Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:52:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Wydział Kultury przy KC Forum Krzyż
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] Drukuj
Autor Wątek: Wydział Kultury przy KC Forum Krzyż  (Przeczytany 75682 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #210 dnia: Marca 19, 2020, 16:33:49 pm »

Panie rysiu, ja też lubie Dunikowskiego, przez wiele lat, prawie codziennie przechodziłem obok Józefa Dietla. Pyta pan dlaczego itd. Ja panu odpowiem. Dlatego, że to bardzo dobre rzemiosło jest, a Japonczycy doceniają dobrą robote. Niech pan spojrzy na rówiesnika Dunikowskiego, niejakiego Brancusiego. Nie oglądał się na obowiązujące mody i tryndy, a bardziej na własne korzenie i wykombinował słupy. Dlatego świat zna Brancusiego, a Dunikowskiego tylko fachowcy. Absolutnie sie z panem zgadzam, bo trudno z tym dyskutować. Przebija sie i nadaje ton ten pierwszy, czasami niekoniecznie technicznie lepszy od następców ale to on przechodzi do historii. Z tym Metrem to była ciekawsza sprawa, niekoniecznie artystyczna. Pan sobie przypomni kto to sfinansował.
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2020, 16:57:24 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #211 dnia: Marca 19, 2020, 17:55:44 pm »

Panie rysiu, ja też lubie Dunikowskiego, przez wiele lat, prawie codziennie przechodziłem obok Józefa Dietla. Pyta pan dlaczego itd. Ja panu odpowiem. Dlatego, że to bardzo dobre rzemiosło jest, a Japonczycy doceniają dobrą robote. Niech pan spojrzy na rówiesnika Dunikowskiego, niejakiego Brancusiego. Nie oglądał się na obowiązujące mody i tryndy, a bardziej na własne korzenie i wykombinował słupy. Dlatego świat zna Brancusiego, a Dunikowskiego tylko fachowcy. Absolutnie sie z panem zgadzam, bo trudno z tym dyskutować. Przebija sie i nadaje ton ten pierwszy, czasami niekoniecznie technicznie lepszy od następców ale to on przechodzi do historii. Z tym Metrem to była ciekawsza sprawa, niekoniecznie artystyczna. Pan sobie przypomni kto to sfinansował.

Myślę, że Dunikowski po prostu w tym Paryżewie był krócej. Gdyby został, a obracał się z Picassem & co. to kto wie?
Brancusi to chyba przyszedł z Rumunii do Paryża na piechotę. Może nie do końca ale był bez kasy i szedł. Śpiewał w Cerkwii prawosławnej w Paryżu...zabrał z Rumunii taki bagaż kultury, że rzucił świat na kolana. Moja ulubiona to Murzynka blond


a Dunikowskiego - tchnienie:


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #212 dnia: Marca 19, 2020, 18:41:43 pm »

Co ciekawe u Brancusiego, to w Rumunii niczym specjalnie sie nie wyrózniał. On tę Rumunie odnalazł dopiero po opuszczeniu Rumunii. Do ciekawych wniosków do prowadzi. Fajne wykłady miał o nim o. Andrzej Kłoczowski, i za te wykłady go cenie. Historyk sztuki z pierwszego zawodu. Potem było tylko gorzej.
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2020, 18:45:35 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #213 dnia: Marca 20, 2020, 20:25:13 pm »

Jak o Dunikowskim mowa, to faktycznie Dietl mu się bardzo udał. Natomiast warszawski pomnik żołnierza I Armii jest dość dziwny: powinien przecież przedstawiać żołnierza z Mosinem względnie pepeszą, a tymczasem on trzyma coś, co wygląda na AK-47 ze składaną kolbą, którego I armia mieć nie mogła, bo pojawił się dopiero grubo po wojnie. No, ale artystom wszystko wolno - :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #214 dnia: Kwietnia 08, 2021, 23:50:15 pm »

Natknąłem się na nowszą twórczość p. Jacka Sykulskiego. Parę rzeczy zwróciło moją uwagę:

https://www.youtube.com/watch?v=uGo91tJPe7s - dosyć ciekawy utwór - słowa psalmu po łacinie, ale cała strona muzyczno-techniczna kojarzyłaby się raczej z czymś w rodzaju muzyki filmowej - tak jakby w jakiejś przestrzeni między hillsongami a muzyką klasyczną - dosyć dobrze się słucha.

Aranżacja pieśni pasyjnej: https://www.youtube.com/watch?v=sHlJ7Dc8kyo
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #215 dnia: Grudnia 11, 2023, 02:42:56 am »

Jon Fosse odebrał dzisiaj literackiego Nobla .  Ponoć to pisarz "katolicki", cokolwiek to znaczy.  Biorąc pod uwagę ostatnie Noble, trochę to zaskakujące. W biografii czytam wszakże, że miał trzy żony a katolikiem został w 2012, więc to chyba tak trochę na wyrost, no ale nie w tym rzecz:   czy ktoś coś czytał może?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #216 dnia: Grudnia 11, 2023, 07:26:29 am »

Jeszcze nie, ale na Flądrze jest taka notka:
Cytuj
Tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla podzielił się swoim doświadczeniem wiary opowiadając, co skłoniło go do porzucenia wspólnoty luterańskiej na rzecz Kościoła katolickiego.
Jon Fosse w swoich książkach często odwołuje się do religii. Jego „Septologia” opowiada o ludziach, którzy w dramatycznych sytuacjach ocalenie odnajdują właśnie w wierze. Swoim osobistym doświadczeniem wiary pisarz podzielił się w wywiadzie dla „La Croix”.

Fosse opowiedział o swojej młodości, która upływała we wspólnocie luterańskiej. W wieku 16 lat ją jednak porzucił.

- „Skończyło się na tym, że znienawidziłem ten Kościół, w którym pastor sądzi, że może racjonalnie wpoić ci prawdę, która nie jest prawdą”

- wspomina.

- „Dla mnie luteranizm wyklucza tajemnicę wiary”

- dodaje.

Zdaniem pisarza, „wiary nie można osiągnąć rozumem”.

- „To doświadczenie, musi się wydarzyć”

- twierdzi.

W końcu Fosse zdecydował się wstąpić do Kościoła katolickiego, o czym przesądziła lektura dzieła Mistrza Ekharta.

Nawiązując do „Septologii”, Fosse podkreśla, że podobnie jak jego bohaterowie, sam doświadczył w swoim życiu tego, że w najgorszych chwilach Bóg był najbliżej niego.
https://www.fronda.pl/a/Noblista-o-konwersji-na-katolicyzm-Luteranizm-wyklucza-tajemnice-wiary,223933.html
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #217 dnia: Grudnia 19, 2023, 20:54:58 pm »

29 grudnia na ekrany polskich kin wchodzi film "Wandea. Zwycięstwo albo śmierć"
https://www.filmweb.pl/film/Wandea.+Zwyci%C4%99stwo+albo+%C5%9Bmier%C4%87-2022-10027436
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #218 dnia: Stycznia 06, 2024, 19:21:19 pm »

Jaki budżet tego filmu?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 13 14 [15] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Wydział Kultury przy KC Forum Krzyż « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!