Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:38:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243450 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #210 dnia: Marca 12, 2009, 19:25:25 pm »

Czas zatem na kolejny zestaw pytań liturgicznych :) Tym razem pytania dotyczą Rytu Ambrozjańskiego :
A'propos Rytu Ambrozjańskiego - czy to prawda (a można znaleźć takie informacje w sieci), że w tym rycie Wielki Post zaczyna się w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej? I jeśli tak - to czym jest to spowodowane?
Oczywiście, można o tym przeczytać np. tutaj
http://www.newliturgicalmovement.org/2008/02/ambrosian-lent-i-intruductory-overview.html
Ja widzę tu wpływ bizantyjskiej tradycji, gdzie post zaczyna się od kathare deutera czyli dosł czystego poniedziałku. Po prostu niedziela jest jeszcze z wiadomych względów dniem świątecznym, a od poniedziałku zaczynamy pościć.

Dodam jeszcze że mówienie, iż Post zaczyna się po Środzie Popielcowej może wprowadzać w błąd, gdyż w rycie ambrozjańskim nie ma środy popielcowej. Po prostu zaczyna się od I niedzieli wielkiego postu.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2009, 19:37:26 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Konserwa
adept
*
Wiadomości: 16

« Odpowiedz #211 dnia: Marca 13, 2009, 11:22:40 am »

Moje pierwsze zderzenie z mszalikiem, więc pytania na pewno trywialne ;D
Rozumiem, że 3. Niedziela Wielkiego postu, jako święto I klasy jest ważniejsza niż wypadające 15 marca wspomnienie św. Klemensa Marii Dworzaka (3 klasy), czy w związku z tym nie stosuje się żadnych modlitw z tego dnia?
A jak ma się sprawa w środę po 3. Niedzieli (3 kl.) gdy wypadnie wspomnienie św. Patryka (również 3 kl.) oraz św. Jana Sarkandra ?

Dziękuję za odpowiedź
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #212 dnia: Marca 13, 2009, 11:47:33 am »

Rozumiem, że 3. Niedziela Wielkiego postu, jako święto I klasy jest ważniejsza niż wypadające 15 marca wspomnienie św. Klemensa Marii Dworzaka (3 klasy), czy w związku z tym nie stosuje się żadnych modlitw z tego dnia?
Oczywiście, że jest ważniejsza :P nie, nie kommemoruje się wspomnienia św. Klemensa.

A jak ma się sprawa w środę po 3. Niedzieli (3 kl.) gdy wypadnie wspomnienie św. Patryka (również 3 kl.) oraz św. Jana Sarkandra ?
Wspomnienia św. Patryka i św. Jana Sarkandra wypadają we wtorek. Msza z ferii Wielkiego Postu, kommemoracja św. Patryka i św. Jana.(dodatkowe oracje sekrety i pokomunie)

W korzystaniu z mszalika pomoże Panu kalendarz http://sanctus.pl/index.php?grupa=1&podgrupa=364&doc=309 :)
Zapisane
Konserwa
adept
*
Wiadomości: 16

« Odpowiedz #213 dnia: Marca 13, 2009, 12:22:36 pm »

Rzeczywiście, wtorek, źle do kalendarza spojrzałem. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A jeżeli przy kommemoracjach są przewidziane inne msze to z nich też się czerpie części zmienne czy tylko z mszy dnia? (tutaj wtorek po 3. niedzieli)?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #214 dnia: Marca 13, 2009, 12:39:25 pm »

Rzeczywiście, wtorek, źle do kalendarza spojrzałem. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A jeżeli przy kommemoracjach są przewidziane inne msze to z nich też się czerpie części zmienne czy tylko z mszy dnia? (tutaj wtorek po 3. niedzieli)?
Wszystkie teksty są z ferii wielkiego postu, tylko że po oracji z ferii następują oracje z św. Patryka i św. Jana Sarkandra. Tak samo jest przy sekrecie i pokomunii. Wszystko pozostałe bez zmian tzn. z ferii.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #215 dnia: Marca 14, 2009, 10:35:54 am »

Spotkałem się z zaskakującą (dla mnie) budową laudesów. Otóż po antyfonach zapisane są wersety... i tak pięć razy, nawet antyfona ad Benedictus ma po sobie werset. Odszukałem te antyfony w brewiarzu przedsoborowym. Używano ich podczas II nieszporów Nawrócenia św. Pawła. Jednak wersetów tam nie ma.

