Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 08:34:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Nowy biskup opolski.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Nowy biskup opolski.  (Przeczytany 14231 razy)
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« dnia: Sierpnia 14, 2009, 12:21:41 pm »

W samo południe Radio Watykańskie ogłosiło, iż nowym biskupem opolskim został ks.dr.hab Andrzej Czaja. Oto sylwetka biskupa nominata :


Ks. Andrzej CZAJA, kapłan diecezji opolskiej, dr hab. teologii dogmatycznej, profesor KUL; ur. 12 grudnia 1963 r. w Oleśnie na Śląsku Opolskim, syn Bernarda i Heleny zd. Respondek; dwadzieścia lat zaangażowany w środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w latach 1995-2000 sekretarz Sekcji Dogmatycznej Teologów Polskich, w latach 1999-2003 kurator Koła Naukowego Teologów KUL, od 2005 kapelan Wspólnoty Modlitewnej przy parafii NSPJ w Raciborzu.

W rodzinnej wiosce Wysoka k. Olesna przyjął chrzest (26.12.1963), I-szą Komunię św. (28.05.1972) i sakrament bierzmowania (2.10.1973). Tu uczęszczał do szkoły podstawowej (w latach 1970-1978), a następnie do liceum ogólnokształcącego w Oleśnie (w latach 1978-1982). Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1982-1988 w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. 25 października 1987 r. z rąk biskupa Gerarda Kusza przyjął w Nysie święcenia diakonatu. Święcenia prezbiteratu przyjął w Kluczborku 11 czerwca 1988 r. z rąk biskupa Jana Bagińskiego.
Studia seminaryjne zakończył pracą magisterską Pneumatologiczny wymiar chrystologii w polskiej literaturze teologicznej, której promotorem był abp Alfons Nossol. Po święceniach pracował przez rok jako wikary w parafii św. Józefa w Zabrzu, a następnie został wysłany na studia specjalistyczne na KUL (1989), gdzie 11 marca 1994 r. pod kierunkiem o. prof. Stanisława Celestyna Napiórkowskiego OFMConv obronił pracę doktorską pt. Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena. Wcześniej, 1 października 1993 r. został zatrudniony jako asystent w I Katedrze Teologii Dogmatycznej KUL. Rok później rozpoczął zajęcia z teologii dogmatycznej także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (1/2 etatu). W latach 1996-1998 przebywał na stypendium w Niemczech, w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Möhlera w Paderborn. Tu przygotował późniejszą rozprawę pt. Credo in Spiritum Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej, na podstawie której w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej.
Obecnie jest kierownikiem Katedry Pneumatologii i Eklezjologii w Instytucie Teologii Dogmatycznej KUL, kuratorem Katedry Teologii Rodziny w Instytucie Nauk o Rodzinie KUL, do niedawna także kierownikiem Katedry Zasad Ekumenizmu w Instytucie Ekumenizmu i Badań nad Integracją Uniwersytetu Opolskiego, członkiem Zarządu Towarzystwa Teologów Dogmatyków, członkiem współpracownikiem Towarzystwa Naukowego KUL i członkiem korespondentem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Opublikował kilka książek i prawie 100 artykułów naukowych. Jako kurator Koła Naukowego Teologów KUL zorganizował pięć Tygodni Eklezjologicznych. Inicjator i stały organizator dorocznych Wykładów otwartych z pneumatologii (od 2004). Współredaktor Dogmatyki wydanej przez Bibliotekę Więzi i autor zawartego w niej Traktatu o Kościele. Należy do Komitetu Redakcyjnego Roczników Teologicznych (zeszyt 2), współpracuje z Encyklopedią Katolicką KUL i z redakcjami czasopism: Teologia w Polsce, Studia Oecumenica, Więź, Pastores i Diakon (czasopismo poświęcone diakonatowi i promocji diakonatu stałego w Polsce). Promotor czterech doktoratów i ponad 60 magisteriów.
Na KUL-u znany również z zaangażowania w życie i funkcjonowanie Wydziału Teologii i Duszpasterstwo Akademickie KUL (m.in. koordynator Zjazdu Absolwentów z okazji 75-lecia KUL; sekretarz Rady Wydziału Teologii KUL; współtwórca reformy studiów teologii w KUL); w diecezji ceniony jako wykładowca, rekolekcjonista i kaznodzieja odpustowy; wygłosił ponad 60 rekolekcji (w tym misje ewangelizacyjne z grupą studentów), głównie w diecezji opolskiej (nade wszystko w małych wiejskich parafiach, a także w opolskiej katedrze, w Raciborzu, Oleśnie, Głuchołazach, Zawadzkim, Krapkowicach i Otmęcie), w diecezji gliwickiej (m.in. w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu), ale także w archidiecezji lubelskiej (Lublin) i częstochowskiej (Wieluń) oraz w diecezji toruńskiej i siedleckiej. Rekolekcje głosił również w seminariach duchownych: dwukrotnie w Toruniu i raz w Gnieźnie. W czasie Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych i przy innych okazjach zaangażowany w posługę duszpasterską w rodzinnej parafii.

