Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:54:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX  (Przeczytany 68212 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #30 dnia: Września 14, 2009, 11:36:07 am »


Miś kurialny to takie zwierzę, którego obyczaje od dawna fascynują badaczy. Pojawia się w pracy ok. 10.00, wychodzi ok. 14.00. Podpisze trzy dokumenty, sporządzi jeden. Żeruje na imieninach, jubileuszach itp. innych misiów :)

a co tu fascynującego ? przecież gdzie nie spojrzysz dookoła w pracy, to widzisz takie misiowe ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #31 dnia: Września 14, 2009, 13:35:18 pm »

a co tu fascynującego ? przecież gdzie nie spojrzysz dookoła w pracy, to widzisz takie misiowe ...
Widać z dala, że Waść "na państwowym". W kapitaliźmie misie giną. Parkinson (ten od prawa nie choroby) pisał, że najwyższym stopniem wtajemniczenia kandydata na Nr 1 w firmie jest zwolnić "Freda Poczciwca".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #32 dnia: Września 14, 2009, 18:17:38 pm »

Eee... Pan mówi pewnie o patriarchacie, ale myśli zapewne o utworzeniu osobnego kościoła sui iuris? Świetny pomysł, ale Pan sobie wyobraża jaki byłby przy okazji sajgon w Rzymie? Spływające z całego świata prośby o zmianę kościoła sui iuris, prośby o pozwolenie na birytualizm itd
Nauka  zarzadzania wymyslila cos takiego jak delegacja uprawnien. Ponadto pierwszy zachoddni koscil sui iuris moglby miec uprozczone procedury. KKKW nie obowiazuje na zachodzie.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #33 dnia: Września 16, 2009, 14:24:09 pm »

Rozmowy mają się rozpocząć w drugiej połowie października: http://rorate-caeli.blogspot.com/2009/09/confirmed.html
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #34 dnia: Września 21, 2009, 19:31:17 pm »

Rozmowy mają się rozpocząć w drugiej połowie października ...
... w związku z czym szwedzka TV szykuje nowy atak na FSSPX i papieża, z pewnoscią aby wywołac kolejną burzę medialną. Tym razem mają to być dowody, że Watykan wiedział o poglądach bp Williamsona przed zdjęciem ekskomuniki, ergo (w domysle) tradycyjni katolicy=antysemici.
http://rorate-caeli.blogspot.com/2009/09/swedish-tv-part-2-upcoming-attack-on.html
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2009, 19:34:17 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
dexter
adept
*
Wiadomości: 33


« Odpowiedz #35 dnia: Września 26, 2009, 21:34:36 pm »

Rozmowy mają się rozpocząć w drugiej połowie października ...
... w związku z czym szwedzka TV szykuje nowy atak na FSSPX i papieża, z pewnoscią aby wywołac kolejną burzę medialną. Tym razem mają to być dowody, że Watykan wiedział o poglądach bp Williamsona przed zdjęciem ekskomuniki, ergo (w domysle) tradycyjni katolicy=antysemici.
http://rorate-caeli.blogspot.com/2009/09/swedish-tv-part-2-upcoming-attack-on.html


A gdzie można o tym przeczytać? No jak gdzie? Oczywiście w najnowszym "Tygodniku Powszechnym"! http://tygodnik.onet.pl/32,0,33733,ktos_klamie,artykul.html

 Bo przecież TP jako "obrońca" wiary katolickiej musi strzec Kościół przed tymi pfu lefebrystami... Zauważyłem, że ten red. Majewski jakąś Muzę chyba ostatnio pochwycił, bo dyskutuje z Kościołem na różne tematy już od paru tygodni.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #36 dnia: Września 28, 2009, 09:53:55 am »

No i coś o rozmowach doktrynalnych. W kwestii o której mówił ks. bp. Galareta. Możliwości są trzy:
0. Nie udaje się osiągnąć porozumienia z przyczyn, powiedzmy "technicznych": rozmowy zostają zerwane, niczego szczególnego nie uzgodniono.
1. Uda się osiągnąć porozumienie: SV2 będzie interpretowany poprawnie - zgodnie z Tradycją.
2. Porozumienie niemożliwe: komisja ze strony Rzymu potwierdzi SV2 jako "super-sobór", który unieważnił wszystkie poprzednie; przeinterpretował dogmaty lub coś w tym stylu.

