jpg to zielone to jest właśnie antepedium.

2 i 3) W okresach pokutnych diakon i subdiakon nie zakładali na siebie dalmatyki i tunicelli (szaty radosne) tylko planetae plicatae czyli dosł. ornaty zwinięte (ale raczej po prostu ucięte). W czasie wykonywania posług (subdiakon w czasie czytania lekcji i diakon w czasie czyt. ewangelii oraz w czasie posługi przy ołtarzu) mieli przekładane ornaty przez ramię, jednak ze względu na sztywność nie robiono tego w nowszych czasach, tylko zamiast tego używali szerszej stuły (stola latior) która przypomina złożony ornat i nie ma krzyży. Dalmatyk i tunicelli fioletowych używano tylko poza okresami adwentu i wielkiego postu a czarnej w wielki piątek. Ten wielowiekowy zwyczaj zniósł Pana ulubiony papież Jan XXIII (w Mszale z 1962 jest napisane, że nie używa się ornatów zwiniętych i stuł szerszych).
Fotki:

używano tego w Wielki Piątek



Mam pytanie, szczególnie do Pana Antiquus Ordo: Czy FSSP ma indult na używanie ornatów złożonych? Zastanawia mnie bowiem to zdjęcie:
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #226 dnia: Marca 15, 2009, 21:33:45 pm »

1) Kiedy i w jakich okolicznościach używa się w KRR świec wykonanych z wosku pszczelego?
2) Co to jest Antepedium?
3) Co to jest i do czego służy Stola Latior?
4) Co to jest i do czego służy Planeta Plicatta?
1) Strona mensy ołtarzowej znajdująca się "przed stopami" celebransa oraz zdobiona zasłona ją zakrywająca. Tu http://www.gdansk.dominikanie.pl/galeria/18.jpg to zielone to jest właśnie antepedium

No dobrze, ale moje pytanie numer 1 dotyczyło kwestii używania podczas KRR świec wykonanych z wosku pszczelego a nie antepedium  :)
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #227 dnia: Marca 15, 2009, 22:22:41 pm »

Przepraszam... pomyliły mi się numerki... odpowiadam na pyt 1) w KRR świec z wosku pszczelego powinno się używać zawsze.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2009, 22:26:22 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #228 dnia: Marca 15, 2009, 22:48:22 pm »

Czy dobrze zrozumiałem, że podczas jednej Mszy diakon i subdiakon używali obydwu szat? Podczas czytania i posługi przy ołtarzu szerokiej stuły, a kiedy indziej zwiniętych ornatów? Czy to znaczy, że przed czytaniami się przebierali?
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #229 dnia: Marca 15, 2009, 23:07:43 pm »

1) w KRR świec z wosku pszczelego powinno się używać zawsze.

A to jest jakiś nakaz w Rubrykach z 1960 r. czy tylko zwykły starodawny zwyczaj, że w KRR powinno się używać zawsze świec wykonanych z wosku pszczelego? tak dociekam bowiem ta kwestia świec mnie ostatnio bardzo zaciekawiła, otóż rozmawiałem z moją babcią i ona dobrze pamięta, że w czasach przedsoborowych używano najczęściej do mszy św. takich właśnie świec wykonanych z wosku pszczelego a nie takich jak się współcześnie używa na KRR, i ona się temu bardzo dziwi, więc sam nie znając na to pytanie odpowiedzi nie bardzo wiem jak to jej wyjaśnić.Obawiam się, że świece z wosku pszczelego na KRR to obecnie zjawisko znikome, sam bowiem tylko w dwóch miejscach podczas uczestnictwa w KRR spotkałem się z takimi świecami, raz w Oratorium w Londynie a drugi raz w kościele seminaryjnym FSSPX w Econe, gdzie jak się dowiedziałem używa się tylko i wyłącznie świec z wosku pszczelego.



Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #230 dnia: Marca 15, 2009, 23:33:33 pm »

@Edi
Wg mnie dobrze, ale na wszelki wypadek przytoczę cytat z Rubricae generales Missalis, żeby czasem nie było tak, że ma Pan na myśli coś innego niż ja: "In diebus vero jejuniorum (praeterquam in Vigliis Sanctorum), et in Dominicis et Feriis Adventus et Quadragesimae ac in Vigilia Pentecostes ante Missam (exceptis Dominica Gaudete, etiam si ejus Missa infra Hebdomadam repetatur, et dominica Laetare, Vigilia Nativitatis Domini, Sabbato Sancto in benedictione Cerei et in Missa, ac in Quatuor Temporibus Pentecostes), item in benedictione Candelarum, et Processione in die Purificationis beatae Mariae, et in benedictione Cinerum, ac benedictione Palmarum, et Processione: in Cathedralibus et praecipuis Ecclesiis utuntur Planetis plicatis ante pectus: quam Planetam Diaconus dimittit cum lecturus est Evangelium, eaque tunc super sinistrum humerum super stolam complicatur: aut ponitur aliud genus Stolae latioris in modum Planetae plicatae; et facta Communione resumit Planetam, ut prius. Similiter Subdiaconus dimittit eam cum lecturus est Epistolam quam legit in Alba, et ea finito, osculataque Celebrantis manu, Planetam resumit, ut prius.
In minoribus autem Ecclesiis, praeditis diebus jejuniorum Alba tantum amicti ministrant: Subdiaconus cum Manipulo, Diaconus etiam cum Stola ab humero sinistro pendente sub dexterum."

@ Giovanni_23
U abp Nowowiejskiego stoi, że tylko świec woskowych można używać http://nowowiejski.ota.pl/images/tom1/473.jpg Nie wydaje mi się żeby później to zmieniono,  a w Mszale nic o tym nie ma.
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #231 dnia: Marca 16, 2009, 00:17:19 am »

U abp Nowowiejskiego stoi, że tylko świec woskowych można używać http://nowowiejski.ota.pl/images/tom1/473.jpg Nie wydaje mi się żeby później to zmieniono,  a w Mszale nic o tym nie ma.

To dlaczego w takim razie nawet w samej Tradycji obecnie nie jest to przestrzegane? czy aby Nowy Kodeks Rubryk z 1960 tego nie zniósł razem z wieloma innymi rzeczami? Głowy nie dam ,bo kiedyś coś na ten temat czytałem ale nie pamiętam już zbyt dokładnie ,ale raczej obstawiam, że zniósł to Nowy Kodeks Rubryk Jana XXIII bo jakoś mi się nie chce wierzyć ,że ten nakaz jest w samej Tradycji nagminnie olewany!
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #232 dnia: Marca 16, 2009, 00:21:28 am »

Do nowej Mszy też powinny być świece woskowe, ale dopuszczone są tez oliwne. To po prostu odniesienie do używania przedmiotów estetycznych i naturalnych (podobnie jak szaty liturgiczne powinny być z naturalnych materiałów).

Co do stoli i plicaty - tak, przebierali się
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2009, 00:31:43 am wysłana przez Caesar » Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #233 dnia: Marca 16, 2009, 00:30:48 am »

To dlaczego w takim razie nawet w samej Tradycji obecnie nie jest to przestrzegane? czy aby Nowy Kodeks Rubryk z 1960 tego nie zniósł razem z wieloma innymi rzeczami? Głowy nie dam ,bo kiedyś coś na ten temat czytałem ale nie pamiętam już zbyt dokładnie ,ale raczej obstawiam, że zniósł to Nowy Kodeks Rubryk Jana XXIII bo jakoś mi się nie chce wierzyć ,że ten nakaz jest w samej Tradycji nagminnie olewany!
Nie jestem pewien tego jak wygląda dokładnie sprawa świec, natomiast np. całowanie ręki celebransa i podawanych/odbieranych przedmiotów, o którym mówią rubryki Mszału z 1962 (proszę choćby pobieżnie przejrzeć Ritus Servandus) na wielu mszach w KRR nie występuje.

@ Caesar
Mimo wszystko obawiam się, że przepisy przedsoborowe wymagały użycia wosku (ew. może parafiny), ale stearyna i sztuczne oleje IMHO odpadają ze względów prawnych.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #234 dnia: Marca 16, 2009, 00:33:58 am »

Toż to ja miałem na myśli
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #235 dnia: Marca 16, 2009, 08:20:08 am »

U abp Nowowiejskiego stoi, że tylko świec woskowych można używać http://nowowiejski.ota.pl/images/tom1/473.jpg Nie wydaje mi się żeby później to zmieniono,  a w Mszale nic o tym nie ma.

