Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:22:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących  (Przeczytany 196332 razy)
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #480 dnia: Stycznia 17, 2011, 18:10:49 pm »

...co nie wpływa na okoliczność, że przeniesienie postów miało jakiś powód i user mógłby ew. się w ten powód wgłębić, a nie cudzołożyć o galimatiasie.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #481 dnia: Stycznia 17, 2011, 18:25:49 pm »

Co do zarzutu kopiowania czyichś myśli jest to zarzut bezpodstawny i nieprawdziwy,

Nie zrozumial pan. To zaden zarzut, ale po prostu konstatacja faktu, ze panskie argumenty juz wielokrotnie padaly, czasami doslownie, i wielokrotnie doczekaly sie odpowiedzi.

jestem nowym użytkownikiem forum a poza tym nie mam czasu na czytanie wszystkich wątków od czasu założenia niniejszego forum

Dlatego wlasnie podalem linka do tego watku. Moze pan spokojnie przeczytac i sie ustosunkowac jesli ma pan ochote na merytoryczna dyskusje.

Miałem na celu jedynie obronę osób chodzących na Msze wg NOM, bo tak się składa że to forum czytają zapewne różni ludzie, zapewne także osoby niezbyt biegli w tych sprawach i być może po przeczytaniu takich twierdzeń - że lepiej zostać w domu - może zrodzić się w ich głowach totalny galimatias.

Sadze, ze praktykujacy na NOM w dobrej wierze nie potrzebuja obrony, ale raczej dania im doktryny i argumentow, ktore ow galimatias uporzadkuja. Taki m. in. jest cel FK.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Mieszko
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #482 dnia: Stycznia 17, 2011, 19:00:15 pm »

Fons Blaudi
Ma Pan rację, mój post nie wniósł nic nowego w dyskusję, będę uważniej od tej pory czytał wątki. Serdecznie pozdrawiam :)

-DominoNR-
Nie chodzi mi o ukrywanie prawdy o NOMie. Miałem na myśli to, że z mojego doświadczenia (być może niewielkiego) wynika, że osobom bez przygotowania tzw. letnim katolikom mówienie na samym wstępie o tym, że np. Nom ma wiele elementów protestanckich, że offertorium jest zrobiony na wzór żydowskich modlitw, że abp Bugnini był najprawdopodobniej masonem itp. powoduje reakcję odwrotną od zamierzonego celu; wg mnie lepiej zapraszać na Mszę Trydencką, niech ludzie sami osądzą, niech sami zaczną wałkować różnice w modlitwach Mszy, w samej treści Mszy jak i jej estetyce.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2011, 19:14:50 pm wysłana przez Mieszko » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #483 dnia: Stycznia 17, 2011, 21:40:44 pm »

(...) nie sądzę, żeby NOM był szczególnie miły Panu Bogu, szczególnie ten w wersjach ekstremalnie "twórczych" ale skoro On do tego dopuścił, to trzeba Mu zaufać i pójść choćby w intencji zadośćuczynienia za własne zaniedbania na KRR.

To czemu Pan  tak strasznie zwalcza Neokatechumenat?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #484 dnia: Stycznia 17, 2011, 21:59:31 pm »

(...) nie sądzę, żeby NOM był szczególnie miły Panu Bogu, szczególnie ten w wersjach ekstremalnie "twórczych" ale skoro On do tego dopuścił, to trzeba Mu zaufać i pójść choćby w intencji zadośćuczynienia za własne zaniedbania na KRR.

To czemu Pan  tak strasznie zwalcza Neokatechumenat?

Panie Zygmuncie, msza neońska nawet od NOM-u odstaje dosyć znacząco.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #485 dnia: Stycznia 17, 2011, 22:12:29 pm »

...ale Pan Bóg do tego dopuścił, Neokatechumenat został zatwierdzony...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #486 dnia: Stycznia 17, 2011, 22:26:36 pm »

I Pan Bóg wyciągnie z tego większe dobro.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #487 dnia: Stycznia 18, 2011, 09:49:40 am »

...oczywiście, ale tu rozmawiamy na temat sposobu argumentowania Pana jwk. Przecież nie należy źle czynić, bo Pan Bóg wyciągnie z tego większe dobro.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #488 dnia: Stycznia 21, 2011, 08:16:51 am »

Nie chodzi mi o ukrywanie prawdy o NOMie. Miałem na myśli to, że z mojego doświadczenia (być może niewielkiego) wynika, że osobom bez przygotowania tzw. letnim katolikom mówienie na samym wstępie o tym, że np. Nom ma wiele elementów protestanckich, że offertorium jest zrobiony na wzór żydowskich modlitw, że abp Bugnini był najprawdopodobniej masonem itp. powoduje reakcję odwrotną od zamierzonego celu; wg mnie lepiej zapraszać na Mszę Trydencką, niech ludzie sami osądzą, niech sami zaczną wałkować różnice w modlitwach Mszy, w samej treści Mszy jak i jej estetyce.

