Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:46:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących  (Przeczytany 196398 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #195 dnia: Marca 02, 2010, 09:09:33 am »

Autorytet Ojca Swietego nie mowi nam o tym, ze msze clownowe sa ok. Wrecz przeciwnie. Stolica Apostolska walczy z tym.

Praxis Ojca Swietego mowi nam, ze komunia na reke jest OK. Stolica Apostolska nie walczy z ta praktyka owocujaca codziennie milionami profanacji.

Cytuj
Naduzycia sa dzialaniem przeciwko woli Ojca Swietego i pomimo, iz nadal jest to subiektywne pewnie szlag by mnie trafilbym jak mialbym chodzic na Zachodzie regularnie na NOM z powaznymi naduzyciami i z Komunia na reke

Przyjmujac Panska optyke papieskiej praxis jako kryterium, to b. wiele naduzyc nie jest przeciwne woli Ojca Swietego, bo przeciez sam odprawia msze z naduzyciami. A drugiej czesci zdania zupelnie nie zrozumialem. Co jest subiektywne ? Naduzycia ? Rezygnacja z chodzenia na msze z naduzyciami ? Przeciez naduzycia to cos jak najbardziej obiektywnego : jest wzorzec NOMu czyli editio typica Mszalu i wszystko co od tego odstaje samowolnie to naduzycie liturgiczne. A rezygnacja z chodzenia na msze z naduzyciami to nie zaden subiektywny wybor, a katolicki obowiazek - nie mozna zyrowac praktyk przeciwnych woli Kosciola wyrazonej w ksiegach liturgicznych.

Cytuj
Jeszcze raz - w przypadku odrzucenia katolickossci NOMu wystepuja dwa elekenty - mam opinie przeciwna autorytetowi Ojca Sw. ORAZ ma to powazne konsekwencje na moje zycie regijne - jesli sie myle to mozliwwe, ze regularnie popelniam grzech ciezki.

Primo, w przypadku komunii na reke, Asyzu, ekumenizmu oraz sporej czesci tematow poruszanych na FK tez ma pan opinie przeciwna praxis papieskiej, a mimo to nie rezygnuje pan z nich. A secundo, grzech to swiadome i dobrowolne przeroczenie prawa Bozego. Jesli ktos jest przekonany, ze opuszczenie NOMu grzechem nie jest grzechu nie popelnia. I na odwrot - jesli ktos jest przekonany, ze opuszczenie NOMu grzechem  jest popelnia grzech opuszczajac. Dlatego nie osmielam sie optujacych za NOMem oskarzac o grzech (choc oni sie ze mna nie patyczkuja), a jedynie staram przekonac argumentujac jesli taka dyskusja sie nadarzy.

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #196 dnia: Marca 02, 2010, 09:30:33 am »

To ja mam 2 pytania w zwiazku z powyzszym.
Pisze Pan,ze niechodzenie na Msze na ktorych sa naduzycia sa obowiazkiem katolika.Pelna zgoda.
Naduzyciem nazwal Pan wszelkie odstepstwo od pewnego wzorcu.I idac tym tokiem to zakladajac,ze podczas KRR odstapiono od rubryk Mszalu(nie wiem,ale sadze,ze kiedys tak rozowo nie bylo) tez nalezaloby na taka Msze nie isc?Wymyślony przeze mnie przyklad:Wioska.Lata zalozmy 30ubieglego wieku.Najblizszy kosciol bardzo daleko.Proboszcz ogolnie rubryki Mszalu nie przestrzega.Nie wiem,znawca nie jestem,ale cos tu pominie,tam doda.Jest to Msza z naduzyciami.Nie isc na taka mimo,ze w KRR czy nie?
Drugie pytanie.
Kazdy ksztaltuje sobie kryterium grzechu?Dla jednego jak Pan pisal pojscie na NOM grzechem jest,dla ddrugiego nie.Wg mojego rozumowania ktos popelnil grzech jakby nie patrzec.Bo jesli np. zabicie kogos jest grzechem ciezkim(nie mowie,ze bylo to w obronie czy cos..) to jak uznam,ze nie jest to znaczy,ze grzechem nie jest i go nie mam?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #197 dnia: Marca 02, 2010, 09:41:44 am »