Główne obszary badań naukowych
1. Eklezjologia, zwłaszcza recepcja soborowej eklezjologii, interpretacja Kościoła jako komunii; 2. Pneumatologia, zwłaszcza patrystyczna i dialogów ekumenicznych, w tym szczególnie kwestia pośrednictwa i życiodajnego działania Ducha Świętego; 3. Posoborowa teologia niemiecka; 4. Teologia J. Ratzingera/Benedykta XVI; 5. Teologia słowa Bożego i kościelnego urzędu; 6. Chrześcijańska tożsamość, inicjacja i mistagogia

Najważniejsze książki
Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena, Opole 1997; Credo in Spiritum Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej, Lublin 2003; Communio w chrześcijańskiej refleksji o Kościele, współred. M. Marczewski, Lublin 2004; Traktat o Kościele (Dogmatyka, t. 2, red. E. Adamiak, A. Czaja, J. Majewski), Warszawa 2006; W czterdziestolecie Soboru Watykańskiego II. Refleksja Wydziału Teologii KUL, współred. L. Górka, J. Pałucki, Lublin 2007.

za stroną diecezja.opole.pl
Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
gregorek
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 14, 2009, 12:52:18 pm »

...miserere nobis,Domine.
Zapisane
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 14, 2009, 16:08:05 pm »

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x21867/ks-andrzej-czaja-nowym-biskupem-opolskim/

ciekawe zdjęcie.
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 14, 2009, 16:13:49 pm »

My w Radomiu też czekamy na  nowego Pasterza:)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 14, 2009, 20:06:31 pm »

Cytuj
Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena

Heribert Mühlen to czołowy teoretyk europejskiego ruchu charyzmatycznego.

Wnoszę z promotora, tematów prac naukowych i całej bibliografii, że biskup nominat sporo się zajmował charyzmatykami. Można to sprawdzić, śledząc jego karierę duszpasterską (głosił "misje ewangelizacyjne z grupą studentów", był specjalnym kapelanem grupy raciborskiej itd.). Niezbyt dobrą rekomendacją jest to, że współpracuje choćby z "Więzią" i "Diakonem" ("czasopismo poświęcone diakonatowi i promocji diakonatu stałego w Polsce"). Będzie to więc najpewniej wierny kontynuator linii poprzednika z dodatkowym silnym odchyleniem charyzmatycznym.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 14, 2009, 21:19:36 pm »

29 lat do emerytury  :( ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Thomas
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 14, 2009, 21:44:50 pm »

Cytuj
Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej, na podstawie której w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej.

Pamiętam jak abp M.Lefebvre mówił o nowej posoborowej definicji Kościoła jako "komunii". Pytał: "komunia"? Kogo? z czym? co to jest? ???

Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 17, 2009, 00:18:05 am »

Opolanie wymodlili dobrego biskupa! Oby więcej takich! ++
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 17, 2009, 07:10:32 am »

Opolanie wymodlili dobrego biskupa! Oby więcej takich! ++

Nie zapominajmy, że istnieje coś takiego jak Dopust Boży. Lekarstwa bywają gorzkie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 17, 2009, 08:22:03 am »

Czy ktoś z Panstwa zna go osobiście, czy poza pracami dostępnymi w internecie zna jego zdanie na temat Tradycji, starej mszy, tego co robi obecny papież..?
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 17, 2009, 08:42:56 am »

Mi też się on podoba, ale to w końcu nie mój biskup.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:21:00 am »

Czy ktoś z Panstwa zna go osobiście, czy poza pracami dostępnymi w internecie zna jego zdanie na temat Tradycji, starej mszy, tego co robi obecny papież..?

Powiem szczerze, że nie znam go osobiście oraz nie znam jego zdania nt. Tradycji, ale chętnie posłucham, co on myśli na ten temat.
Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:34:57 am »

Jak to serce rośnie jak widać ile już kamieni rzucono w jego stronę.... To bardzo dobry teolog  fundamentalista, przez trzy ostatnie lata miał monograf na KUL o Józefie Ratzingerze, zresztą bardzo ceniony. Uduchowiony jest i wierzący (jak się patrzy na niektórych księży czy biskupów można mieć wątpliwość, tu taka nie za chodzi) jak słyszałem z ust księży którzy mieli z nim styczność. Oczywiście z racji tego, ze zajmuje się ekumenizmem będzie kontynuował prace nad tym dalej, nie wiemy jeszcze w jakiej formie i niekoniecznie w takiej jak jego poprzednik. Styczność z mszą tradycyjna miał, kontakty z księżmi odprawiającymi także, ma materiały do mszy, ma tez płytę z instruktażową mszą.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:44:02 am »

A ja uważam, ze do Opola musiał iść biskup poważne zangażowany w W Odnowę, do tego solidnie podbudowany w tej materii teologicznie.
Dlaczego?
Grupa raciborska, grupa krapkowicka...
Tylko taki sobie z nimi da radę
Zapisane
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:57:15 am »

A ja uważam, ze do Opola musiał iść biskup poważne zangażowany w W Odnowę, do tego solidnie podbudowany w tej materii teologicznie.
Dlaczego?
Grupa raciborska, grupa krapkowicka...
Tylko taki sobie z nimi da radę
No i dobrze. Ludzie z Odnowy zasługują na taką samą opiekę duszpasterską jak tradycjonaliści. Nie brak tam porządnych katolików i patriotów nieskłonnych do stawiania pomników panu Kołakowskiemu lub innym członkom Fundacji Batorego ...
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Nowy biskup opolski. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!