To bez wątpienia fragment oficjum na czerwcowe wspomnienie św. Pawła Apostoła. Zaledwie kilka oficjów o świętych było może do XVI-XVII w. (?) ozdobionych takimi antyfonami z wersetem, również w Matutinum. W XIV-w. antyfonarzu dominikańskim z Poissy wyglądało to tak:
http://www.lib.latrobe.edu.au/MMDB/Images/Poissy/FOL_284V.htm
Co ciekawe, werset śpiewa się w tonie psalmowym (zaczynając od incipitu).

Wskazówkę wykonawczą znajdujemy w Ordinarium bł. Humberta z Romans, piątego generała zakonu dominikańskiego w rubryce dot. uroczystości Nawrócenia św. Pawła (pkt. 330), czyli chronologicznie pierwszego święta roku liturgicznego, w którym owe wersety stosowano:
„Post psalmum versus ante antiphonam dicatur et hoc in consimilibus observetur”.
Czyli miejsce wersetu jest po psalmie – zaraz po „in saecula saeculorum. Amen”, a przed powtórzeniem antyfony.

Doczytałem jeszcze, że dobór oficjów, które posiadają antyfony z wersetami, mógł nie być przypadkowy. W rozumieniu scholastycznym pewna grupa zbawionych oprócz wiecznego zjednoczenia z Bogiem (merces aurea) będzie się cieszyć szczęściem szczególnym (aureola). Nagrody tej dostąpią bądź ze względu na chwałę, jaka spotkała ciało, bądź ze względu na zasługi dzieła dokonanego – tradycyjnie zaliczano tu trzy rzędy świętych: dziewice, męczenników i doktorów Kościoła. W książce P. Buc, J. Le Goff: L'ambiguïté du Livre: prince, pouvoir, et peuple dans les commentaires de la Bible au Moyen Age s. 154 (jest na books.google.com) spotkałem się ze stwierdzeniem z jakiejś postylli, że dlatego właśnie, niby aureolami, przyozdobiono wersetami antyfony trzech oficjów: Nawrócenia św. Pawła (również we wspomnienie 30.VI), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny „w niektórych obrządkach” (hmm... ja akurat nie znam żadnego, ale specjalnie nie szukałem) oraz w uroczystość św. Wawrzyńca (tu OK).
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2009, 12:11:55 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #216 dnia: Marca 14, 2009, 12:27:31 pm »

Molte gracie!!! Czy mógłby Pan jeszcze napisać nazwę tego święta po łacinie? Czy to może będzie commemoracione sancti pauli ? Wtedy spróbowałbym ją dopasować do zbioru abrewiatur, tworzącego tajemniczą rubrykę  ;D Może wtedy ją rozczytam i podam tutaj jako ciekawostkę :) Imię Pawła Apostoła rzeczywiście się tam pojawia, a wcześniejsze oficjum nosi tytuł: In vigilia apostolorum petri et pauli. Ma I i II nieszpory, oraz laudesy. A później jest tajemnicze święto z wersetami, posiadajace, poza wklejonymi laudesami, antyfonę ad Magnificat i... prawdopodobnie oktawę, w której też wykorzystuje się antyfonę z wersetem.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #217 dnia: Marca 14, 2009, 13:36:25 pm »

Hmm... I „tajemnicze święto” nie ma Matutinum? W takim razie zamiast tytułu lub w jego obrębie spodziewałbym się rubryki z odwołaniem do strony/oficjum, skąd wziąć antyfony i responsoria Matutinum. Sama nazwa: tak, in commemoracione (zamiast „com” może stać znak podobny do arabskiej dwójki, albo jakieś litery ze środka wylecą ponad wyraz, w skrajnych wypadkach zostanie "cone" ;-)) sancti/beati Pauli Apostoli (abrew. Apli), choć to nie komemoracja w dzisiejszym znaczeniu, bo święto to miało ryt przynajmniej półzdwojony, więc może być i sollemnitas, i festivitas, i festum... 

