Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 16, 2021, 19:21:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
222334 wiadomości w 6436 wątkach, wysłana przez 1603 użytkowników
Najnowszy użytkownik: nizamalmulk
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 288 289 [290] Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 971655 razy)
Natanael
bywalec
**

« Odpowiedz #4335 dnia: Kwiecień 08, 2021, 19:47:49 pm »

Podobno KRR można odprawiać Ryjam ad ludziam: https://www.ccwatershed.org/2014/04/07/1962-missal-allowed-mass-versus-populum/
WUT?????

A jak zbudowane są bazyliki na Watykanie i na Lateranie?
Tam również odprawiano msze versus populum i to nawet przed Trydentem. Normalna praktyka, jeśli kościół jest zbudowany tak a nie inaczej.
Aqeb
aktywista

« Odpowiedz #4336 dnia: Kwiecień 25, 2021, 17:09:49 pm »

Popełniłem błąd takiego rodzaju:
Mam mszał (amerykański -wyd. Benzinger Brothers) z lat czterdziestych, w którym mam "wklejki" świąt lokalnych (polskich) oraz świąt zakonnych. Posłużyłem się nim na mszę świętą w święto św. Wojciecha, ponieważ to było najłatwiejsze (drugi nowszy mszał - szwajcarski "petrystyczny", nie ma świąt lokalnych).

Mój błąd - nie sprawdziłem tego wcześniej i dopiero w trakcie mszy się zorientowałem, że inną lekcję mam we Mszale a inną widzę przed kazaniem we mszaliku (zatem tej nie przeczytałem) - wynikało to z myślenia "jak jest we mszale to wszystko OK", ale nie pomyślałem o tym kto i jak kiedy mógł to wklejać.

Dopiero później się zorientowałem, że zatwierdzenia pod tekstami liturgicznymi na to święto pochodzą z 1963 roku - czyli... jeszcze przed NOMem. I teraz pytanie - czy to było właściwe czy nie - czy to co zostało zatwierdzone w 1963, a więc przed NOMem a nawet przed "rytem przejściowym (1965)"  jest do użytku czy też nie - czy to było już tworzone pod jakieś formy hybrydowe, ryty przejściowe itd. Trochę rzeczy by na to wskazywało, ale te daty się nie zgadzają (tym bardziej, że mszalik z wcześniejszymi tekstami też został zatwierdzony w 1963).

Czy powinno się/można takich formularzy używać?
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bartek
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #4337 dnia: Kwiecień 25, 2021, 19:43:56 pm »

Księże Aqeb,

propria z 1963/1964 są dostosowane do Kodeksu Rubryk z 1960 r., więc z jednej strony właściwe jest ich stosowanie gdy odprawiamy wg Mszału 1962 r. Z drugiej strony, wydano je już po magicznej granicy 1962, więc niby nie można. Jeden rabin powie "tak", drugi rabin powie "nie" :D
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista

« Odpowiedz #4338 dnia: Kwiecień 25, 2021, 21:36:57 pm »

Dziękuję. To co mnie przy przyjrzeniu się szczególnie zaniepokoiło - zamiast Secrety jest Oratio super oblata, a więc już nowa terminologia - stąd pytanie "pod co już to zatwierdzali"? (to samo jest jeszcze przynajmniej w trzech "wklejkach" świąt lokalnych).

Z propriami zakonnymi jest lepiej (też "wklejka") - zatwierdzenie 22 czerwca 1962 (kard. Larraona) i terminologia normalna  :) .

"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 ... 288 289 [290] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!