Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:28:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX  (Przeczytany 68228 razy)
Józef
rezydent
****
Wiadomości: 347


« Odpowiedz #165 dnia: Października 15, 2009, 13:51:57 pm »

Panie Józefie, dziękuję za ten tekst - mi wcześniej istotnie nieznany.
Proszę bardzo.
W gorącej dyskusji wszelkich zwolenników Tradycji są niepotrzebne spięcia o prymat, która grupa ważniejsza. Wszystkie są ważne, bo wszystkim Tradycjonalistom chodzi dokładnie o to samo czyli odbudowę KK po posoborowym szaleństwie judaistyczno-protestanckim. Trzeba jednak w imię prawdy głośno mówić, że to FSSPX było i pierwszą i najmocniejszą formacją Tradycji Katolickiej także i w Polsce.
                                                           
                                                          TRADYCJONALIŚCI WSZYSTKICH WSPÓLNOT ŁĄCZCIE SIĘ
« Ostatnia zmiana: Października 15, 2009, 13:54:02 pm wysłana przez Józef » Zapisane
Ze śpiącym gada. który mądrość mówi głupiemu
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #166 dnia: Października 15, 2009, 14:17:26 pm »

Nie chodziło mi o zdradę w senie formalnym. Wydawało mi się to dosyć klarowane bo przecież nawet nie wspomniałem o księdzu Schmidbergerze. Chyba wszyscy tutaj zgodzimy się co do tego, że decyzja w sprawie konsekracji biskupich była najtrudniejszym wyborem jakiego musiał dokonać w swoim życiu twórca FSSPX?
Niestety w tym dramatycznym momencie część "dzieci" zostawiła swojego "ojca". Odeszła do tych, którzy pohańbili tego świętego człowieka. Chichotem historii jest fakt, że Ci którzy najpierw zwodzili Arcybiskupa, a później przeciągnęli na swoją stronę grupkę księży, ich również w efekcie oszukali. Bo gdzie niby jest ten obiecany biskup?

Bractwu Kapłańskiemu świętego Piotra życzę jak najlepiej. Cieszę się ich sukcesami bo wykonali i wciąż wykonują ogrom świetnej i świętej pracy, co jednak nie zmienia faktu, że u ich fundamentu leży porzucenie człowieka, który w przyszłości zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.
Zapisane
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #167 dnia: Października 15, 2009, 14:31:34 pm »

Zdradzenie kogoś jest czynnością subiektywną, zależną od postawy tego, co jest zdradzany - można było np. zdradzić Hitlera - z obiektywnego punktu widzenia było by to działanie dobre...

Niezły z Pana adwokat, ale nie wmówi mi pan, że p. Eligiusz użył tego zwrotu NIE jako oskarżenia. To było stwierdzenie obraźliwe. Ciekawe jak by pan zareagował, gdybym ja napisał, że abp Lefebvre zdradził Następcę św. Piotra a tym samych Chrystusa.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #168 dnia: Października 15, 2009, 14:41:15 pm »

Bzdura. Pozostali wierni Papieżowi i nie poszli za arcybiskupem,

To znaczy, ze wg. pana do 1988 roku Bractwo sw. Piusa X  bylo wierne papiezowi ? Jesli tak, to czemu Bractwo sw. Piotra nie kontynuowalo tej linii po 1988 roku ? Jesli nie chcialo, to slowo "zdrada" jest calkowicie uzasadnione. Jesli nie moglo, to znaczy, ze uzasadniona byla decyzja arcybiskupa, zeby wyswiecic biskupow.

nie poszli za arcybiskupem, który stracił kontrolę nad sytuacją i nie widział jacy ludzie go otaczają.

Prosze uchyli nam rabka tajemnicy kim byli ci ludzie i w czym owa utrata kontroli sie przejawiala ? Chyba, ze chce pan zachowac te nikomu nie znane tajne informacje na ksiazke sensacyjna (z elementami science-fiction).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #169 dnia: Października 15, 2009, 14:42:47 pm »

Bzdura. Pozostali wierni Papieżowi i nie poszli za arcybiskupem, który stracił kontrolę nad sytuacją i nie widział jacy ludzie go otaczają.
Czyli abp. Lefebvre przestał być wiernym papieżowi? (co do otoczenia - argument ten ma świetne zastosowanie również do otoczenia Jana Pawła II - vide ostatni casus dr. Połtawskiej)

Uprawia pan lefebrystyczną propagandę i nie powinien pan być moderatorem tego forum.
Jak Pan stworzy własne forum, to będzie Pan mógł mianować i obalać moderatorów do woli. Takie komentarze proszę kierować na priv do administratorów.

Niezły z Pana adwokat, ale nie wmówi mi pan, że p. Eligiusz użył tego zwrotu NIE jako oskarżenia. To było stwierdzenie obraźliwe.
Gdybym był adwokatem, to bym pokazał, ze była to "ocena wartościująca" (co w myśl prawa przynajmniej polskiego nie jest obraźliwe).
Sam pan napisał <<Pozostali wierni Papieżowi i nie poszli za arcybiskupem, który stracił kontrolę nad sytuacją i nie widział jacy ludzie go otaczają. >> - zostawić Arcybiskupa na pastwę "tych, co Go otaczają" - jak to nazwać?

