Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:32:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 51 Drukuj
Autor Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim  (Przeczytany 244134 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 12, 2009, 17:12:09 pm »

Cytuj
Noszą je nadal (a przynajmniej powinni - bo taki mają wzór habitu) zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (Bracia Szkolni - FSC).
Podobno kiedyś szla gdzieś pielgrzymka piesza, na której czolo wysunąl się brat szkolny. Jakiś ksiądz myśląc, ze to pastor mial powiedzieć: "Witam Braci odlączonych".
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 12, 2009, 18:35:01 pm »

Cytuj
Noszą je nadal (a przynajmniej powinni - bo taki mają wzór habitu) zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (Bracia Szkolni - FSC).
Podobno kiedyś szla gdzieś pielgrzymka piesza, na której czolo wysunąl się brat szkolny. Jakiś ksiądz myśląc, ze to pastor mial powiedzieć: "Witam Braci odlączonych".
Pielgrzymka pewnie byla do Czestochowy  ;D

Sa jeszcze Krzyzowcy z Czerwona Gwiazda, ktorzy tez maja befki. Do czasow dzisiejszych zachowali sie wylacznie w Czeskiej Republice

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Habit_red_star.png

http://fu-frl.hyperlink.cz/vzahajenisezony07(18).jpg

http://fu-frl.hyperlink.cz/vsv06(5).jpg

Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 13, 2009, 02:33:34 am »

Ten pierwszy rysunek przebija wszystko :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 13, 2009, 17:16:14 pm »

Znalazłem ostatnio film fragmentu mszy z pogrzebu prezydenta Kennedy'ego. Co wy na to?

http://www.youtube.com/watch?v=OZCWHzJswRQ&feature=related

szczerze mówiąc, nie widzi mi się, a raczej nie słyszy, ta amerykańska łacina :)
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 13, 2009, 20:51:46 pm »

Jak nazywa się ten arcybiskup? i w ornacie gotyckim odprawia, zdaje sie bez dalmatyki ;D
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 13, 2009, 20:52:44 pm »

Znalazłem ostatnio film fragmentu mszy z pogrzebu prezydenta Kennedy'ego. Co wy na to?
http://www.youtube.com/watch?v=OZCWHzJswRQ&feature=related
szczerze mówiąc, nie widzi mi się, a raczej nie słyszy, ta amerykańska łacina :)
Ciekawe. Ja nic nie rozumiem z tego, co mowi ten kardynal - dosc szybko i niestarannie mowi. To przez ta lacine, ktora jest niezrozumiala ;)
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 13, 2009, 20:56:09 pm »

Wrażenia pozytywnego jakoś na mnie to nagranie nie zrobiło... potem się dziwią ,że Sobór zwołali ;-)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 13, 2009, 21:03:12 pm »

Jak nazywa się ten arcybiskup? i w ornacie gotyckim odprawia, zdaje sie bez dalmatyki ;D
To byl kardynal Richard James Cushing, arcybiskup Bostonu, byl rowniez przyjacielem rodziny Kennedych, pewnie dlatego odprawial msze pogrzebowa, a zreszta Boston byl glownym katolickim miastem w USA.
Ma ornat gotycki (wszak to starsza forma niz rzymski ;)), dalmatyki pewnie nie ma, ale ma manipularz na lewej rece czyli prawidlowo. Niemniej strasznie mamrotal  :o
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 13, 2009, 21:11:06 pm »

Co do łaciny, zawsze raziło mnie inne wymawianie niż praktykowane w polskim (i chyba bardzo zbliżone w niemieckim) kręgu językowym, takie jakie słyszymy czytając ,,po polsku" słowa łacińskie, z zachowaniem oczywiście zasad co do wymowy dyftongów itp.
W amerykańskim/angielskim bardzo razi mnie wymowa np. dżenetriks, itp., oraz niemal powszechne dla tego języka e mówione jako i: gdy słucham np. requiem to 'et lux perpitua' złości mnie okropnie.
Podobnie wymowa włoska cz zamiast c: czelis, itp. brzmi dla mnie bardzo dysonansowo. Co do tego ostatniego zjawiska kiedyś słyszałem opinię nauczyciela łaciny, że może ono być ewentualnie uzasadnione we Włoszech, ponieważ jest to ich sposób wymowy na codzień, a nie wiemy, jak naprawdę starożytni Rzymianie wymawiali łacińskie słowa. Natomiast w innych kręgach językowych tenże łacinnik wymowę na sposób włoski traktował jako nieuzasadnioną.
Co do linkowanego filmu - oprócz tych rażących mnie amerykańskich naleciałości w łacinie jeszcze bardziej zbulwersowało mnie niechlujne odmawianie modlitw (i to Kanonu !) przez celebransa. Czy tylko ja mam takie wrażenie ?

Przy okazji: czy zauważyli Państwo, że biskup używa ornatu gotyckiego ?

uzupełnienie: widzę, że podzielają Państwo moje spostrzeżenia co do łaciny Kardynała Cushinga i gotycki ornat też Państwo zauważyli :-)
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2009, 21:13:46 pm wysłana przez Richelieu » Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 13, 2009, 21:28:56 pm »

Co do linkowanego filmu - oprócz tych rażących mnie amerykańskich naleciałości w łacinie jeszcze bardziej zbulwersowało mnie niechlujne odmawianie modlitw (i to Kanonu !) przez celebransa. Czy tylko ja mam takie wrażenie ?
Nie chcialem uzyc takiego slowa, ale faktycznie "niechlujny" albo "bylejaki" to najlepsze okreslenia tego sposobu mowienia i celebracji Eucharystii pokazanej na filmie.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 13, 2009, 21:36:31 pm »

Też mi się nie podoba sposób mówienia, ale kto wie może kardynał miał problemy z mową. W każdym razie widać że przd soborem nie było idealnie i reforma jednak ubogaciła też dzisiejszą tradycyjną liturgię.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 13, 2009, 22:59:06 pm »

Panie Richelieu - tradycyjna wymowa Rzymska jest rekonstruowana przede wszystkim w Niemczech, widziałem niedawo nawet program o łacinie, w którym prezenterka mówiła właśnie taką restytuowaną łaciną.
Co do filmiku - chyba bp. miał jakąś wadę wymowy, bo jakos strasznie dziwnie to gadał, zastanawiam się nawet nad ważnością konsekracji (czy słowa dobrze wypowiedział). Ale i tak najlepsze są jego gesty - krzyżyków to prawie nie ma, ruchy dłoni prześwietne :D No i ten nos w kielichu podczas konsekracji wina :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 13, 2009, 23:04:28 pm »

Czy może Pan powiedzieć coś więcej na temat tej rekonstrukcji tradycyjnej łaciny ?  Na czym się ona opiera ?  Do jakiej obecnie znanej praktyki wymowy jest ona najbardziej zbliżona ?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 13, 2009, 23:07:40 pm »

Ale co by nie mówic, to miał Kennedy najładniejszy pogrzeb ze wszystkich prezydentów USA.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 13, 2009, 23:55:03 pm »









Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 51 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!