Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 16:19:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Humor
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 280 281 [282] 283 284 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Humor  (Przeczytany 998524 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #4215 dnia: Listopada 22, 2022, 14:46:26 pm »

Owszem, różnica jest wyraźna. Staram się poprawnie wymawiać, ale nagminnie słyszę, że ludzie bardzo często wszystko wymawiają miękko.
Ostatnio szczególnie np. Doha słyszy się jak 'Docha', stąd też odmiana - moim zdaniem błędna - w celowniku 'Dosze' zamiast 'Doże'.
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #4216 dnia: Listopada 22, 2022, 16:40:45 pm »

No to jeśli już przy polszczyźnie jesteśmy - skoro chemik poprawnie się wypowiadał, wyraźnie byłoby słychać twarde h w tym extrahowaniu.
A blondynka pomyślała raczej o czymś miękkim, ze zgłoską 'ch' ...
Serio ktoś słyszy różnicę między CH a H? Tak lata temu mówili mi nauczyciele z polskiego ale nadal uważam, że to mit.

Nieśmiało się przyznam, że ja tak mam. :-)
Na tej części Podlasia, z której pochodzę, słyszało się wyraźną różnicę w wymowie, pomiędzy H, a CH. Dawno opuściłem strony rodzinne, jednak ślad w wymowie pozostał. Dodam też, że w tej kwestii nie miałem problemów z ortografią.

Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #4217 dnia: Listopada 22, 2022, 19:22:37 pm »

No to jeśli już przy polszczyźnie jesteśmy - skoro chemik poprawnie się wypowiadał, wyraźnie byłoby słychać twarde h w tym extrahowaniu.
A blondynka pomyślała raczej o czymś miękkim, ze zgłoską 'ch' ...
Serio ktoś słyszy różnicę między CH a H? Tak lata temu mówili mi nauczyciele z polskiego ale nadal uważam, że to mit.

Nieśmiało się przyznam, że ja tak mam. :-)
Na tej części Podlasia, z której pochodzę, słyszało się wyraźną różnicę w wymowie, pomiędzy H, a CH. Dawno opuściłem strony rodzinne, jednak ślad w wymowie pozostał. Dodam też, że w tej kwestii nie miałem problemów z ortografią.
Tak, coś właśnie mówili, że ludzie z Podlasia czy ze wschodu to słyszą. Czyli mam rozumieć że po usłyszeniu "hart" od razu słyszysz ze to cecha a nie pies? A czy to zależy od mówiącego który wg was może robić błędy ortograficzne w mowie?
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4218 dnia: Listopada 22, 2022, 19:54:10 pm »

W opanowywaniu zasad pisowni ch i h pomocne mogą być następujące informacje:

1. ch piszemy wtedy, gdy w wyrazach i formach pokrewnych wymienia się na sz, np. duch – dusza, mucha – muszka;
2. ch piszemy na końcu wyrazu (wyjątek stanowi druh), np. dach, pech, na nogach;
3. ch piszemy po s, np. schab, schron, schody;

4. h piszemy w cząsteczkach hipo-, higro-, hydro-, hiper-, hekto-.
5. h piszemy wtedy, gdy wymienia się na ż, np. Sapieha – Sapieżanka, druhna – drużba, na z, np. błahy – błazen, na g, np. wahać się – waga;

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/h-ch;2162.html
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #4219 dnia: Listopada 22, 2022, 19:58:49 pm »

[...]
A czy to zależy od mówiącego który wg was może robić błędy ortograficzne w mowie?
Moim zdanie głównie zależy od tego, w jakim środowisku się człowiek wychowuje. Jeśli wszędzie słyszy miękkie 'ch', zarówno np. w odniesieniu do charta biegającego, jak i tego ducha, to będzie mówił i słyszał podobnie.
Co innego jeśli od dzieciństwa wyraźnie inaczej słyszy np. herbatę albo Hercegowinę, a inaczej chałkę, choinkę, itd. ...
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #4220 dnia: Listopada 22, 2022, 22:10:10 pm »

A czy to słychać w filmach "podlaskich" np. w Ranczo albo U Pana Boga w ogródku?
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #4221 dnia: Listopada 23, 2022, 00:03:14 am »

Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #4222 dnia: Listopada 23, 2022, 09:39:43 am »

Życzenie nie do końca przemyślane - strzał Lewandowskiego był celny, tyle że obroniony...  ;D
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #4223 dnia: Listopada 23, 2022, 09:48:20 am »

A czy to słychać w filmach "podlaskich" np. w Ranczo albo U Pana Boga w ogródku?

Aż zajrzałem na YT, aby odświeżyć sobie fragmenty filmów :-)
W niektórych wypowiedziach mieszkańców pojawia się coś co na Podlasiu nazywane jest 'sliedzikowaniem', jednak jest to wyuczone i przez 'nejtiwów' natychmiast zauważalne. Należny jednak docenić twórców, że pamiętali o takich szczegółach.
Różnice pomiędzy H i CH (ale także Ó i U, oraz Ż i RZ) nie są słyszalne.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #4224 dnia: Listopada 23, 2022, 23:44:44 pm »

[...]
Różnice pomiędzy H i CH (ale także Ó i U, oraz Ż i RZ) nie są słyszalne.
Prof. Bralczyk jest innego zdania.
Także tutaj słychać różnice, chociaż nie nazbyt uwypuklone (artykułowane bez podkreślenia tej różnicy, w przypadku słowa 'wataha' słychać to nieco bardziej).
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2022, 23:46:22 pm wysłana przez Richelieu » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4225 dnia: Listopada 24, 2022, 08:49:28 am »

Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #4226 dnia: Listopada 24, 2022, 09:31:11 am »

[...]
Różnice pomiędzy H i CH (ale także Ó i U, oraz Ż i RZ) nie są słyszalne.
Prof. Bralczyk jest innego zdania.
Także tutaj słychać różnice, chociaż nie nazbyt uwypuklone (artykułowane bez podkreślenia tej różnicy, w przypadku słowa 'wataha' słychać to nieco bardziej).
W czym ma inne zdanie? Powiedział wyraźnie, że różnice w wymowie były. Na Podlasiu jeszcze dzisiaj są miejsca, gdzie da się takie różnice usłyszeć.

Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4227 dnia: Listopada 24, 2022, 09:52:10 am »

Ó i U oraz H i Ch to tak są obecnie jeszcze zauważalne.
 Ale co do RZ i Ż to już barokowi poeci rymowali je ze sobą.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4228 dnia: Listopada 25, 2022, 13:13:46 pm »

Ksiądz zapytał dzieci, kto pójdzie do piekła? Padła odpowiedź Kaczyński i zapanowała konsternacja.

https://youtu.be/2ReMf5SZqXg
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #4229 dnia: Listopada 25, 2022, 13:48:09 pm »

Ksiądz zapytał dzieci, kto pójdzie do piekła? Padła odpowiedź Kaczyński i zapanowała konsternacja.
https://youtu.be/2ReMf5SZqXg

Tak, też powiedziały że rozwodnicy trafią do piekła, a ksiądz tak zaczął pokrętnie tłumaczyć... że to nie tak do końca...
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 ... 280 281 [282] 283 284 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Humor « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!