Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:46:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX  (Przeczytany 68282 razy)
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #120 dnia: Października 12, 2009, 23:15:44 pm »

To raczej problem księdza Scotta i tych, którzy starają się propagować jego przemyślenia.

Myśli Pan, że mało jest księży w Bractwie, którzy mają takie przemyślenia ?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #121 dnia: Października 12, 2009, 23:53:46 pm »

[...] wielu księży nie tylko w Bractwie ma dużo bardzi ej radykalny osąd tejże encykliki...

Ciekawa to sprawa, z tą encykliką. Jest bardzo wielu tradycjonalistów, którzy normalnie chwalą papieża, podkreślając przy każdej mozliwej okazcji np. dobrodziejstwa, jakie wynikły z ogloszenia Summorum Pontificum, ale o encyklice jakoś dziwnie milczą, albo mówia: eeee tam, not tak, czytałem, owszem, ogromnie to znaczący dokument, to znaczy, sam nie wiem, jak by to powiedzieć, hmmm...
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #122 dnia: Października 13, 2009, 00:06:07 am »

[...] wielu księży nie tylko w Bractwie ma dużo bardzi ej radykalny osąd tejże encykliki...

Ciekawa to sprawa, z tą encykliką. Jest bardzo wielu tradycjonalistów, którzy normalnie chwalą papieża, podkreślając przy każdej mozliwej okazcji np. dobrodziejstwa, jakie wynikły z ogloszenia Summorum Pontificum, ale o encyklice jakoś dziwnie milczą, albo mówia: eeee tam, not tak, czytałem, owszem, ogromnie to znaczący dokument, to znaczy, sam nie wiem, jak by to powiedzieć, hmmm...

Dokładnie tak.... ;D a tu się nerwicują Panowie niektórzy, że Xiądz w ZW  napisał ktytyczne uwagi... i to takie "minimalistyczne" wrięcz...można powiedzieć "zawoalowane"... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #123 dnia: Października 13, 2009, 08:03:30 am »

Pana przepraszam 'zachwyciła " ta encyklika Bemedykta XVI ???To w takim razie jest Pan wyjątkiem spośród mych znajomych nawet tych internetowych/Krytyka w ZW bardzo wyważona i łagodna ...wszak tam przecież pisał explicite i zachęcał do NWO - rządu światowego. Myślę że a propos Pańskiego pytania, wielu księży nie tylko w Bractwie ma dużo bardzi ej radykalny osąd tejże encykliki...podobnie jak ostatniego wystąpienia X.Lombardiii po ogłoszeniu "Nagrody Nobla"....

I chwała Bogu, że w Bractwie są tacy księża. Jeśli ktoś miał jakieś nadzieje związane z Benedyktem XVI to po tej encyklice powinny one prysnąć. Zadałem moje pytanie Panu Andy bo nie wiem jak można sądzić, że jest jakakolwiek szansa na dogadanie się FSSPX z Watykanem.  Pan Eligiusz wykorzystał standardowy w takich przypadkach sposób obrony, czyli poglądy zawarte w tym artykule są marginalnymi, a w sumie to sprowadzają się tylko do jego autora, więc nie ma problemu.
Jeżeli Bractwo Św. Piusa X jest tym czym jest (a mam nadzieje, że tak) to dla nikogo nie powinno być wątpliwe, że większość księży z Bractwa powinna mieć takie zdanie na temat tej encykliki jak w tym artykule.
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2009, 08:12:19 am wysłana przez Dawid » Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #124 dnia: Października 13, 2009, 10:17:01 am »

Myśli Pan, że mało jest księży w Bractwie, którzy mają takie przemyślenia ?
Powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Wiem, natomiast jak wygląda struktura Bractwa i kim jest Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Bernard Fellay. Dla mnie jest to Przewielebny, a dla bardzo wielu ludzi "promujących" zdjęcie z pańskiego emblematu, to po prostu Bernie, który chce sprzedać FSSPX modernistycznemu Rzymowi za kapelusz kardynalski.

Jeśli ktoś miał jakieś nadzieje związane z Benedyktem XVI to po tej encyklice powinny one prysnąć.
Wypowiada Pan tak kategoryczne sądy, że od razu zauważyłem, że jest Pan nielichej klasy ekspertem. Proponuję, więc postarać się o posadę doradcy, takiego jednego naiwniaka ze Szwajcarii. Pan zadzwoni pod numer 00 41 41 757 10 50 i powie co i jak.