Najbardziej interesuje nas, oczywiście, alternatywa nr 1. Alternatywa nr 0 to w pewnym sensie "poczekamy dalej". Natomiast 2. to byłby straszny kataklizm. Czy w przypadku 2. możnaby mówić, że "Rzym utracił wiarę"?

Módlmy się, żeby nie było przypadku 2.!
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #37 dnia: Września 28, 2009, 16:35:15 pm »

Myślę, że na chwilę obecną opcja 2 jest najmniej realna.  Zbyt dużo, mimo wszystko krytycznych, uwag pod adresem V2 padło ze strony Watykanu ,by teraz upierali się przy wizji "super-soboru".
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #38 dnia: Września 28, 2009, 18:58:42 pm »

Ja się obawiam, że Bractwo w trakcie tych rozmów może ulec wewnętrznemu podziałowi na stronnictwa pro– i contra– pojednaniu. Czasami mam wrażenie, że niektóre osoby związane z FSSPX, wcale nie śpieszą się do porozumienia ze Stolicą Świętą, jakby pozycja „wyrzutu sumienia Rzymu” nader im odpowiadała. Tym niemniej, podobnie jak pan Morro, uważam, że opcja #2 jest w tej chwili, po ludzku, najmniej prawdopodobna.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #39 dnia: Września 28, 2009, 19:06:14 pm »

Bo przecież TP jako "obrońca" wiary katolickiej musi strzec Kościół przed tymi pfu lefebrystami... Zauważyłem, że ten red. Majewski jakąś Muzę chyba ostatnio pochwycił, bo dyskutuje z Kościołem na różne tematy już od paru tygodni.
Gminy mojżeszowe mają wiele do powiedzenia w tej sprawie, więc mnie to wcale nie dziwi.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #40 dnia: Września 28, 2009, 19:28:46 pm »

No i coś o rozmowach doktrynalnych. W kwestii o której mówił ks. bp. Galareta. Możliwości są trzy:
0. Nie udaje się osiągnąć porozumienia z przyczyn, powiedzmy "technicznych": rozmowy zostają zerwane, niczego szczególnego nie uzgodniono.
1. Uda się osiągnąć porozumienie: SV2 będzie interpretowany poprawnie - zgodnie z Tradycją.
2. Porozumienie niemożliwe: komisja ze strony Rzymu potwierdzi SV2 jako "super-sobór", który unieważnił wszystkie poprzednie; przeinterpretował dogmaty lub coś w tym stylu.

Jest jeszcze inna możliwość: porozumienie udaje się osiągnąć tylko w niektórych sprawach (organizacyjno-prawnych), a w doktrynalnych nie. Watykan nadaje więc FSSPX  tymczasowy status kanoniczny (np. prałatura personalna czy coś w tym rodzaju), a rozmowy doktrynalne toczą się dalej, przez całe lata.
Cytuj
Natomiast 2. to byłby straszny kataklizm. Czy w przypadku 2. możnaby mówić, że "Rzym utracił wiarę"?
Ja bym powiedział, że tak. Gdyby tak się stało, to dla FSSPX jedynym rozwiązaniem będzie przejście na pozycje sede a następnie wybranie papieża.
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2009, 19:32:09 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #41 dnia: Września 28, 2009, 19:58:53 pm »

Ja się obawiam, że Bractwo w trakcie tych rozmów może ulec wewnętrznemu podziałowi na stronnictwa pro– i contra– pojednaniu.
W okolicach ogłoszenia mp "SP", a już szczególnie dekretu z 21.01.09, słyszałem całkiem sporo takich zaniepokojonych głosów, a Bractwo i tak powoli, acz konsekwentnie idzie naprzód zgodnie z wcześniej ustalonym planem, na dodatek jeszcze silniejsze, jeszcze bardziej zjednoczone. Co ciekawe, zdecydowana większość tych zatroskanych losem FSSPX, w życiu nie widziała żywego "lefebrysty".
Chciałbym wiedzieć z czego wynikają Pańskie obawy? Skąd Pan wie jaki klimat Panuje wewnątrz Bractwa? Korzysta Pan regularnie z posługi kapłanów z BKŚPX? Czyta Pan "Fideliter" bądź "Angelus"? Może chociaż przegląda AQ czy LFC? Jeśli nie to skąd Pan czerpie swoją wiedzę o obecnym stanie dzieła ś.p. Arcybiskupa? Z przekartkowanego, od czasu do czasu, "ZW" w saloniku prasowym?