Prosze zajrzec do katechizmowej definicji grzechu. Jest w nim czynnik obiektywny - przekroczenie prawa uczynkiem lub zaniechaniem, oraz czynnik subiektywny - swiadomosc i wolnosc osoby popelniajacej grzech. Nad wolnoscia sie nie rozwodze, zas swiadomosc grzechu jest czyms oczywistym : trudno oskarzac kogos o popelnienie grzechu jesli nie byl swiadom, ze to byl grzech. Inna sprawa, ze to niekoniecznie zdejmuje brzemie winy. Jesli nawet nie jest grzechem popelnienie grzesznego uczynku z powodu nieswiadomosci, to moze istniec wina zlego uformowania swojego sumienia. Podobnie jak alkoholik nie popelnia grzechu upijajac sie, ale popelnia grzech, bo doprowadzil sie do stanu zaleznosci od alkoholu.
Oczywiscie upraszczam, bo nie miejsce tu na przepisywanie setek stron z podrecznikow teologii moralnej.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #198 dnia: Marca 02, 2010, 10:06:09 am »

Panie FB, ja mam proste pytanie- czy optuje Pan za zamknięciem misji katolickich w Afryce poza kilkoma placówkami tradycyjnymi? A niech sobie żyją w pogaństwie, poligamii i czym tam jeszcze, tak? Niech nie chodzą na NOM, tak?

Jak się mieszka w Europie, świat wydaje się taaaaaaaaaki prosty. W USA też ;) Niektórzy nie mają wyboru.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #199 dnia: Marca 02, 2010, 10:17:23 am »

Panie FB, ja mam proste pytanie- czy optuje Pan za zamknięciem misji katolickich w Afryce poza kilkoma placówkami tradycyjnymi? A niech sobie żyją w pogaństwie, poligamii i czym tam jeszcze, tak? Niech nie chodzą na NOM, tak?

Jak się mieszka w Europie, świat wydaje się taaaaaaaaaki prosty. W USA też ;) Niektórzy nie mają wyboru.

Sęk w tym że oni tam i tak żyją w poligamii , animiżmie i prymitywnym okultyźmie ...zatem albo misje katolickie albo żadne to całkiem rozsądna alternatywa...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #200 dnia: Marca 02, 2010, 10:28:13 am »

Ja za niczym nie optuje. Co najwyzej za tym, zeby panstwo przestali zarzucac mi grzech ciezki i niewypelnianie przykazan.

Zna pani troche misje "katolickie" w Afryce ? Wie pani czego na nich ucza ? Na jaka "wiare" sie nawracaja katechumeni ? Jakie sa wskazowki i praktyka moralna kleru i wiernych ? Oczywiscie nie optuje za ich zamknieciem, podobnie jak nie optuje za samolikwidacja organizacji p.o. Kosciola katolickiego na Zachodzie, ale nie w uznaniu zaslug lecz na zasadzie "lepszy rydz niz nic". W koncu jakies tam dobro naturalne z nich wyplywa, a niekiedy i nadprzyrodzone. Zawsze latwiej dokatoliczyc istniejace struktury niz budowac od zera.

Cytuj
Niektórzy nie mają wyboru.
Nieprawda. Nie ma na swiecie rezimow policyjnych, ktore wsadzaja do obozu za niechodzenie na NOM.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #201 dnia: Marca 02, 2010, 11:03:42 am »

Misje w Afryce mogą na szczęście wyglądać inaczej  :
http://www.youtube.com/watch?v=2ACWfQBYTZM
Dla Pani Cabbage :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #202 dnia: Marca 02, 2010, 11:47:00 am »

Jeszcze raz - w przypadku odrzucenia katolickossci NOMu wystepuja dwa elekenty - mam opinie przeciwna autorytetowi Ojca Sw. ORAZ ma to powazne konsekwencje na moje zycie regijne - jesli sie myle to mozliwwe, ze regularnie popelniam grzech ciezki.
(gdzie jest "przeciwna opinia Ojca św.?)
Błąd - nie ma mowy o grzechu ciężkim.