Ciekawe jak by pan zareagował, gdybym ja napisał, że abp Lefebvre zdradził Następcę św. Piotra a tym samych Chrystusa.
Powiedział bym, że to twierdzenie nie znajduje pokrycia w faktach. W tym przypadku mowa jest o nieposłuszeństwie, a nie choćby nielojalności. Do zdrady stąd daaaaaaaaaaleko.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #170 dnia: Października 15, 2009, 14:45:18 pm »


Prosze uchyli nam rabka tajemnicy kim byli ci ludzie i w czym owa utrata kontroli sie przejawiala ? Chyba, ze chce pan zachowac te nikomu nie znane tajne informacje na ksiazke sensacyjna (z elementami science-fiction).

Prowokatorami, którzy podpuścili abpa do tego tragicznego czynu doprowadziającego do schizmy. Jedności do dziś nie ma i nie wiadomo, czy kiedykolwiek ona będzie.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #171 dnia: Października 15, 2009, 14:49:33 pm »

Myslalem, ze pan jakies nazwiska poda, ktore choc troszke uwiarygodnia pana dyrdymaly. A tu sie przyszlo obejsc smakiem.
A w ogole to prosze uwazac. Nazywanie "prowokatorem" obecnego papieza, nawet jesli wtedy nim jeszcze nie byl, moze byc zle widziane na tym forum.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #172 dnia: Października 15, 2009, 14:53:24 pm »

Panie "Mateuszu"! Apeluję o choćby odrobinę konsekwencji myślowej. Niech się Pan zdecyduje czy twórcy FSSP zostali z Arcybiskupem czy też nie. Skoro stworzyli nowy organizm to chyba sprawa jest jasna? I proszę nie sugerować, że założyciel Bractwa nie był wierny Papieżowi.
Muszę Pana zmartwić, ale wciąż będę uprawiał lasandrystowską propagandę ponieważ moi starsi bracia w handlu płacą mi za to.
Proszę łaskawie przyjąć do wiadomości, że to nie Pan decyduje kto tutaj jest moderatorem, a kto nie.

Słowa "zdradził ś.p. Arcybiskupa w najdramtyczniejszym dla niego momencie" nie były i nie miały być żadnym oskarżeniem ani obelgą, a jedynie przypomnieniem pewnej sytuacji, która miała miejsce w przeszłości.




Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #173 dnia: Października 15, 2009, 15:05:09 pm »

Koniecznością. Innego wyjścia nie mieli. Temat przetrzepany setki razy, nie widzę więc sensu go tłuc po raz kolejny.
Zatem czy osądzam Finów za to, ze zdradzili Hitlera ?Czy jest to dla niech obraźliwe? (to przykład skrajny, niezbyt adekwatny, bo ocena moralna czynów Hitlera jest jednoznaczna.)


Prowokatorami, którzy podpuścili abpa do tego tragicznego czynu doprowadziającego do schizmy. Jedności do dziś nie ma i nie wiadomo, czy kiedykolwiek ona będzie.
Ok. To ja za Pana. Przełożonym generalnym był wtedy ks. Schmidberger - on był z tych "dobrych" czy z tych "złych"?
(przy okazji - czytał Pan wypowiedzi kard Castillion Hoyosa o tym, że "nie ma mowy o schizmie"? Zatem odrzuca pan autorytet Kościoła w tej sprawie?)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #174 dnia: Października 15, 2009, 15:09:09 pm »

No wlasnie,a jak to w ogole wyglada?Kto o tym decyduje?
Słyszałem, że ksiądz Karol Stehlin dzwoni do Adama Michnika i wspólnie się naradzają. Tak przynajmniej mówią ludzie co mieszkali jakiś czas na Garncarskiej, ale w porę się opamiętali i wyrwali z tego piekła.

Gdy będzie miał Pan chwilę czasu w nawale zajęć to niech Pan poszuka sobie w słowniku języka polskiego takich haseł jak: własność, właściciel, administracja, administrować.


