Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 11:32:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących  (Przeczytany 198155 razy)
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #75 dnia: Lutego 24, 2010, 22:12:21 pm »

Pan Krusejder sedewakantystą?  ;D Podobno jednak nie Papież a jakaś Rada ;), więc nie stracił ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
r.j.
bywalec
**
Wiadomości: 57

AMDG!

« Odpowiedz #76 dnia: Lutego 24, 2010, 22:17:06 pm »

@ Pan Jarod i Pani cabbage:

http://swiety.krzyz.org/kak.htm
Cytuj
Novus Ordo  Missae [...]  – tak w całości, jak w szczegółach, wyraźnie oddala się od katolickiej teologii Mszy św.,
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #77 dnia: Lutego 24, 2010, 22:19:33 pm »

Oddala- pełna zgoda. Ale nie zaprzecza wprost. Nie chodzi mi o obronę NOM, ale to że uważam, iż wybór pozostania w domu miast pójścia na NOM w niedzielę, o ile jest sprawowany w sposób zgodny z prawem, podobnie jak pozostawienie wiernych bez Mszy w niedzielę, gdy nie ma innej możliwości, jak odprawienie NOM, uważam za sytuację, która nie powinna mieć miejsca.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #78 dnia: Lutego 24, 2010, 22:19:37 pm »

Panie FB - jak gleboka trzeba miec wiedze teologiczna, aby wylapac ulomnosci teologiczne NOMu?

Tylko prosze mi nie mowic, ze dawniej to dziecko w 4 klasie wiedzialo czym jest Msza i na pewno by to wychwycilo, bo NOM prawie bez sprzeciwu zostal przyjety przez setki "przedsoborowych" biskupow.

Wiedze ? Niewielka. Wystarczy sensus catholicus bedacy prostym przelozeniem zasady lex orandi lex credendi. Reakcja wiekszosci swieckich w latach 1969-1976 byla epidermiczna, odruchowa etc. Natomiast wywolana konstatacja, ze "zmieniaja nam msze, zmieniaja nam wiare" koniecznosc poglebienia zagadnienia nie musiala polagac na przedzieraniu sie przez traktaty teologiczne. Dziecko w 4 klasie ma napisane w katechizmie (moje, mlodsze, maja) jakie sa cztery konstytutywne czesci Mszy i dojsc do wniosku, ze brak jednej z nich to powazny problem.

Nie mowie juz o tym, ze odmowa chodzenia na NOM przez prawdziwych tradycjonalistow to nie odmowa chodzenia na NOM idealny, ten z editio typica i z Brompton Oratory, ale na NOM realny, codzienny, z wszechobecnymi ekscesami etc. Od tego trudno mi znalesc wymowke.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #79 dnia: Lutego 24, 2010, 22:21:06 pm »

Panie Fons Blaudi, ja jeśli idę na NOM, to wybieram taki bez ekscesów lub z jak najmniejszą ich liczbą. Wprzód z powodów wiary, a po wtóre z powodów zdrowotnych- co by się nie denerwować  ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #80 dnia: Lutego 24, 2010, 22:21:30 pm »

Oddala- pełna zgoda. Ale nie zaprzecza wprost. Nie chodzi mi o obronę NOM, ale to że uważam, iż wybór pozostania w domu miast pójścia na NOM w niedzielę, o ile jest sprawowany w sposób zgodny z prawem, podobnie jak pozostawienie wiernych bez Mszy w niedzielę, gdy nie ma innej możliwości, jak odprawienie NOM, uważam za sytuację, która nie powinna mieć miejsca.

Tlumacze powyze na prostszy : istnieje obowiazek chodzenia na NOM.
Odpowiadam : nie istnieje, gdyz sa wazne obiekcje odnosnie tego rytu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #81 dnia: Lutego 24, 2010, 22:23:55 pm »

Panie Fons Blaudi, ja jeśli idę na NOM, to wybieram taki bez ekscesów lub z jak najmniejszą ich liczbą. Wprzód z powodów wiary, a po wtóre z powodów zdrowotnych- co by się nie denerwować  ;)

Nawet NOM "podrecznikowy" i "strydentinizowany" pozostaje NOMem. Katolckiego ofertorium kadzidlo i lacina mu nie przywroca.
Jesli juz jestesmy przy kryteriach subiektywnych, to sadze, ze dla mnie do lykniecia bylby NOM samowolnie poprawiony przez celebransa np. przez dodanie istotnych, a brakujacych elementow. Niestety, taki NOM jest niezgodny z prawem.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
kamilek
Gość
« Odpowiedz #82 dnia: Lutego 24, 2010, 22:24:49 pm »

.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #83 dnia: Lutego 24, 2010, 22:29:44 pm »

Tak, Panie Fons Blaudi, bo jest obowiązek uczestniczenia w niedzielę w rycie katolickim. Chyba, że uważa Pan, że NOM nie jest rytem katolickim, w takim razie pytam- czy Papież odprawia niekatolicką Mszę? NOM jest rytem niedostatecznie wyrażającym katolicką wiarę. Ale jest rytem katolickim, bo ma "pieczątkę" Kościoła. Tak to rozumiem. I w ogóle nie o tem ten wątek ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #84 dnia: Lutego 24, 2010, 22:33:10 pm »

