Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 01:11:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 82 83 [84] 85 86 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1254728 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #1245 dnia: Listopada 23, 2009, 16:36:07 pm »

No komunikanty są w puszce. Ale mi chodzi o dużą Hostię.
A czy do puszki nie mozna wlozyc tej duzej hostii. Przeciez nie ma limitu na srednice hostii w puszce...
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1246 dnia: Listopada 23, 2009, 16:38:38 pm »

Dzięki.. kolejne pytanie: swego czasu na youtube oglądałem sobie uroczystą Mszę. Diakon i subdiakon nie przyjmowali Komunii Świętej - czy tak można, aby osoba, która służy do Mszy Świętej bedąc najbliżej kapłana, nie była w stanie łaski? I to na Mszy Trydenckiej - chociaż moje pytanie dotyczy obu form rytu.

Co do limitu i puszki - racja, moja wina, nie pomyślałem  :-[ Pozdrawiam i dziękuję
Zapisane
Taki sobie o...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1247 dnia: Listopada 23, 2009, 17:07:58 pm »

Dzięki.. kolejne pytanie: swego czasu na youtube oglądałem sobie uroczystą Mszę. Diakon i subdiakon nie przyjmowali Komunii Świętej - czy tak można, aby osoba, która służy do Mszy Świętej bedąc najbliżej kapłana, nie była w stanie łaski? I to na Mszy Trydenckiej - chociaż moje pytanie dotyczy obu form rytu.

Skad taka niegrzeczna supozycja ? Moze to byli ksieza ? A moze juz tego dnia komunikowali np. na mszy wspolnotowej ? A moze postanowili nie isc do komunii, bo ich poprawne pelnienie funkcji subdiakona i diakona na tyle rozprasza, ze nie maja wlasciwych dyspozycji ? A moze nie maja zwyczaju komunikowac codziennie ? Przystepowanie do komunii nie jest zadnym obowiazkiem. To u progresistow do komunii chodzi sie lawkami.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1248 dnia: Listopada 23, 2009, 17:20:08 pm »

Różnie to bywa, ja np. raz służąc do Mszy nie komunikowałem ze względu na niezachowanie postu eucharystycznego (chyba dość późno dowiedziałem się że mam służyć), raz- bo to była już druga Msza tego dnia. Różnie bywa, niekoniecznie tak, że nie byli w stanie łaski.
Nie mniej nie ma obowiązku przyjmować komunii służąc do Mszy, nikt o przyczynę nie pyta, więc czy można nie być w stanie łaski i służyć to nie wiem. Nie mniej jak się nie jest to w ogóle najlepiej jak najszybciej iść do spowiedzi, a nie zwlekać...
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #1249 dnia: Listopada 23, 2009, 18:17:42 pm »

Czy istnieje przepis, który precyzuje dopuszczalność mieszania śpiewów Kyriale (np.: śpiewa się całą mszę Lux et origo z wyjątkiem Gloria, które chór wykonuje z De angelis)?

Rubryka z Graduale Romanum, rozdział: Ordinarium Missae.
Serdeczne dzięki :)
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1250 dnia: Listopada 23, 2009, 18:27:58 pm »

Dzięki.. kolejne pytanie: swego czasu na youtube oglądałem sobie uroczystą Mszę. Diakon i subdiakon nie przyjmowali Komunii Świętej - czy tak można, aby osoba, która służy do Mszy Świętej bedąc najbliżej kapłana, nie była w stanie łaski? I to na Mszy Trydenckiej - chociaż moje pytanie dotyczy obu form rytu.

Tak jak pisze kol. Fons Blaudi, najprawdopodobniej byli księżmi i tego dnia już celebrowali mszę.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1251 dnia: Listopada 24, 2009, 08:59:13 am »

Jak wygląda sprawa doboru kyrie, Gloria, Credo na czas adwentu , chodzi mi o melodie na które są na dany okres Liturgiczny ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1252 dnia: Listopada 24, 2009, 09:04:49 am »