Z dedykacją dla pana Mateusza:
http://www.overheardinthesacristy.net/wp-content/uploads/2009/01/fellay-pbxvi.jpg
http://www.virgo-maria.org/articles_HTML/2007/011_2007/VM-2007-11-19/image0001.jpg
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #175 dnia: Października 15, 2009, 15:15:14 pm »

Czemu pan pisze nie na temat ? Kard. Hoyos (i wielu innych) twierdzi, ze schizmy nie bylo i nie ma. Pan, ze byla i ze jest. Na co tu czekac ? Przyszlosc ma zweryfikowac twierdzenia dotyczace terazniejszosci ? Prosze podac na jakich podstawach prawnych opiera pan twierdzenie, ze Bractwo jest w stanie schizmy. Troszke odpowiedzialnosci za slowo.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #176 dnia: Października 15, 2009, 15:19:16 pm »

Czemu pan pisze nie na temat ? Kard. Hoyos (i wielu innych) twierdzi, ze schizmy nie bylo i nie ma. Pan, ze byla i ze jest. Na co tu czekac ? Przyszlosc ma zweryfikowac twierdzenia dotyczace terazniejszosci ? Prosze podac na jakich podstawach prawnych opiera pan twierdzenie, ze Bractwo jest w stanie schizmy. Troszke odpowiedzialnosci za slowo.
No dobrze, na dzień dzisiejszy FSSPX jest wspólnotą, która ma nieuregulowany status kanoniczny i brak jej pełnej łączności z Następcą św. Piotra. Pasek ?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #177 dnia: Października 15, 2009, 15:22:08 pm »

Spokojnie. Plan rozmow z Watykanem, czego nie wie pan Mateusz (bo on w ogole malo wie) istnieje od 2000 roku (z poprawka w 2002) i jak na razie jego etapy sa realizowane bezblednie. Wybor Benedykta XVI tylko to przyspieszyl i nadal tempa. Bractwo jest zwarte i skupione wokol przelozonych - moze pan Mateusz poda ilu ksiezy odeszlo z Bractwa w akcie sprzeciwu wobec rozmow z Rzymem ? Jesli ktos w Kurii tego nie spieprzy, to juz sie mozna zamawiac szampana. Nawet jesli troszke odlezakuje w piwnicy, to bedzie tym smaczniejszy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #178 dnia: Października 15, 2009, 15:22:41 pm »

to nie Pan decyduje kto tutaj jest moderatorem, a kto nie.
No wlasnie,a jak to w ogole wyglada?Kto o tym decyduje?

Kolegium administratorów i moderatorów.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Józef
rezydent
****
Wiadomości: 347


« Odpowiedz #179 dnia: Października 15, 2009, 15:26:03 pm »

Prowokatorami, którzy podpuścili abpa do tego tragicznego czynu doprowadziającego do schizmy. Jedności do dziś nie ma i nie wiadomo, czy kiedykolwiek ona będzie.
Mateuszu!!!
To chyba nie tak wyglądała sprawa z nieposłuszeństwem abp. Lefebvre-a jak opisujesz.W ostatnia niedzielę będąc w Przeoracie kupiłem sobie trochę archiwalnych numerów  Zawsze Wierni i w numerze listopadowo-grudniowym z 1997r. znalazłem tekst z kawałkiem listu jaki kierował abp, do papieża Jana Pawła II.Umieściłem na ,,katoliku pl już ten fragment ale widzę że i tutaj trzeba będzie to powtórzyć.


(...)
Cytuj
Sprawiedliwą niezbędną i pilną jest konsekracja biskupów, mogących przejąć moje obowiązki.
Co do pierwszych mianowań, to oczekując dnia, gdy zadanie to przejmie (mająca zostać utworzona) Komisja Rzymska, wydaje mi się , że możesz to powierzyć mnie, tak jak to się dzieje w przypadku patriarchów wschodnich.
Jeśli osiągniemy zgodę co do tego punktu, przedstawię nazwiska kard. Gagnon.Drugi punkt domaga się jeszcze pilniejszego rozwiązania, biorąc pod uwagę mój wiek i zmęczenie.Od dwóch lat nie dokonuję żadnych święceń kapłańskich w seminarium w USA. Seminarzyści żarliwie pragną być wyświęceni, ale ja nie mam już zdrowia, by przebyć ocean.
Dlatego właśnie błagam Waszą Świątobliwość, aby zechciał rozwiązać ten punkt przed 30 czerwca tego roku.Biskupi ci powinni pozostawać w takim stosunku do Rzymu i Bractwa, w jakim biskupi misyjni pozostają w stosunku do Kongregacji Propagandy Wiary i swoich własnych zgromadzeń.zamiast jurysdykcji terytorialnej mieli by jurysdykcję personalną. nie muszę dodawać, że biskupi ci byliby wybierani spośród kapłanów Tradycji.(...)
Widać wyraźnie, że w wyniku dalszego rozwoju sytuacji nastąpił stan wyższej konieczności usprawiedliwiony mocą samego prawa kanonicznego (kan1323,4).Rzym chciał wyraźnie likwidacji Bractwa poprzez nieuchronny proces dotyczący każdego człowieka a tym bardziej starego i schorowanego arcybiskupa. To była dość perfidna gra Watykanu i arcybiskup zdawał sobie z tego sprawę.
Abp. Lefebvre odznaczał się największą wiernością Stolicy Apostolskiej . Cieszył się osobista przyjaźnią i szacunkiem dwóch papieży, a jako apostolski delegat założył 36 Diecezji, czego nikt inny w zeszłym stuleciu nie dokonał.

Zapisane
Ze śpiącym gada. który mądrość mówi głupiemu
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!