Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:25:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ministrantki?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 Drukuj
Autor Wątek: ministrantki?  (Przeczytany 44081 razy)
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #150 dnia: Stycznia 11, 2021, 13:16:10 pm »

Poprawiam się. Napisałem wczoraj:

Cytuj
więc nie ma co się bać.

Ale jak to mi ostatnio w czeskim radiu śpiewali:

Ale může se stát
že začnu se bát


No to się stało:

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2021/01/11/0016/00032.html

 :(
Ahoj! Tu radio Praha
My se ne boim
jeno mamy straha

Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #151 dnia: Stycznia 11, 2021, 13:48:38 pm »

Proszę ksiedza, to ksiądz dopiero teraz zaczyna sie bać? Przecież to zatwierdzenie stanu faktycznego. Jak jeszcze zaglądałem do neokościołów, to była normalka i nikt sie nie bał, no oprócz mnie, dlatego uciekałem z krzykiem.
Zapisane
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #152 dnia: Stycznia 11, 2021, 14:11:05 pm »

Ministrantki bywały tu i ówdzie, ale akolitek nie widziałem. Zdarzały się też zakrystianki.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #153 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:01:23 pm »

Cytuj
Proszę ksiedza, to ksiądz dopiero teraz zaczyna sie bać? Przecież to zatwierdzenie stanu faktycznego. Jak jeszcze zaglądałem do neokościołów, to była normalka i nikt sie nie bał, no oprócz mnie, dlatego uciekałem z krzykiem.

W ramach odwołania wcześniejszego don't worry, ponieważ motu proprio to poważniejsza sprawa niż Canale 5. Jeśli chodzi o same ministrantki - to racja, to możemy mówić o zatwierdzaniu stanu faktycznego i to niestety w sporej mierze również w Polsce. Wiele parafii, szczególnie wiejskich, wprowadziło sobie ministrantki oddolnie. Objeżdżam trochę w jednym i w drugim regionie i widzę. Nie umiem podać proporcji. Ale z mojego obecnego regionu kilka przynajmniej bym wymienił. Obecny dokument może sprawić tyle, że sprawa będzie rozwojowa.

Cytuj
Ministrantki bywały tu i ówdzie, ale akolitek nie widziałem. Zdarzały się też zakrystianki.
Na świecie różnego rodzaju asystentki pastoralne itd.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #154 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:14:39 pm »

Proszę ksiedza ten radosny rozwój trwa od 50 lat. Przecież kobieta czy dziewczyna w prezbiterium to nie jest kwestia ostatnich kilku lat. Przecież ta świecka tradycja w Polsce kwitła w trakcie "pilegrzymek największego ze słowian" NMP nie miała takich przywilejów w trakcie Swojego żiemskiego bytowania, jak rózne panie nauczycielki, wójciny, posłanki itd, które niczym diakoni nam czytają Słowo Boże. Pytanie jest do ksiedza takie, jak długo to jeszcze bedzie znosił i czy jest punkt w którym powie dosyć? Jeszcze dodam, bo ksiądz wspomina o tych asystentkach pastoralnych. W tych zachodnich parafiach, a widziałem to na własne oczy, to proboszcz jest asystentem pastoralnym tych pań, bo one juz przejmują wiekszą część nabożeństwa, włącznie z Komunią Świeta.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2021, 15:19:06 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #155 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:19:38 pm »

Nie należy zapominać, że ministrantki mamy dzięki wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II, który nie tylko, że nie zrobił nic, aby zablokować proceder przyjmowania dziewcząt na ministrantki, ale oficjalnie na to zezwolił (dokładnie to zezwolił biskupom na podejmowanie decyzji w poszczególnych diecezjach).

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #156 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:26:25 pm »

Dokładnie o tym mówię panie Regiomontanusie. Jan Paweł II znał sie lepiej na temacie od Pana Jezusa. Potwierdził to Abp Gądecki, gdy przy okazji synodu o rodzinie, śmiało zaznaczył że postulaty tam formułowane sa niezgodne z "nauczaniem JPII", o Panu Jezusie sie nie zajaknął.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #157 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:37:12 pm »

Cytuj
Pytanie jest do ksiedza takie, jak długo to jeszcze bedzie znosił i czy jest punkt w którym powie dosyć?
Na chwilę obecną nie planowałem.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #158 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:38:46 pm »

@Sławek125: Tak, to niestety jest jedna z najgorszych części dziedzictwa JPII.

Kocham kobiety  :), ale wpuszczenie ich do prezbiterium było tragicznym błędem, który spowodował tylko ruinę i dewastację. Parafia rządzona przez asystentki pastoralne  to tragedia. Też widziałem takich parafii wiele, I staram się omijać szerokim kręgiem.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #159 dnia: Stycznia 11, 2021, 15:56:04 pm »

Cytuj
Kocham kobiety  :), ale wpuszczenie ich do prezbiterium było tragicznym błędem, który spowodował tylko ruinę i dewastację. Parafia rządzona przez asystentki pastoralne  to tragedia.

W Polsce jesteśmy na etapie pośrednim. Kobiety wchodzą do prezbiterium ale jeszcze nie rządzą. Co więcej ksiądz rządzi jeszcze bardziej, bo to on rozdziela - czy ma czytać pani A, pani B czy pani C, a może niekiedy pan Y.

Jeśli zaś chodzi o same ministrantki - z tego co słyszałem w miejscach intensywniejszego radosnego rozwoju, często motyw ich wprowadzania nie jest "teologiczny", ale "praktyczny" w rodzaju "chłopcy się nie garną to wprowadźmy dziewczynki, żeby było więcej", i dopiero potem się podpiera motywem socjologicznym "a co, w kraju X* są od już od dawna".