Nigdzie nie pisałem, że ksiądz Scott jest odosobniony w swoich poglądach. Jeśli nawet 200 kapłanów FSSPX podziela jego poglądy, a drugie dwieście ma jeszcze większe obiekcje związane z ostatnią encykliką to co z tego? Czy naprawdę uważa Pan, że w dobie takiego kryzysu Kościoła, kapłani Bractwa będą uprawiać Rejtana z powodu jakiejś tam encykliki? Las płonie, a Pan płacze nad jedną różą.


@ Tato
Proponowałbym Panu mniej pisać, a więcej poćwiczyć obsługę interfejsu forum. Cytuje Pan w taki sposób, że ciężko domyślić się do kogo kieruje Pan swoją wypowiedź.
Jeśli to mi Pan odpowiadał to pragnę zauważyć, że użyłem zdanie twierdzącego, a nie pytającego.
"Caritas in veritate" nie czytałem i w najbliższym czasie nie zamierzam. "ZW" kupuje, ale od kilku lat rzadko do niego zaglądam.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #125 dnia: Października 13, 2009, 13:29:00 pm »

Zadałem moje pytanie Panu Andy bo nie wiem jak można sądzić, że jest jakakolwiek szansa na dogadanie się FSSPX z Watykanem.

Po ludzku szansa jest mała. Ale po ludzku jaka była szansa parę lat temu na Motu Propio czy zdjęcie ekskomunik? Po ludzku szansa jest mała, ale dla Pana Boga nie ma nic niemożliwego. A jest ona napewno większa niż parę lat temu, bo w ogóle są rozmowy. I jest Papież, który ewidentnie dostrzega że jest problem w Kościele i próbuje coś z tym robić. Dlatego ja jednak żywię nadzieję, że choć po ludzku to niemożliwe, to jednak Kościół się odrodzi a "bramy piekielne go nie przemogą".
Zapisane
Józef
rezydent
****
Wiadomości: 347


« Odpowiedz #126 dnia: Października 13, 2009, 13:38:42 pm »

P Pan jest zapatrzony w FSSPX, które uprawia chuligankę ignorując prawo kościelne i ,pociesza' pan ironicznie np. Wrocławian, którzy mimo wszelkich trudności mają jedną z największych wspólnot tradycyjnych w Polsce i dostęp do wszystkich Sakramentów. FSSPX zaś znowu chce sie pojawić we Wrocku by podbierać z Piasku naiwnych wiernych,  bo tylko na to ich stać. Mam nadzieję, że kiedyś pan się otrząśnie i dojrzy komu tak naprawdę służy, bo nie pan pierwszy i pewnie nie ostatni, który igra z ogniem.
Mateuszu!!!
Coś się tak na FSSPX uwziął. Gdyby nie oni to, żadnej tradycji by już nie było.A jeśli chodzi o (...autocenzura...)z polskiego (poso...autocenzura), to ani katolicy ani Patrioci Polacy z wyjątkiem bp.Frankowskiego i kilku innych.Ich zapędy do jewrokibucu były pierwsza przyczyną, dla której zainteresowałem się Tradycją.W mojej wierze nastąpił zdecydowany zwrot od tych zagubionych (...autocenzura....) który z uporem maniaka w Polsce forsują np. ekumeniczna hucpa ?!!!?
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2009, 14:06:03 pm wysłana przez Józef » Zapisane
Ze śpiącym gada. który mądrość mówi głupiemu
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #127 dnia: Października 13, 2009, 14:29:54 pm »

Wiem o FSSPX wystarczająco dużo by się trzymać od nich z daleka, szczególnie o tych w Polsce. Za dużo ludzi ucierpiało przez kontakty z nimi

Tak sformułowane zdanie to pusty frazes, czcza paplanina, pozbawiona wszelkiego sensu, pitolenie....tak długo dopóty nie zaspokoi pan mojej/naszej ciekawości i nie wyjaśni nam pan explicite co też takiego wie pan o Nich, że skutkuje to trzymaniem sie od FSSPX z daleka, szczególnie w Polsce. Należy uprzedzać braci przed niebezpieczeństwem kontaktów z nimi by nie nabili sobie guza.
Liczę na obszerne wytłumaczenie poparte wiarygodnymi faktami i tak żeby było... wystarczająco dużo.

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #128 dnia: Października 13, 2009, 18:37:43 pm »

A poważnie: Ojciec Święty idzie bardzo wąską ścieżką, chce odnowić Kościół, ale nie chce wykonywać żadnych nagłych manewrów. Stąd i te wywody. Taka mądrość etapu, że tak powiem.
Zwłaszcza, ze Ojciec Święty zatwierdził statut IBP, które właśnie z zasady wyklucza nowy ryt...

