Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 21:51:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Dziś o 18:00 Program II Polskiego Radia
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Dziś o 18:00 Program II Polskiego Radia  (Przeczytany 19871 razy)
OPen
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 12, 2009, 20:12:37 pm »

Cytuj
Aby cos sie zmienilo z liturgia na lepsze potrzebna jest konkretna idea - pewien motyw, ktory jest jasnym przekazem, ktory inspiruje do dzialania i pociaga. Tym jest wlasnie Msza trydencka.

Patrzy Pan z perspektywy Osoby świeckiej (chyba się nie mylę?). proszę popytać starszych księży, czy sądzą tak samo. podliczyłem, że zapytałem o to 24 ojców, którzy jeszcze pamiętają i odprawiali "przedsoborowo": albo milczenie, albo słowa typu "nie ma do czego wracać", albo "najpierw chcieli zmian, teraz znowu chcą powrotu; nie uczestniczyłeś, nie odprawiałeś, to nie wiesz". Generalnie bardzo niechętnie. Myślę, że zebranie takich opinii w większej ilości byłoby ciekawe.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 12, 2009, 20:13:34 pm »

ks. Nadolski to typowy kaplan, ktory wszytsko tlumaczy na jezyk posoborowy. Chocby p. Kula  powiedzial, ze papiez ostatnio uroczyscie potepil NOM to ks. Nadolski mowilby, ze p. Kula nie rozumie, przeciez papiezowi chodzilo jedynie o pewne aspekty reformy i naduzycia wystepujace na Zachoodzie. To jest takie pokolenie ksiezy, ktore juz bedzie szlo w zaparte.

Zrozumiałe to jest w sumie... tyle się napracował, aby ta reforma miała miejsce, tak bardzo się do niej przyczynił i wszystkim serwował jej piękno poprzez swoją pracę naukową - pisarską... przecież on wydał kilkadziesiąt książek, w tym podręczniki do liturgiki, które były/są w niemal każdym seminarium i osławiony Leksykon liturgii, a do tego masę artykułów. Po prostu takich ludzi jak on boli to, że Benedykt XVI w pewien sposób "przekreśla" całą ich pracę (a tak naprawdę nadaje jej prawidłowy ton - z czego niestety nie chcą korzystać i nie idą za papieżem). Zresztą podeszły już wiek... ale nigdy nie jest za późno :) he, he...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 12, 2009, 20:21:39 pm »

Jeśli ktoś chciałby ściągnąć tę audycję, to jest tu:

http://chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=Tradichomik

niestety ma ponad ok. 55 MB, więc żeby pobrać ten plik trzeba najpierw założyć swojego chomika.

ale przeciez z chomika można odsłuchać bez sciagania !!

2-ga sprawa: mozna co najwyzej skompresowac do gorszej jakosci i mono, wtedy mp3 bedzie mniejsza.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 12, 2009, 20:29:57 pm »

proszę popytać starszych księży, czy sądzą tak samo. podliczyłem, że zapytałem o to 24 ojców, którzy jeszcze pamiętają i odprawiali "przedsoborowo": albo milczenie, albo słowa typu "nie ma do czego wracać", albo "najpierw chcieli zmian, teraz znowu chcą powrotu; nie uczestniczyłeś, nie odprawiałeś, to nie wiesz". Generalnie bardzo niechętnie. Myślę, że zebranie takich opinii w większej ilości byłoby ciekawe.
Ale ta niechęć nie musi wcale wynikać z niechęci do starej Mszy. Ci starsi księża czy ojcowie uczyli się odprawiać "przedsoborowo", w tym rycie odprawili prymicję i wszystkie Msze w pierwszych latach kapłaństwa. Jakoś trudno mi uwierzyć, że mogą teraz czuć do niej niechęć. Może konieczność przestawienia się na nowy ryt była dla nich bardzo bolesna i dlatego nie chcą do tego wracać? To trochę jak z nieszczęśliwą miłością - ktoś został bardzo zraniony, po wielu latach udało mu się tę ranę zaleczyć, a teraz inni chcą mu tę sprawę przypomnieć, rozdrapać zasklepione blizny... Nic dziwnego, że się przed tym broni.
Ale oczywiście to tylko takie moje przypuszczenia.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2009, 20:33:09 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 12, 2009, 20:32:51 pm »