Na niedzielę Wielkiego Postu i Adwentu przeznaczona jest msza XVII, na dni powszednie -  XVIII
Credo I proponuje :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2009, 09:17:38 am wysłana przez kurak » Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1253 dnia: Listopada 24, 2009, 10:58:52 am »

raz- bo to była już druga Msza tego dnia.
no to akurat nie jest przeszkoda, bo Komunię Świętą można przyjąć dwukrotnie, a nawet 3 razy w ciągu dnia. Normalnie dwukrotnie - pierwszy raz niekoniecznie w trakcie Mszy Świętej - np podczas spowiedzi parafialnych przed Świętami rozdzielana jest u mnie w kościele Komunia co 30 minut na zasadach określonych w przepisach o Komunii poza Mszą. I jeżeli tak przyjmę Chrystusa, to nic nie stoi na przeszkodzie abym przyjął go drugi raz na Mszy Świętej. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi: Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.
Jeśli chodzi o te 3 razy: Wiatyk można przyjąć nawet, jeśli przyjęło się Chrystusa dwukrotnie w ciągu jednego dnia. O tym właśnie mówi kan. 931, § 2.
Ale tak jak Pan mówił, nie ma obowiązku przyjmowania Komunii Świętej.
Zapisane
Taki sobie o...
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1254 dnia: Listopada 24, 2009, 12:39:31 pm »

Trzeba pamiętać, że niektórzy zachowują dawne zasady postu eucharystycznego, a także przystępują do Komunii tylko raz (co i dziś obowiązuje kapłanów, chyba, że drugi raz odprawiają Mszę).
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1255 dnia: Listopada 24, 2009, 13:16:17 pm »

Wiem. O poście nic nie pisałem. Chodzi mi tylko o to, że obecny Kodeks daje nam możliwość przyjmowania Komunii więcej niż raz w ciągu doby. A obowiązuje on niezależnie od rytu Mszy, w której uczestniczymy. Daje nam tylko prawo, z którego korzystać nie trzeba.
Zapisane
Taki sobie o...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1256 dnia: Listopada 24, 2009, 13:25:54 pm »

No to sam pan sobie odpowiedzial. Daje prawo (moim zdaniem blednie), ale nie naklada obowiazku, a pan od razu z grubej rury, ze sa w stanie grzechu ciezkiego. Zastanowilbym sie trzy razy przed napisaniem czegos takiego.
Powiem panu, ze roznym poboznym ludziom zdarza sie isc na msze, w stanie laski, a nie isc do komunii.
W seminarium jednego z tradycyjnych zgromadzen prosi sie klerykow o powstrzymanie sie od komunikowania raz w miesiacu.
Tyrania odfajkowania zaliczenia oplatka to wymysl posoborowia.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #1257 dnia: Listopada 24, 2009, 13:42:57 pm »

U mnie w parafii ciotki parafialne zawsze doskonale wiedza kto przystapil, kto nie, wniosek zawsze ten sam: nie idzie do Komunii, znaczy sie nagrzeszyl/a. Widzialam tez panie, ktore z roznych przyczyn uczestniczac w dwoch Mszach w ciagu dnia, dwukrotnie przystepowaly do Komunii, z powodu ze "no bo jak to tak nie przystapic". Wiem ze prawo zezwala, ale wg mnie to albo rodzaj jakiegos duchowego obzarstwa, albo dzialanie pod presja.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #1258 dnia: Listopada 24, 2009, 22:06:00 pm »

Czytając powyższe aż mnie ręka świerzbi by uruchomić wątek "Przystępowanie do Komunii św. jako miara katolicyzmu/wiary".  Coś w tym rodzaju.

Nie chciałbym Państwa rozczarować, ale obowiązkiem moim jest tu oświadczyć, że do Komunii św. przystępuję niezmiernie, bardzo niezmiernie rzadko.

Dlaczego? A własnie dlatego, jak słusznie zauważył p. Fons Blaudi  "żeby nie odfajkować zaliczenie opłatka".

 
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1259 dnia: Listopada 24, 2009, 22:27:14 pm »

No i owoce duchowe Ofiary Pana Jezusa sa z Mszy swietej, a nie z przystapienia do komunii. Wlasciwa komunia duchowa daje (niemal) te same laski co komunia sakramentalna, co oznacza, ze komunia duchowa moze sakramentalna zastapic. Mszy sw. zastapic nic nie moze.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 82 83 [84] 85 86 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!