Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 08:26:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 146 147 [148] 149 150 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255485 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2205 dnia: Września 10, 2010, 18:13:13 pm »

Różne wydania Brewiarza Monastycznego z XVIII wieku znajdzie Pan na http://books.google.com (hasło: monasticum).

Pełne oficjum tegoż brewiarza (wersja sprzed reform trydenckich) na każdy dzień dostępne jest na stronie:
http://divinumofficium.com/cgi-bin/horas/officium.pl
(z drugiej listy u dołu wybrać "pre-Trident Monastic")

Można również podziwiać zdigitalizowane benedyktyńskie księgi do śpiewu oficjum z końca X wieku:
http://www.e-codices.unifr.ch/de/description/csg/0390
http://www.e-codices.unifr.ch/de/description/csg/0391
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2010, 18:15:33 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #2206 dnia: Września 12, 2010, 18:40:36 pm »

Jak się ma głęboki ukłon czyniony przez celebransa, bądź koncelebrans, czy też księdza nie koncelebrującego wychodzącego proklamować Ewangelię (pomijając fakt czy powinien ją czytać) do ołtarza. Najczęściej wykonują go do ołtarza, a starsi księża do tabernakulum, czyżby jakaś reguła przed CVII. Proszę o odp. w jaką stronę (tabernakulum czy ołtarz)i czy  powinien być wykonany ukłon obecni?? Czy wykonywano kiedyś taki ukłon?? Z góry dziękuje :).
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2207 dnia: Września 12, 2010, 18:49:20 pm »

Obecnie (w ZFRR): co parafia to zwyczaj. Utarły się trzy praktyki: skłon do ołtarza, celebransa bądź tabernakulum. Kwestię tę podejmuje "Ceremoniał Wspólnoty Parafialnej", jednak jej nie rozstrzyga. Idąc logicznie za "Ceremoniałem biskupim", który nakazuje temu, kto ma proklamować Słowo Boże, uczynić skłon do biskupa (nie pamiętam czy zawsze, czy tylko przechodząc przed nim - to istotna kwestia), co można także zastosować w Mszy świętej celebrowanej przez prezbitera. W ZFRR dużą rolę gra też układ prezbiterium i relacja między amboną, ołtarzem, tabernakulum, a miejscem przewodniczenia.
Zapisane
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #2208 dnia: Września 12, 2010, 18:54:53 pm »

Czy w mszy z asystą "pocałunek pokoju" powinien powędrować między wszystkimi obecnymi w prezbiterium ministrantami (poza np. ceroferariuszami z pochodniami o ile są takowi)?

Byłbym także wdzięczny gdyby ktoś z Państwa odpowiedział również na poprzednie zadane w tym wątku przeze mnie pytniae;
Cytuj
Czy w trakcie mszy cichej powinno się będąc w pozycji klęczącej wykonywać wszystkie pokłony na "Iesu Christe", "Oremus", w trakcie Gloria, Credo itd. czy też nie są one obowiązkowe (przynajmniej dla usługującego)?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2209 dnia: Września 12, 2010, 19:12:24 pm »

Ministrant, jeśli klęczy, nie wykonuje tych skłonów. Dla wiernych - dowolnie, według uznania :)
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2210 dnia: Września 12, 2010, 19:44:03 pm »

W reprincie mszalika Benedyktynów Tynieckich po drodze krzyżowej  na str. 1457 znajduje się taka uwaga:

"Nie ma obowiązku odmawiania pacierzy na intencję Ojca św."

Czy ktoś może mnie oświecić, dlaczego tam się znalazło to zdanie? Pytam, bo znajoma osoba ma z tego powodu wątpliwości co do "prawomyślności" tego mszalika :-)
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2010, 19:46:54 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2211 dnia: Września 12, 2010, 20:18:12 pm »

W necie jest amerykańskie wydanie Raccolty z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Tam powinno być to wyjaśnione (w moim mszaliku z 1931 r. nie ma już tego pacierza).

Wyjaśnienie jednostek:
1 pacierz = 1 Pater noster + 1 Ave Maria + 1 Gloria Patri
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2010, 20:23:07 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #2212 dnia: Września 12, 2010, 22:21:15 pm »

Ministrant, jeśli klęczy, nie wykonuje tych skłonów. Dla wiernych - dowolnie, według uznania :)
Ceremoniał Parafialny abp. Nowowiejskiego mówi coś zgoła przeciwnego ;)

Czy w mszy z asystą "pocałunek pokoju" powinien powędrować między wszystkimi obecnymi w prezbiterium ministrantami (poza np. ceroferariuszami z pochodniami o ile są takowi)?
Pocałunek pokoju otrzymują Ci którzy są w chórze, a ponieważ ministranci korzystają z praw duchowieństwa (są duchownymi fictione iuris) to otrzymują pocałunek pokoju, są okadzani przez diakona itd. Trzeba jednakże podkreślić, że świeccy korzystają z praw duchownych TYLKO dlatego, że tychże duchownych zastępują. Stąd też jest czymś nagannym przebywanie świeckich w prezbiterium, którzy nic nie robią, tylko paradują w sutannach i komżach, żeby było bardziej pomponiarsko. Stąd też podczas Mszy solennej w stallach powinni zasiadać w czasie pocałunku pokoju tylko krucyfer i turyfer - nikt więcej.

Dziwię się, skąd wziął się u Pana cudzysłów. Mógłby Pan to wyjaśnić?