Wiem o FSSPX wystarczająco dużo by się trzymać od nich z daleka, szczególnie o tych w Polsce. Za dużo ludzi ucierpiało przez kontakty z nimi, ale  jak widać jeszcze sobie musi niejeden guza nabić by oprzytomnieć. Powodzenia Józek.
Widzi Pan - z jednego przeoratu wnioskuje Pan o całości. Troszeczkę to pochopne.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #129 dnia: Października 14, 2009, 00:29:08 am »

To cisza przed burzą. Pan Mateusz milczy celowo wprowadzając suspense, takie napięcie dramatyczne, ale jak rypnie, jak poleci faktami, to...drżyjcie narody...i forum się zakołysze.
Trzeba będzie powołać specjalną Komisję Forumową do zbadania sprawy (afery).

"Za dużo ludzi ucierpiało przez kontakty z nimi".

Najgorsza jest ta niepewność. Co on wie? Spróbuję zasnąć, ale jutro skoro świt....
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #130 dnia: Października 14, 2009, 07:20:48 am »

Myślę, że Pan Mateusz powinień ujawnić to co wie. Tylko żeby nie były to jakieś plotki. A sprawy wiarygodne. Różni ludzie przychodzą do Przeoratów Bractwa. I różne rzeczy mówią. Jeden z nich był na przykład sympatykiem gorącym zbuntowanych sióstr betanek w Kazimierzu i ich kapelana, a drugi dał mi namiary na palmarian. Ale to są skrajności. Miłego dnia życzę wszystkim uczestnikom Forum.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #131 dnia: Października 14, 2009, 10:46:38 am »

Rzeczywiście, dużo osób odeszło z przeoratu w Radości na przestrzeni lat. Może Panu Panie Mateuszu odpowiedzą na Pański tekst Ci którzy są tam na codzień. Z miesiąc ja tam nie byłem. O niektórych sprawach o których Pan pisze słyszałem rozmawijąc pod bramą przeoratu z ludzmi tam przychodzącymi w niedziele. Uczęszczałem tam w niedziele w latach 2002-2008. Teraz wpadam tam sporadycznie w dni powszednie i nie rozmawiam juz z nikim. Kiedyś były i siostry zakonne. Teraz zniknęły. Wiem że siostra Maksymilina odeszła do IDP, ale dlaczego to nie wiem. Była też siostra Marta i jedna siostra chyba nowicjuszka. Ale gdzie zniknęły to nie wiem.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #132 dnia: Października 14, 2009, 11:50:40 am »

A ja odpowiedzią p. Mateusza jestem rozczarowany. Liczyłem na sensacje typu pijaństwo w Przeoracie, nocne wizyty wiadomych pań, torturowanie niemowląt i zjadanie ich żywcem..... a tu....

Eeee, nie ma o czym gadać. Szkoda wnikliwszych komentarzy. Gdybyśmy tak całe pozostałe duchowieństwo wzięli pod lupę też trafiłyby się niezłe kwiatki, co nie upoważniłoby mnie nigdy do stwierdzenia; "Wiem o księżach wystarczająco dużo by trzymać się od nich z daleka......"

Pan Mateusz popełnia wielki błąd robiąc we własne gniazdo. No, gdyby to jeszcze wszystko było 100% prawdą. A tak, pozostaje paplanina. Rozczarowany jestem.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #133 dnia: Października 14, 2009, 12:34:02 pm »

A ja bym oczekiwał jakiejś konkretnej odpowiedzi ze strony przedstawicieli Bractwa na forum, bo jednak p. Mateusz nie pozostawił wezwania o napisanie konkretnie o co mu chodzi bez odpowiedzi i o tym obszernie napisał

Obawiam sie, ze nikomu nie bedzie sie chcialo wracac do odgrzewanych ziemniakow. Temat ciemnej masonsko-zydwoskiej przeszlosci ksiedza Stehlina i jego niecnych postepkow, wiernej bez krawata we wroclawskiej kaplicy, rozbijania sie samolotami itd., przerabiany byl na zyczenie sekcji wroclawskiej szczegolowo w te i z powrotem pare lat temu na fidelu. Naprawde nie wystarczy reaktywacja kogos z sekcji, by ludziom chcialo sie wracac do tych absurdalnych dyskusji.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #134 dnia: Października 14, 2009, 12:49:26 pm »

APan Mateusz popełnia wielki błąd robiąc we własne gniazdo.

Moim gniazdem jest wrocławska diecezja Kościoła Katolickiego.

A moim formalnie i terytorialnie łódzka diecezja Kościoła katolickiego, której jak najlepiej życzę, co nie oznacza bym nie mógł sympatyzować z FSSXP inicjatorem pielęgnowania ogólnie rozumianej idei zachowania Tradycji liturgicznej i doktrynalnej. Kto mi zabroni i dlaczego?
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!