Czasami mam wrażenie, że niektóre osoby związane z FSSPX, wcale nie śpieszą się do porozumienia ze Stolicą Świętą, jakby pozycja „wyrzutu sumienia Rzymu” nader im odpowiadała.
Kto konkretnie? Nazwiska, telefony, kontakty! ;)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #42 dnia: Września 28, 2009, 22:20:23 pm »


Czasami mam wrażenie, że niektóre osoby związane z FSSPX, wcale nie śpieszą się do porozumienia ze Stolicą Świętą, jakby pozycja „wyrzutu sumienia Rzymu” nader im odpowiadała.
Kto konkretnie? Nazwiska, telefony, kontakty! ;)

Kulega ostatnio strasznie nerwowy ...

Tymczasem wielokroć większość tradycjonalistów miewa zdanie opisane przez p. HS. I nie ma w tem nic nagannego. Gorzej, jeśliby znaleźli się związani z Bractwem, którzy nie śpieszyliby się do porozumienia ze Stolicą Świętą na żadnych warunkach
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #43 dnia: Września 28, 2009, 23:01:24 pm »


Kto konkretnie? Nazwiska, telefony, kontakty! ;)
Kulega ostatnio strasznie nerwowy ...
Wprost przeciwnie - jestem spokojny, wyciszony. Słowa stojące za znakiem zapytania to żartobliwy cytat, na dodatek opatrzony emot-ikoną dla tych mniej kumatych.

Skąd Pan wie jakie ma zdanie większość tradycjonalistów? Czy nawet zdecydowana większość musi mieć rację?

Gorzej, jeśliby znaleźli się związani z Bractwem, którzy nie śpieszyliby się do porozumienia ze Stolicą Świętą na żadnych warunkach
Pełna zgoda
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #44 dnia: Września 28, 2009, 23:03:23 pm »

Co ciekawe, zdecydowana większość tych zatroskanych losem FSSPX, w życiu nie widziała żywego "lefebrysty".
W swoim krótkim życiu widziałem kilku „żywych lefebrystów” ;) Szczera troska zaś kojarzy mi się pozytywnie. Troszczymy się o rzeczy na których nam zależy.

Chciałbym wiedzieć z czego wynikają Pańskie obawy?
Ze zwykłej, ludzkiej niepewności jutra i chyba także niecierpliwości. Ot chciałbym się jutro obudzić i dowiedzieć, że FSSPX pogodziło się ze Stolicą Świętą, doktrynalne kwestie zostały wyjaśnione (na czym skorzysta cały Kościół, bo wreszcie zostanie ustalona i podana do publicznej wiadomości prawowita interpretacja SVII), status kanoniczny nadany przez Ojca Świętego pozwala bez przeszkód prowadzić normalne duszpasterstwo, a biskupi Nycz i Hoser zapraszają ks. Stehlina, ks. Śniadocha i ks. Grygiela na obiad aby ustalić szczegóły „współpracy duszpasterskiej” na terenie metropolii warszawskiej.

Cytuj
Skąd Pan wie jaki klimat Panuje wewnątrz Bractwa?
Myślę, że o tym jaki klimat panuje wewnątrz Bractwa mogą się kompetentnie wypowiadać jedynie jego członkowie. Ja pisałem o swojej obawie i swoim odczuciu.

Cytuj
Korzysta Pan regularnie z posługi kapłanów z BKŚPX?
Regularnie? Nie, raczej okazjonalnie, bo do św. Benona bliżej. A muszę, by móc wypowiadać się w wątkach o FSSPX :) ?

Cytuj
Czyta Pan "Fideliter" bądź "Angelus"?
Z „Angelusa” czasami archiwalne artykuły. Poza tym jak wyżej.

Cytuj
Kto konkretnie? Nazwiska, telefony, kontakty! ;)
A pokwitowanie za nieTajną Współpracę będzie ;) ?
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Rozmowy doktrynalne: Watykan - FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!