Trzeba było tu umieścić: http://www.rapidshare.com/
Panie Benedykcie, niech Pan to wrzuci na rapidshare'a. Spakować rar'em i wrzucić.
[/quote]
2-ga sprawa: mozna co najwyzej skompresowac do gorszej jakosci i mono, wtedy mp3 bedzie mniejsza.
[/quote]

Proszę robić co się tylko Państwu podoba. Nie zgłaszam pretensji do praw autorskich  ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2009, 20:40:42 pm wysłana przez Benedykt Korczyński » Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
OPen
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 12, 2009, 20:59:52 pm »

@ Teresa

Być może ma Pani rację tutaj. Ale mam wrażenie, że chodzi też o to, że ta liturgia była piękna i głęboka, ale była bardzo wyczerpująca, a przede wszystkim stresująca dla kapłanów (z pewnością nie dla wszystkich i z pewnością byli tacy, którzy się nawet czasem podczas niej uśmiechnęli [choć trudno jest mi to sobie wyobrazić]). Może też wchodzić tu w grę ówczesna, bardzo surowa formacja zakonna i nauka rytu, która też była bardzo wymagająca, nie mówiąc już o obłożeniu wszelkimi przepisami, karami, etc... Takie jest moje wrażenie po rozmowach.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 12, 2009, 21:11:37 pm »

Cytuj
Aby cos sie zmienilo z liturgia na lepsze potrzebna jest konkretna idea - pewien motyw, ktory jest jasnym przekazem, ktory inspiruje do dzialania i pociaga. Tym jest wlasnie Msza trydencka.

Patrzy Pan z perspektywy Osoby świeckiej (chyba się nie mylę?). proszę popytać starszych księży, czy sądzą tak samo. podliczyłem, że zapytałem o to 24 ojców, którzy jeszcze pamiętają i odprawiali "przedsoborowo": albo milczenie, albo słowa typu "nie ma do czego wracać", albo "najpierw chcieli zmian, teraz znowu chcą powrotu; nie uczestniczyłeś, nie odprawiałeś, to nie wiesz". Generalnie bardzo niechętnie. Myślę, że zebranie takich opinii w większej ilości byłoby ciekawe.

1. Wszyscy ojcowie zapewne pomysleli o scenariuszu - porzucamy kompletnie NOM, odprawiamy wszyscy w  starym rycie. Nic dziwnego, ze pokrecili glowa, bo o takim scenariuszu nie marzy nawet ks. Stehlin FSSPX (vide wywiad na stronach DOL)

2.  Msza trydencka dawniej to chleb powszedni, to zupelnie inny byt niz Msz trydencka dzisiaj. Cos co kiedys bylo powszechnoscia, dzisiaj moze inspirowac i wplywac na swiadomosc liturgiczna, sklaniac ludzi do dzialania, do przemyslen. Przeciez to sie dzieje o czym swiadczy Ojca obecnosc na tym forum.

3. Poki co to nikt nie walczy o wyeliminowanie NOM, ale o wolnosc dla starej Mszy dla CHĘTNYCH, ktorzy chca w niej uczestniczyc. Moze Ojciec sobie nie zdawac sprawy, ale nadal biskupi i ksieza aktywnie walcza w Polsce z prosbami wiernych o stara Msze. Instytuty tradycyjne sa niemile widziane w diecezjach, przydzielani do celebry ksieza maja za zadanie zniechecac ludzi do chodzenia na Mszy, wymysla sie mnostwo ograniczen typu egzamin przed Komisja Liturgiczna itp. W tym wzgledzie o. Kwiecien OP  jest po naszej stronie - on nie widzi powodow, aby cokolwiek ograniczac jesli ludzie chca chodzic na taka Msze.

4. Jest cos takiego jest grawitacja rytow. Jesli stary ryt mialby pewne wziecie wsrod wiernych, to i w nowym rycie by sie poprawilo. Po prostu ksieza zauwazyliby, ze liurgia ma znaczenie dla wielu ludzi. Do tego dochodzi tez pewen przekaz na poziomie takich idei jak zwiekszenie sacrum. Jestem pewny, ze nawet jesli Ojciec nigdy nie odprawi tridentiny to po obecnosci na tym forum nigdy juz Ojciec nie bedzie naduzywal 2  ME lub odprawial Msze byleby szybko. Czytajac nas na poziomie podswiadomosci przyswaja sobie Ojciec wiele postulatow tradycjonalistow.  


Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 12, 2009, 21:44:46 pm »

Cytuj
Jesli stary ryt mialby pewne wziecie wsrod wiernych, to i w nowym rycie by sie poprawilo. Po prostu ksieza zauwazyliby, ze liurgia ma znaczenie dla wielu ludzi. Do tego dochodzi tez pewen przekaz na poziomie takich idei jak zwiekszenie sacrum. Jestem pewny, ze nawet jesli Ojciec nigdy nie odprawi tridentiny to po obecnosci na tym forum nigdy juz Ojciec nie bedzie naduzywal 2  ME lub odprawial Msze byleby szybko. Czytajac nas na poziomie podswiadomosci przyswaja sobie Ojciec wiele postulatow tradycjonalistow. 

tu Pan mnie ma Panie Jarod, muszę to przyznać :)
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 12, 2009, 21:59:40 pm »

Ks. Nadolski jest typowym przykładem liturgisty pokolenia V2. Tak mocno wierzy w dzieło, któremu poświęcił całe życie, że nie jest skłonny do najmniejszej refleksji. Jest po prostu niereformowalny. Tacy jak on muszą po prostu wymrzeć. Trochę mnie irytował o. Kwiecień zwłaszcza powtarzaną ostatnio ideą "głosowania przez ludzi nogami", która msza jest "lepsza". Taki konkurs byłby sprawiedliwy, gdyby strony miały równe szanse. P.Kulę trochę zjadła trema - ale widać przynajmniej, że za tradycyjną liturgią opowiadają się głównie młodzi, którzy nie są jeszcze otrzaskani w radiu i telewizji, za to są autentyczni i nie nadrabiają treści tytułami.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 12, 2009, 22:44:33 pm »

A nie mogli zaprosić za kontr kandydata ks. Stehlina dla równowagi?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 13, 2009, 07:01:48 am »

Powinni byli mnie zaprosić :DDDDDDDDD Już w radiiu miałam występy, tremy nie miałam żadnej, a wena była taka, że gęba mi się nie zamykała :DDDDD

Czy p. claviculus to czyta ?! :))

@Wiedhold
ks. Nadolski - rzeczywiscie zero refleksji, jedyne o co mu chodzilo to udoowodnic, ze reforma wazna, piekna i potrzebna BYŁA.  Jest w stanie nawwet zmieniac swoje spojrzenia. Na poczatku klocil sie, ze reforma to nie bylo zerwanie. Pozniej jak mu o. Kwiecien OP wytlumaczyl, ze jednak to BYŁO zerwanie to juz nawet sie na to zgodzil, gdy tylko o. Kwiecien powiedzial, ze to zerwanie ne bylo takie zle. Jednnym slowem - zero pogladow, sama ideologia. 
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 13, 2009, 10:34:57 am »

(...) Ale mam wrażenie, że chodzi też o to, że ta liturgia (...) była (...)  przede wszystkim stresująca dla kapłanów (z pewnością nie dla wszystkich i z pewnością byli tacy, którzy się nawet czasem podczas niej uśmiechnęli [choć trudno jest mi to sobie wyobrazić]). Może też wchodzić tu w grę ówczesna, bardzo surowa formacja zakonna i nauka rytu, która też była bardzo wymagająca, nie mówiąc już o obłożeniu wszelkimi przepisami, karami, etc...
Drogi Ojcze - obcowanie z Trójjedynym winno być stresując (budzić bojaźń)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 13, 2009, 12:21:20 pm »

Jeśli ktoś woli z rapida

http://rapidshare.com/files/197555835/PRII_Duch_Liturgii.mp3.html
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 13, 2009, 12:24:38 pm »

Jeśli ktoś woli z rapida

http://rapidshare.com/files/197555835/PRII_Duch_Liturgii.mp3.html

You rock !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 13, 2009, 12:25:41 pm »

Jeśli ktoś woli z rapida

http://rapidshare.com/files/197555835/PRII_Duch_Liturgii.mp3.html
Tankju Pani Wiridiano  ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Dziś o 18:00 Program II Polskiego Radia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!