Przyjecie niekatolickosci NOMu powoduje, ze wg Ojca Sw. grzesze ciezko za kazdym razem gdy nie ide w niedziele na NOM ze wzgledu na jego niekatolickosc.
Czy udział w Liturgii prawosławnej jest grzechem ciężkim???

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #203 dnia: Marca 02, 2010, 11:59:15 am »

@ Jarod
Bardzo dziękuję Panu za wpisy w tym wątku i szczerze życzę Panu jak najwięcej owocnych rozmów z pobożnymi księżmi oraz znalezienia porządnego spowiednika. Pozdrowienia
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #204 dnia: Marca 02, 2010, 12:13:21 pm »

@ cabbage
Cytuj
Jak się mieszka w Europie, świat wydaje się taaaaaaaaaki prosty. W USA też Niektórzy nie mają wyboru.

Zawsze jest wybór.

Proszę się zastanowić jak wygląda życie rodziny wiernych fsspx, która przyjedzie na kontrakt 5-letni z Paryża do Pcimia w Polsce. Praktycznie pozbawieni są Mszy św. Zresztą wystarczy mieszkać na końcu Bretanii, by sytuacja wyglądała podobnie. A jednak to o tej wspólnocie Kościoła pisał kard.Ratzinger jako o rozwijającej się zdumiewająco dobrze i wydającej dobre owoce.
Myślę nawet (po ludzku rzecz biorąc ;)), że wpływa to mobilizująco na co dzień.

Czy ktoś z Państwa mógłby mi wyjaśnić "jak sobie radzą" wierni fsspx na Zachodzie. Oglądałem listę kaplic i oratoriów fsspx np. we Francji. Jest duża, ale tylko relatywnie. Co robią rodziny, co z katechezą? Jak to wygląda w praktyce?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #205 dnia: Marca 02, 2010, 12:26:52 pm »

Proszę się zastanowić jak wygląda życie rodziny wiernych fsspx, która przyjedzie na kontrakt 5-letni z Paryża do Pcimia w Polsce. Praktycznie pozbawieni są Mszy św
Złośliwie zapytam - co to "wierny fsspx"?[/quote]
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #206 dnia: Marca 02, 2010, 12:39:00 pm »

Wierny Kosciola Katolickiego uczeszczajacy do kaplic Bractwa.- skrot myslowy wierny fsspx :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Torus
Gość
« Odpowiedz #207 dnia: Marca 02, 2010, 12:48:05 pm »

oczywiście skrót m.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #208 dnia: Marca 02, 2010, 15:02:36 pm »

Panie Torus, sa miejsca na swiecie, gdzie nie ma wyboru, jak np. Chiny. I wowczas albo nie chodzi sie do kosciola w ogole albo chodzi na NOM (czesto bardzo tradycyjnie sprawowany). No i misja w Chinach to przyklad o wiele lepszy niz misja w Afryce, bo w Chinach nie dochodzi do takich wypaczen, przestrzega sie celibatu itd.

A pojecie "wierny fsspx" nie musi byc wcale skrotem myslowym, a calkiem odrebnym pojeciem, czyms jak "posoborowie", a katolicy i analogiczni wierni katolicy uczeszczajacy do kaplic fsspx i wierni fsspx. Pojecia latwe do odczytania
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #209 dnia: Marca 02, 2010, 15:22:50 pm »

No to sprobujmy tak :
Proszę się zastanowić jak wygląda życie rodziny wiernych syromalankarow, która przyjedzie na kontrakt 5-letni z Pattom w Indiach do Pcimia w Polsce. Praktycznie pozbawieni są Mszy św.

Argument o niedostepnosci KRR jest niepowazny : nigdzie nie ma napisane, ze Pan Bog musi zagwarantowac wiernym dostep do mszy w ich rycie. Na Syberii trzeba zasuwac po kilkaset kilometrow do najblizszego Kosciola. A los chrzescijan w Afryce Polnocnej na przelomie VII i VIII wieku ? Wlasnie na tym polega obecny kryzys Kosciola, ze dostep do mszy w rycie katolickim zostal znacznie ograniczony.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!