@ Pan Jarod i Pani cabbage:

http://swiety.krzyz.org/kak.htm
Cytuj
Novus Ordo  Missae [...]  – tak w całości, jak w szczegółach, wyraźnie oddala się od katolickiej teologii Mszy św.,
Fine... Ale czy to powod, aby nie pojsc na Msze w niedziele? Czy znajac ulomnosci NOMu tym bardziej nasza wiara NIE jest narazona? Czy chodzac na KRR nie mozna sie natknac na kazanie, ktore "oddala sie od katolickiej teologii"? Czy mieszkaniec miasta, gdzie w promieniu 150 km nie ma KRR ma nie chodzic do kosciola? Ja osobiscie nie znajduje usprawiedliwienia na niepojscie na NOM gdy nie ma sie mozliwosci pojscia na KRR.  Nie rozumiem tez podejscia "tertium non datur". Jesli z NOMem jest problem teologiczny to nie znaczy, ze jest to problem dyskwalifikujacy NOM z uzycia. Poza tym, problemy teologiczne sa niedostrzeglane przez wiekszosc ludzi chodzacych na NOM, totez nie wplywaja na ich wiare. Co innego np. problemy "estetyczne"... Dlatego rozumiem niechodzenie na NOM jesli jest odprawiany na styl clawnowy.

Dlaczego "wazne obiekcje co do rytu" zwlaniaja z obowiazku uzycia tego rytu do wypelnienia obowiazku niedzielnego? Od kiedy zaczynaja sie wazne obiekcje i kto usta;a, ze takowe sa? Kazdy w swoim sumieniu? Nawet jesli Stolica Apostolska i papiez twierdzi cos innego?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #85 dnia: Lutego 24, 2010, 22:38:18 pm »

Papiez twierdzi tez, ze KRR jest nielegalny, ze trwanie przy mszy tradycyjnej jest wyrazem ducha schizmatyckiego, jesli nie schizmy, ze NOM nie jest opcjonalny i ze ma zastapic i wymazac KRR. O, przepraszam, nie jestesmy juz w 1976 r ?

NOM to ryt niekatolicki w swietle definicji z Krotkiej analizy krytycznej, a przynajmniej watpliwie katolicki. Kto ma decydowac o tym czy obiekcje sa na tyle duze, ze zwalaniaja z obowiazku uczestnictwa ? Magisterium. Poniewaz zas Magisterium milczy, to niestety kazdy musi roztrzygnac we wlasnym sumieniu.

EDIT : co bede strzepil jezyk po proznicy => http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1647.0.html
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2010, 22:40:38 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #86 dnia: Lutego 24, 2010, 22:47:08 pm »

Cytuj
Poza tym, problemy teologiczne sa niedostrzeglane przez wiekszosc ludzi chodzacych na NOM, totez nie wplywaja na ich wiare.
Z tym się nie zgodzę. Działalności Szatana także i wielu katolików nie dostrzega, ale to nie oznacza, że Szatan wpływu na nich i w ogóle na świat nie ma.
Cytuj
Ekhm, Ekhm... ten wątek był o Toronto w zamyśle autorki, a zrobił się wątkiem o Krakowie...
Omnes viae Cracoviam veniunt ;D
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #87 dnia: Lutego 24, 2010, 22:55:20 pm »

Pan Krusejder sedewakantystą?  ;D Podobno jednak nie Papież a jakaś Rada ;), więc nie stracił ;)

jego szczęście ;)

oczywiście, że wolalbym zostać sedewakantystą niż modernistą ;) mam nadzieję, że i każdy z forumowiczów również wybrałby te opcję z dwojga złego
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #88 dnia: Lutego 24, 2010, 23:05:02 pm »

No, w sumie sedewakantyzm to tylko opcja teologiczna bedaca w najgorszym razie nieprawidlowym rozeznaniem rzeczywistosci. Modernizm to utrata wiary, a wiec i zbawienia. A wizja papieza uznajacego msze bez konsekracji wywoluje u mnie ciarki. Choc jak czytam np. § 27 IGMR, a zwlaszcza jego wczesniejsze wersje, to tez mam dreszcze.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #89 dnia: Lutego 24, 2010, 23:32:17 pm »

Też uważam, że NOM wpływa na wiarę wielu katolików negatywnie... a jeśli jest on jeszcze połączony z kiepską katechezą... ciężko jednak powiedzieć, że negatywnie wpływa na wiarę tradycjonalistów jednorazowe pójście na NOM ;), dlatego moim zdaniem fakt, że nie mogę iść na KRR lub liturgię wschodnią, nie usprawiedliwia nie pójścia na NOM. Popatrzmy też na sprawę szerzej- już to mówiłam- w Afryce czy w Ameryce Południowej o NOM co niedzielę w wielu miejscach ciężko, a co dopiero mówić o KRR... czy też Panowie postulują, żeby ci ludzie przestali chodzić do kościoła? Myślę, że trzeba zachować pewne proporcje ;)

Ale co to ma do FSSP wywalonego z Toronto? To już nawet od bokotematu Krakowa się zbytnio oddala...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!