To dlaczego w takim razie nawet w samej Tradycji obecnie nie jest to przestrzegane? czy aby Nowy Kodeks Rubryk z 1960 tego nie zniósł razem z wieloma innymi rzeczami?

:DDD
Nie demonizujmy reformy rubryk! :-)

Oprócz rubryk Caeremoniale Episcoporum, kwestię zawartości świecy w świecy regulowały dekrety Świętej Kongregacji Obrzędów. Coś poluzowano pod koniec lat 50-tych, ale nie mam pod ręką, więc nie mogę sprawdzić. W każdym razie świece łojowe przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu dopuszczono w 1698 roku (6 świec woskowych + 6 łojowych), a wiek później zniesiono. Odpowiedź S.R.C. z 1904 r. wymagała dwóch świec ołtarzowych z czystego wosku pszczelego, pozostałe powinny zawierać min. 50% wosku. Niektórzy misjonarze mieli pozwolenie tejże Kongregacji na świece wykonane ze spermacetu (półpłynna substancja z cielska kaszalota).
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2009, 10:46:49 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #236 dnia: Marca 16, 2009, 12:22:51 pm »

@ Bartek
Oczywiście ma Pan rację, nie mniej jednak warto przypomnieć dlaczego Stolica Apostolska udzielała takich indultów. Wosk i oliwa z oliwek były bardzo drogie i niedostępne w niektórych rejonach świata. Np. w wiecznej lampce powinna się palić oliwa z oliwek, jeśli jest ona niedostępna, to kongregacja pozwoliła na używanie innych olejów roślinnych, a później także światła elektrycznego. W dzisiejszych czasach, gdy oliwę z oliwek można dostać prawie wszędzie nie widzę osobiście przesłanek ku temu, by używać czegoś innego. Tak samo ze świecami woskowymi - u nas pszczółek pod dostatkiem, to i świec woskowych powinno się używać.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #237 dnia: Marca 16, 2009, 12:30:32 pm »

Np. w wiecznej lampce powinna się palić oliwa z oliwek, jeśli jest ona niedostępna, to kongregacja pozwoliła na używanie innych olejów roślinnych, a później także światła elektrycznego.
Czy czasem ten indult nie był na czas wojny?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #238 dnia: Marca 16, 2009, 13:01:51 pm »

może i był, w każdym razie lampki elektryczne są dozwolone według prawa, niestety nie pamiętam jaki to dokument reguluj- ale na pewno tutejsi specjaliści wiedzą dokładnie:)
Zapisane
+++
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #239 dnia: Marca 16, 2009, 14:30:11 pm »

Np. w wiecznej lampce powinna się palić oliwa z oliwek, jeśli jest ona niedostępna, to kongregacja pozwoliła na używanie innych olejów roślinnych, a później także światła elektrycznego.
Czy czasem ten indult nie był na czas wojny?
Tak jest, został wprowadzony dekretem Św. Kongregacji obrzędów z 23. listopada 1916 r.
może i był, w każdym razie lampki elektryczne są dozwolone według prawa, niestety nie pamiętam jaki to dokument reguluj- ale na pewno tutejsi specjaliści wiedzą dokładnie:)
Jeśli chodzi o przepisy przedsoborowe, to (posługuję się angielskim tłumaczeniem):
Can. 1271 CIC: "At least one lamp should burn night and day before the tabernacle in which the Blessed Sacrament is kept. It should be fed with olive oil or bees wax. Where olive oil is not easily obtainable the Bishop may allow the use of other oils, which should as far as possible be vegetable oils"

Jeśli zaś o posoborowe, to w Polsce:
KOMUNIA ŚWIĘTA I KULT TAJEMNICY EUCHARYSTYCZNEJ
POZA MSZĄ ŚWIĘTĄ

WPROWADZENIE TEOLOGICZNE I PASTORALNE
pkt 12
Na podstawie powyższych uprawnień Konferencja Episkopatu Polski postanawia:
a) Na tabernakulum, w którym się przechowuje Najświętszy Sakrament, należy umieścić symbole eucharystyczne; nie jest konieczne konopeum.
b) Biorąc pod uwagę warunki krajowe oraz utrwalony już zwyczaj, Konferencja Episkopatu Polski pozwala na stosowanie światła elektrycznego w wiecznej lampce.
Zapisane
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!