Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 02:51:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 143 144 [145] 146 147 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255246 razy)
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #2160 dnia: Sierpnia 26, 2010, 08:49:43 am »

@Michał Barcikowski: można prosić jakieś źródła? W NOMie chyba rzeczywiście świece mają pierwszeństwo przed krzyżem, ale  jeszcze na żadnym zdjęciu czy video z KRR tego nie zauważyłem (a na wielu było chyba nawet odwrotnie).
Zapisane
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #2161 dnia: Sierpnia 26, 2010, 10:55:44 am »

W NOM-ie to jest przyjęta zasada taka, ale przepis żaden nie reguluje tego(nie dziwie się), ale w KRR wydaję mi się że czytałem słowa krzyż jako sztandar Chrystusa winien być niesiony pomiędzy świecami, gdy nie ma miejsca na przejście, krzyż przechodzi pierwszy. No i tam, że ewentualnie jak będzie turyfer (bądź t. i n.) to poprzedza krzyż(nie cytowałem, sam pisałem kontekst). Jak znajdę chwilę czasu to spróbuje to znaleźć.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #2162 dnia: Sierpnia 26, 2010, 12:10:26 pm »

W NOM-ie to jest przyjęta zasada taka, ale przepis żaden nie reguluje tego(nie dziwie się).
Gdzieś czytałem, ale jakiej było to rangi prawnej? Nie pamiętam... W każdym razie chodziło o to, ze krzyż jest ważniejszy, świece oświetlają krzyż, więc idą przed, jeśli brakuje miejsca.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #2163 dnia: Sierpnia 26, 2010, 12:11:48 pm »

Swiece pierwsze nawet Innocenty III pisal o tym.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2164 dnia: Sierpnia 26, 2010, 12:41:39 pm »

Mi się wydaje logiczne to, że świecie, a więc światło, winno iść na przodzie, by oświetlać drogę, nie zaś z tyłu - wtedy nie ma go przecież z przodu, gdzie drogę winno oświetlać :)
Zapisane
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #2165 dnia: Sierpnia 26, 2010, 13:47:24 pm »

W NOM-ie to jest przyjęta zasada taka, ale przepis żaden nie reguluje tego(nie dziwie się).
Gdzieś czytałem, ale jakiej było to rangi prawnej? Nie pamiętam... W każdym razie chodziło o to, ze krzyż jest ważniejszy, świece oświetlają krzyż, więc idą przed, jeśli brakuje miejsca.

Jestem w 99% pewny, że czytał to Pan w CWP, ale jak wiadomo ta książka nie została nawet wydana, a pracę są nad nią dalej prowadzone, więc odnoszę się do tego z wielkim dystansem.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2010, 13:51:53 pm wysłana przez Johny39 » Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #2166 dnia: Sierpnia 27, 2010, 10:32:23 am »

W NOM-ie to jest przyjęta zasada taka, ale przepis żaden nie reguluje tego(nie dziwie się).
Gdzieś czytałem, ale jakiej było to rangi prawnej? Nie pamiętam... W każdym razie chodziło o to, ze krzyż jest ważniejszy, świece oświetlają krzyż, więc idą przed, jeśli brakuje miejsca.

Jestem w 99% pewny, że czytał to Pan w CWP, ale jak wiadomo ta książka nie została nawet wydana, a pracę są nad nią dalej prowadzone, więc odnoszę się do tego z wielkim dystansem.
Staram się na zapamiętywać pomysłów z CWP, które niekiedy są dziwne (i mam nadzieję, ze to się jednak w obecnej wersji nie ukaże). Ale nie zaprzeczam, może i tam to było.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #2167 dnia: Sierpnia 29, 2010, 10:09:50 am »

Pytanie wyjątkowo błahe ale mnie nurtuje ;-)

Czy do ampułki nalewa się wodę przegotowaną, kranówę czy mineralną?  ;D ;D
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #2168 dnia: Sierpnia 29, 2010, 10:20:47 am »

Mineralna jest zdrowsza ;D Ale jak już to raczej niegazowana ;D
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2169 dnia: Sierpnia 29, 2010, 11:14:10 am »

W krajach, gdzie woda z kranu nadaje się wprost do picia leje się kranówę ;)
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #2170 dnia: Sierpnia 29, 2010, 13:00:27 pm »

W krajach, gdzie woda z kranu nadaje się wprost do picia leje się kranówę ;)
prosta sprawa a w Polsce?
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #2171 dnia: Sierpnia 29, 2010, 14:06:53 pm »

w seminarium diec. sosnowieckiej uzywaja niegazowanej Dobrawy :D
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #2172 dnia: Sierpnia 29, 2010, 20:35:02 pm »

U mnie w parafii kranówa nie przegotowana. Ale uważam że jest zdatna do spożycia, wypiło się jej trochę i żyję :) ale co wieś to wieś...

Z innej beczki (bo o ogniu) - czy z kadzielnicy powinno się dymić? Byłem dziś na Boskiej Liturgii pierwszy raz i co mnie zdziwiło - kapłan dzwonił kadzielnicą, ale nie dymiło się z niej..
Zapisane
Taki sobie o...
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2173 dnia: Sierpnia 29, 2010, 20:45:21 pm »

Z tym całym "ogniem" to chodzi przede wszystkim o to, aby się dymiło, co ważniejsze, dym winien "dotykać", "obejmować" okadzaną osobę (Osobę) bądź rzecz.
Zapisane
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #2174 dnia: Sierpnia 29, 2010, 20:51:13 pm »

Z ministranckiego doświadczenia wiem, że czasami ( zwłaszcza na najbardziej uroczystych mszach) choćby nie wiem co się robiło to nie chce się dymić ;D
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Strony: 1 ... 143 144 [145] 146 147 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!