Czy antyfonarz ów posiada kalendarz?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Konserwa
adept
*
Wiadomości: 16

« Odpowiedz #218 dnia: Marca 14, 2009, 13:51:10 pm »

Wszystkie teksty są z ferii wielkiego postu, tylko że po oracji z ferii następują oracje z św. Patryka i św. Jana Sarkandra. Tak samo jest przy sekrecie i pokomunii. Wszystko pozostałe bez zmian tzn. z ferii.

Dziękuję Panu raz jeszcze:)
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #219 dnia: Marca 14, 2009, 14:08:57 pm »

W całym antyfonarzu com skracane jest przez znak umowny przypominający odwrócone C z pogrubioną laseczką górną i zmiejszoną dolną.

Odwrócona dziewiątka, taka malutka, występuje w nowożytnych dodatkach na końcu wyrazów. Co oznacza nie potrafię powiedzieć.

Kalendarza brakuje bo kodeks nie ma początku ani końca, zniszczeniu uległo też kilkanaście kart z wewnątrz, a nowozytni właściciele powklejali karty papierowe, przez co niektóre średniowieczne oficja są podzielone  :'(

"Tajemnicze święto" nie ma tekstów matutinum, a informacje do nich kryją się zapewne w rubrykach, tylko te są tak nasycone abrewiacjami i ligaturami, że ich odczytanie jest dla mnie dość skomplikowane i czasochłonne, ale na tym cała paleograficzna zabawa polega :)

Całość wygląda tak (przepraszam, wiem, że miejscami jest bez sensu):

Antiphona pre dominica (?) cum suo _____________________ dicitur in commemoracione sancti pauli _______________________________ non hunc ecclesiam (????) sancti pauli dicant antiphona: Iuravit dominus cum antiphoni et psalmi de apostolis. Hymnus: Aurea luce ianitor celi. Sit trinitati.

[Ant. ad Magnif.] Hodie symon petrus ascendit crucis patibulum alleluia hodie clavicularius regni [f. 97r] gaudens migravit ad christum hodie paulus apostolus lumen orbis terre inclinato capite pro christi nomine martirio coronatus est alleluia. Magnificat.

[nie ma tekstów matutinum !!]

Ad laudes:  [tak jak wklejałem... a później]:


______________________________________ per octavam antiphona: Gloriosi princeps terre cum versus (??): Constitues dicitur ad Magnificat et antiphona:  Petrus apostolus cum versus: In omnem (???) dicitur ad Benedictus

Gloriosi principes terre quomodo in vita sua dilexerunt se ita et in morte non sunt separate. Euouae.
Petrus apostolus et paulus doctor gentium ipsi nos docuerunt legem tuam domine. Euouae.

Niżej są pierwsze nieszpory de sancto iohanne .
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2009, 14:15:14 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #220 dnia: Marca 14, 2009, 14:19:05 pm »

9 chyba oznacza tam "ur" np. osculat9 = osculatur ? jest całowany...
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #221 dnia: Marca 14, 2009, 14:29:23 pm »

Dziewiątka na końcu wyrazu to raczej -us. Szkoda, że nie ma Pan możliwości umieszczenia zdjęć...
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #222 dnia: Marca 14, 2009, 14:51:51 pm »

Szczerze mówiąc, to nawet jakbym mógł wklejać zdjęcia, to chyba bym tego nie zrobił, bo  od razu wszystkoby Pan rozczytał i mógłby tu wpisać. A czym ja bym się wtedy zajmował... Wolę pytać tylko jak nie mogę czegoś znaleźć u Harpera, Pikulika i Nowowiejskiego (jakbym się nie bał pana AO to dodałbym Nadolskiego), albo gdy nie mam pewności, czy ich dobrze rozumiem (tak było z zakręconymi responsoriami, przez przykład "różnic w budowie" zamieszczonym w "Wykładzie liturgji").

Na koniec jak zwykle pięknie dziękuję i zapewniam o modlitwie (za dobroczynców :)  )
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #223 dnia: Marca 14, 2009, 15:34:06 pm »

i zapewniam o modlitwie (za dobroczynców :)  )

Z serca dziękuję!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #224 dnia: Marca 15, 2009, 18:43:51 pm »

1) Kiedy i w jakich okolicznościach używa się w KRR świec wykonanych z wosku pszczelego?
2) Co to jest Antepedium?
3) Co to jest i do czego służy Stola Latior?
4) Co to jest i do czego służy Planeta Plicatta?
Zapisane
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!