Nie zaczną, bo im się tego zupełnie nie chce. To nie jest sprawa demokracji - to mi się podoba, a tamto nie.
Dla mnie jest tak, że jeśli ktoś ma możliwość uczestnictwa w rycie prawidłowym, katolickim, ma obowiązek niedzielny na takiej Mszy być. Natomiast w przypadku NOM jest to kwestia indywidualna, którą każdy niech w swoim sumieniu rozważy, czy iść, czy nie:
1. Prawo mówi, że należy, ale nie ma obowiązku spełniania złego prawa. Dopis: Tak, pudło - taki skrót myślowy. Wyjaśnienie poniżej.
2. Lex orandi -> lex credendi: Nie chodzę w ogóle do Kościoła -> grozi utrata wiary.
3. Co tydzień uczestniczę w KRR, pójdę na NOM -> też grozi utrata wiary.
Itd. Dla każdego człowieka, to kwestia jego sumienia.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2011, 10:11:50 am wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #489 dnia: Stycznia 21, 2011, 10:05:07 am »

1. Prawo mówi, że należy, ale nie ma obowiązku spełniania złego prawa.
Pudło. Prawo mówiące, ze nalezy w niedzielę i swięta być na Mszy św. nie jest prawem złym. Ale prawo mówi o rycie katolickim -  poważna wątpliwość co do rytu wystarcza, aby obowiązek przestał z braku możliwości istnieć.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #490 dnia: Stycznia 21, 2011, 10:41:47 am »

poważna wątpliwość co do rytu wystarcza, aby obowiązek przestał z braku możliwości istnieć.

Dokladnie : niemozliwosc moralna. Ad impossibile nemo tenetur.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #491 dnia: Sierpnia 02, 2011, 23:26:14 pm »

Cytuj
A nie pomyślał pan, że jakby usunęli NOM to bym miał w swojej parafii Mszę Trydencką tylko, myśli pan że skaczę z radości że moge uczestniczyć tylko w nomie? LOL!
A nie pomyślał pan jak wielkie szkody mogłoby spowodować takie usunięcie NOMu? I wcale nie jest takie oczywiste co by weszło na jego miejsce.
Może się pan nie zgadzać z tym co powyżej napisałem, ale tym bardziej wykazuje to brak konsekwencji w pańskim działaniu. Niby dlaczego ktoś miałby usunąć NOM, skoro pan regularnie uczęszcza, tym samym go wspierając?
Wyznaje pan ostre stanowisko dotyczące NOMu, powiedziałbym "fsspxowe", jednak nie przeszkadza to panu w uczestniczeniu w nim.

Nie przeszkadza bo nie mam innej możliwości, a Msza jest ważna. CO, mam zaprzestać uczestnictwa w życiu sakramentalnym,  demonstrując swoje niezadowolenie z tego bajzlu w Kościele?


Bokotemat wydzielony z wątku: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,4252.msg129138.html#msg129138

  --  Moderacja
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2011, 08:46:19 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tosia
Gość
« Odpowiedz #492 dnia: Sierpnia 03, 2011, 08:50:30 am »

Cytuj
A nie pomyślał pan, że jakby usunęli NOM to bym miał w swojej parafii Mszę Trydencką tylko, myśli pan że skaczę z radości że moge uczestniczyć tylko w nomie? LOL!
A nie pomyślał pan jak wielkie szkody mogłoby spowodować takie usunięcie NOMu? I wcale nie jest takie oczywiste co by weszło na jego miejsce.
Może się pan nie zgadzać z tym co powyżej napisałem, ale tym bardziej wykazuje to brak konsekwencji w pańskim działaniu. Niby dlaczego ktoś miałby usunąć NOM, skoro pan regularnie uczęszcza, tym samym go wspierając?
Wyznaje pan ostre stanowisko dotyczące NOMu, powiedziałbym "fsspxowe", jednak nie przeszkadza to panu w uczestniczeniu w nim.

Nie przeszkadza bo nie mam innej możliwości, a Msza jest ważna. CO, mam zaprzestać uczestnictwa w życiu sakramentalnym,  demonstrując swoje niezadowolenie z tego bajzlu w Kościele?

Jedynym lekarstwem jest nie brać w tym udziału. Nie ma innego.


Poprawiono cytowanie.

  --  Moderacja
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2011, 10:32:01 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #493 dnia: Sierpnia 03, 2011, 10:20:08 am »

Pani Tosiu jeżeli opuszczałbym Mszę niedzielną to kiepski ze mnie byłby katolik. Po prostu jak nie ma Mszy trydenckiej to należy poszukać miejsca gdzie NOM odprawiany jest bez udziwnień.
Zapisane
tosia
Gość
« Odpowiedz #494 dnia: Sierpnia 03, 2011, 10:35:02 am »

Tak? A ciekawe, gdzie Pan taki znajduje? Obserwuję, że "wyczucie" udziwnień w ludziach mocno tępieje z czasem. Bielmo na oczach coraz grubsze się robi.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2011, 15:17:46 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!