Mam też takie oto pytanie: Dlaczego w Wielki Czwartek umywa się nogi dwunastu osobom, a nie trzynastu? Rubryki znam, pytam czy ktoś może natknął się na wyjaśnienie w czym przeszkadzała ta jedna osoba :P
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2213 dnia: Września 12, 2010, 23:03:34 pm »

W reprincie mszalika Benedyktynów Tynieckich po drodze krzyżowej  na str. 1457 znajduje się taka uwaga:

"Nie ma obowiązku odmawiania pacierzy na intencję Ojca św."

Czy ktoś może mnie oświecić, dlaczego tam się znalazło to zdanie? Pytam, bo znajoma osoba ma z tego powodu wątpliwości co do "prawomyślności" tego mszalika :-)

Pogratulowac znajomych  ::)

Tak na czuja, to zdanie moze oznaczac, ze odpust przywiazany jest do danego nabozenstwa (tu : Drogi krzyzowej) jako takiego, bez koniecznosci odmawiania modlitw ad mentem S.P.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2214 dnia: Września 12, 2010, 23:28:05 pm »

Tak na czuja, to zdanie moze oznaczac, ze odpust przywiazany jest do danego nabozenstwa (tu : Drogi krzyzowej) jako takiego, bez koniecznosci odmawiania modlitw ad mentem S.P.

Na to wyglada - w Raccolcie, którą polecił p. Bartek powyżej, naisane jest, że odpust można uzyskać odprawiając Drogę Krzyżową jako taką w "oficjalnym" miejscu, Natomiast np. chorzy mogą odprawić w domu i też uzyskać ten sam odpust, ale pod dodatkowymi warunkami, do których się m.in. zalicza pacierz w intencji papieża.

A znajoma kupiła ten mszalik za moją radą w księgarni Te Deum, więc muszę ją teraz upewnić, że to jest w 110% OK. ;)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #2215 dnia: Września 13, 2010, 06:44:18 am »

Ministrant, jeśli klęczy, nie wykonuje tych skłonów. Dla wiernych - dowolnie, według uznania :)
Ceremoniał Parafialny abp. Nowowiejskiego mówi coś zgoła przeciwnego ;)
Tak też mi się wydawało.  :) Skoro należy wykonywać w pozycji klęczącej skłon np. na Gloria Patri po Psalmie 43 (czyli na imiona Trzech Osób Boskich) to dlaczego miałby istnieć zakaz wykonania gestu rewerencji np. na Imię Jezusa.

Dziwię się, skąd wziął się u Pana cudzysłów. Mógłby Pan to wyjaśnić?
Chodziło mi o to, że aktualnie nie jest to przecież prawdziwy pocałunek a jego okrojona wersja.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2216 dnia: Września 13, 2010, 08:03:46 am »

Ministrant, jeśli klęczy, nie wykonuje tych skłonów. Dla wiernych - dowolnie, według uznania :)
Ceremoniał Parafialny abp. Nowowiejskiego mówi coś zgoła przeciwnego ;)
Tak też mi się wydawało.  :) Skoro należy wykonywać w pozycji klęczącej skłon np. na Gloria Patri po Psalmie 43 (czyli na imiona Trzech Osób Boskich) to dlaczego miałby istnieć zakaz wykonania gestu rewerencji np. na Imię Jezusa.

O, nie czytałem tego fragmentu. W takim razie źle byłem uczony w tamtym roku - mówiono, że jak się klęczy to nigdy nie wykonuje się żadnych skłonów, bo to dublowanie znaków i przesadna egzaltacja (naleciałość gallikańska), a wyjątkiem tutaj jest tylko Confiteor ministranta w czasie modlitw u stopni ołtarza ---> twarda szkoła niemiecka, wiadomo :)

Dziwię się, skąd wziął się u Pana cudzysłów. Mógłby Pan to wyjaśnić?
Chodziło mi o to, że aktualnie nie jest to przecież prawdziwy pocałunek a jego okrojona wersja.
[/quote]

Pocałunek pokoju, to pocałunek pokoju. Dlaczego okrojona wersja? To, że kiedyś było inaczej wcale nie znaczy, że później musi być tak samo, liturgia żyje. To tak, jakby napisać, że tzw. NOM to "okrojona wersja Mszy świętej" (niektórzy zapewne by się pod tym podpisali). Jeśli tak, to pytanie mam: jaki pocałunek pokoju były nieokrojony? Gdyby się wszyscy dosłownie całowali? Albo przy użyciu instrumentum pacis (pacyfikał)?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2217 dnia: Września 13, 2010, 10:17:04 am »

@ Kallistrat Ceremoniarz i akolici w czasie mszy solennej są okadzani przez turyfera, a nie diakona, prawda? A znak pokoju zdaje się jest w takiej kolejności: Celebrans diakonowi, diakon subdiakonowi, subdiakon pierwszemu duchownemu w chórze, następnie subdiakon ceremoniarzowi, ceremoniarz pierwszemu akolicie, pierwszy akolita drugiemu. Nie wiem, gdzie w tym wszystkim turyfer, według mojego rozeznania otrzymuje od drugiego akolity, ale to moja interpretacja Ritus Servandus.
Zapisane
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #2218 dnia: Września 13, 2010, 20:45:50 pm »

mam pytanie odnośnie do Chrztu. Czy rytuał z 63 r. dozwala odmawianie części modlitw w jęz. polskim?
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2219 dnia: Września 13, 2010, 21:08:23 pm »

Prawie wszystkich, z wyjątkiem formuł sakramentalnych i egzorcyzmów.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 21:14:30 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 146 147 [148] 149 150 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!