*- przeważnie kraje zachodnie, ale chyba różne słyszałem, łącznie z Bośnią i Hercegowiną.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #160 dnia: Stycznia 11, 2021, 16:18:43 pm »

Proszę ksiedza, z tymi ministrantkami to typowe gaszenie pozaru benzyną. Ja znowu słyszałem opowieści, że chłopcy tym bardziej nie decuduja sie na ministranture, gdy sie dowiedzą, że są tam dziewczyny. W pózniejszym wieku to sie oczywicie zmienia ale wtedy już okazji takiej nie ma. Się zastanawiam czy to celowy zabieg czy tylko zwykła głupota?
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #161 dnia: Stycznia 11, 2021, 16:51:05 pm »

Coz, pan Bergoglio tylko przyklepal to, co w niby mojej parafii miejsca dzieje sie przynajmniej od 2-ch lat (czyli odkad tutaj mieszkam). Do chorych jezdzili diakoni stali lub panie asystentki. Z Komunia Swieta.Zeby do chorego ksiadz przyjechal, to trzeba sie umowic 2 miesiace do przodu. Co jest ciekawe, bo oni za duzo roboty nie maja. Tzn maja duzo kosciolow i rozlegla parafie, ale sprawami finansowymi i gospodarczymi zajmuja sie swieccy, ksieza NIE binuja Mszy swietych (jeden ksiadz - jedna Msza dziennie), nie ucza w szkole (jeden diakon staly uczy i do niedawna jeden wio-kary uczyl w Berufschule, ale juz go pani katechistka wygryzla). Wiec nie wiem co oni z wolnym czasem robia. Ale jak moj sasiad zachorowal i jego corka dzwonila, ze ojciec chce sie wyspowiadac, to mila pani recepcjonistka powiedziala, ze ksieza sa zajeci, ale ona moze z Komunia przyjechac i jak wzbudzi zal za grzechy to wszystko bedzie dobrze
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #162 dnia: Stycznia 11, 2021, 17:03:40 pm »

Ja znowu słyszałem opowieści, że chłopcy tym bardziej nie decuduja sie na ministranture, gdy sie dowiedzą, że są tam dziewczyny.

W takim wieku, w jakim należy zacząć służyć jako ministrant (powiedzmy po pierwszej Komunii św.) chłopakom imponuje to, że mogą robić coś, w czym partycypują tylko mężczyźni.  To nie są tylko jakieś opowieści, to jest empirycznie potwierdzone, zresztą miałem okazję obserwować to na przykładzie własnego syna. Tu w Ameryce w tradycyjnych parafiach nie ma jakoś problemu z ministrantami, a parafie novusowe mają problem mimo, że przyjmują dziewczęta.

W grupie chłopaków jest zupełnie inna dynamika niż w grupie mieszanej. Ponadto w męskim towarzystwie ksiądz może działać zupełnie inaczej: może, dla przykładu, trzymać dyscyplinę używając zdecydowanych i mało subtelnych metod, i męska grupa nie tylko nie będzie mu miała za złe, ale będzie to całkowicie akceptować. Pamiętam, że jednemu z ministrantów, który ciągle nie mógł się nauczyć się odpowiedzi do modlitw przy stopniach ołtarza, nasz proboszcz powiedział przy wszystkich chłopakach, żeby przestał być mięczakiem i wziął się w garść, bo nawet ostatni nieudacznik może się nauczyć paru zdań po łacinie. A jak się nie nauczy w ciągu tygodnia, to ma się więcej w zakrystii nie pokazywać. No i w ciągu tygodnia chłopak się nauczył, jest do dzisiaj jednym z najsolidniejszych ministrantów.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #163 dnia: Stycznia 11, 2021, 17:46:04 pm »

Dopuszczenie kobiet do lektoratu i akolitatu jasno wskazuje, że posoborowe posługi (ministeria) są czymś zupełnie innym niż przedsoborowe święcenia niższe (ordines minores); a zatem w Ministeria quaedam nie chodziło tylko o zmianę nazwy: posługi i święcenia różnią się co do istoty.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/motu/ministeria_quaedam_15081972.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #164 dnia: Stycznia 11, 2021, 18:38:03 pm »

Dopuszczenie kobiet do lektoratu i akolitatu jasno wskazuje, że posoborowe posługi (ministeria) są czymś zupełnie innym niż przedsoborowe święcenia niższe (ordines minores)

Ani trochę nie wskazuje.

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/motu/ministeria_quaedam_15081972.html

A tam:
Cytuj
VII. Urząd lektora i akolity według czcigodnej tradycji Kościoła jest zastrzeżony mężczyznom.

A swoją drogą, w łacińskim oryginale można to zrozumieć tak, że ustanawianié lektorów i akolithów jest zastrzeżoné dla mężczyzn (domyślam się, że w randze biskupa i prezbitera :D ):
Cytuj
Institutio Lectoris et Acolythi, iuxta venerabilem traditionem Ecclesiae, viris reservatur.

...o ile można ufać dość niechlujnie przepisanému textowi ("iiecm" zamiast "iidem"?; "murera" zamiast "munera"; domniémany związek zgody "hodiernas necessitatibus" — wszystko w jednym akapicie).

Jeszcze jedna edycja: wątek o babach kwitnie choćby i na martwym forum :D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2021, 18:40:57 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ministrantki? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!